13.08. – Muzyka na Wodzie – koncert z okazji Roku Rzeki Wisły

Home »  13.08. – Muzyka na Wodzie – koncert z okazji Roku Rzeki Wisły

13.08. (niedziela), 20:30 – Bulwar Filadelfijski – scena na barce
Muzyka na Wodzie – koncert z okazji Roku Rzeki Wisły
wstęp wolny

Powszechnie przyjmuje się, ze rok 1467 był pierwszym rokiem wolnej żeglugi na Wiśle i od tego momentu rozpoczął się ponad 300 letni „Złoty Okres” żeglugi wiślanej.  Właśnie wtedy rozwinął się wolny handel w całym dorzeczu Wisły, co m.in. doprowadziło do powstania ekonomicznej, kulturalnej i militarnej potęgi Rzeczypospolitej.
Wisła – symbol polskości i tożsamości, dla Torunia jest szczególnie ważna – dzięki niej w przeszłości nasze miasto stanowiło ważny ośrodek handlowy, a dzisiaj – poprzez szereg  inwestycji nasi mieszkańcy oraz liczni turyści mogą korzystać z uroków i możliwości największej z polskich rzek. Na pamiątkę  550 rocznicę pierwszego wolnego flisu na Wiśle rok 2017, decyzją Sejmu RP, obchodzimy w Polsce jako Rok Rzeki Wisły.

W programie naszego festiwalu nie mogło więc zabraknąć akcentów artystycznych, związanych z tegorocznymi obchodami .

Na Bulwarze Filadelfijskim stanie specjalnie przygotowana barka, która stanowić będzie scenę dla artystów Filharmonii Pomorskiej pod batutą Mariusza Smolija, którzy wspólnie wykonają najpopularniejsze dzieło Georga Friedricha Händla – „Muzyka na wodzie”.  Ta barokowa kompozycja stanowi przykład ówczesnej muzyki rozrywkowej wykonywanej na wolnym powietrzu i stworzonej docelowo na użytek szerokiego grona publiczności .

Oprócz przeboju Händla zabrzmi również nieco bliższy naszym czasom repertuar w postaci m.in. barokowych aranżacji przebojów zespołu The Beatles.