1.07. – Muzyka Doby Przemian

Home »  1.07. – Muzyka Doby Przemian

sobota, 1.07., godz.: 20:00 – Koncert z Wieży i na Dziedzińcu Ratusza Staromiejskiego
Rocznica 500-lecia Reformacji – Muzyka Doby Przemian

Wstęp wolny

Muzyka dawna, w szczególności barokowa, budzi w słuchaczach ogromny podziw, a instrumentalistom i muzykologom spędza sen z powiek, z uwagi na fakt, iż jej wykonywanie do łatwej sztuki nie należy.

Mimo wielu trudności natury wykonawczej zespół Tubicinatores Gedanenses, chętnie i coraz częściej sięga do tej muzyki, a próbując odnaleźć brzmienie zbliżone do tamtych czasów muzycy wykorzystują kopie instrumentów z wspomnianej epoki.

Istotą koncertu jest również unikatowa prezentacja zapomnianej tradycji Turmmusic – koncertowania z wież na trąbkach historycznych, przez trębaczy wieżowych, zatrudnianych przez miasto już w XV wieku. W przypadku koncertu festiwalowego, jego I część zainaugurowana zostanie więc z Wieży gotyckiego Ratusza Staromiejskiego w Toruniu.  Na II część przeniesiemy się na Dziedziniec  Ratusza, tak aby wysłuchać pozostałych utworów przygotowanych specjalnie na nasz koncert.

W programie, oprócz rzadko prezentowanych polskich utworów barokowych znajdą się dzieła oryginalnie przeznaczone na korpus trębaczy i perkusję, czyli  charakterystyczna formacja muzyczna XVII i XVIII wieku, koncertująca zarówno na wieżach, w dworach, w kościołach, jak i towarzysząca wojskom podczas bitew i przemarszów.