20.07. (piątek) – godz.: 20:00 – Sala MDK
„Z WIEDNIA DO WILNA”
Wstęp wolny – obowiązują wejściówki*

Mettis Quartet (Litwa)

Kolejną muzyczną podróż odbędziemy wraz z litewskim Mettis Quartet. Młodzi adepci Litewskiej Akademii Muzyki i Teatru z Wilna mają na swoim koncie zwycięstwa w konkursach oraz udział w licznych kursach mistrzowskich.
Na swojej pierwszej płycie Kwartet umieścił kompozycje Beethovena i Szostakowicza wyznaczając tym samym swą oś programową. Utwory tych kanonicznych kompozytorów artyści zaprezentują także podczas naszego Festiwalu. Rozpoczną jednak od kwartetu swojego rodaka. M. K. Čiurlionis, bo o nim mowa, uchodzi za jednego z najbardziej uznanych artystów litewskich przełomu XIX/XX w. Znany głównie jako malarz i grafik był także kompozytorem. Usłyszymy 3 zachowane do dziś części Kwartetu c-moll z 1902 r. Część finałowa tego tradycyjnego w wyrazie utworu niestety nie zachowała się.  Jako kolejny artyści przedstawią słynny kwartet „Skowronek” („Lark”) J. Haydna (z 1790 r.). Wirtuozowski, ze śpiewną partią skrzypiec, której zawdzięcza swój przydomek, podlega ścisłym regułom formalnej budowy klasycznego kwartetu (allegro sonatowe, ogniwo powolne, menuet i szybki finał).  W drugiej części koncertu usłyszymy dynamiczny, błyskotliwy i pozbawiony wolnego ogniwa kwartet niespełna trzydziestoletniego L. van Beethovena (1800 r.). Na zakończenie będziemy mieli natomiast okazję wysłuchać grany bez przerw pięcioczęściowy kwartet Nr 9, D. Szostakowicza. Jakkolwiek utwór trwa niespełna 25 minut to charakterem przywodzi na myśl rozbudowane symfonie Dymitra Dymitrijewicza.

* bezpłatne wejściówki będą do odbioru w kasie CKK Jordanki, Aleja Solidarności 1-3