22.06. – Siostrzana Symfonia Nadziei

Home »  22.06. – Siostrzana Symfonia Nadziei

Inauguracja Festiwalu – Koncert Prezydencki
40- lecie współpracy miast partnerskich Torunia i Getyngi
Sala Koncertowa CKK Jordanki
WSTĘP WOLNY – obowiązują wejściówki**

Jadwiga Rappé – alt
Ewa Biegas – sopran
Göttinger Stadtkantorei, dyrygent Bernd Eberhardt
Kantorei St. Jacobi, dyrygent Stefan Kordes
Göttinger Symphonie Orchester
Toruńska Orkiestra Symfoniczna
Mariusz Smolij – dyrygent

W programie:
G. Mahler –  II Symfonia c-moll Zmartwychwstanie

Podczas wieczoru inaugurującego festiwal „Nova Muzyka i Architektura” usłyszymy II Symfonię, austriackiego twórcy Gustava Mahlera noszącą tytuł „Zmartwychwstanie”, która w swojej formie stanowi pięcioczęściową, monumentalną kompozycję na duży aparat wykonawczy tj orkiestrę symfoniczną, chór i solistów (sopran i alt).
Podczas swojego życia Mahler znany był głównie jako fenomenalny dyrygent. Renesans popularności jego twórczości nastąpił wiele lat po jego śmierci. Austriak to kompozytor pieśni oraz symfonii. Jedną z nich – monumentalną „Drugą”, skomponowaną pomiędzy 1888 a 1894 rokiem, usłyszymy w audytorium Centrum Kulturalno-Kongresowego Jordanki.
Piątkowy wieczór będzie wyjątkową okazją do tego, aby usłyszeć efekt współpracy połączonych sił symfoników z Torunia i Getyngi, którym towarzyszyć będą dwa getyńskie chóry mieszane. Partie solowe wykonają Jadwiga Rappé (alt) i Ewa Biegas (sopran), które specjalizują się w repertuarze operowym i kantatowym. Artystki mają na swoim koncie wiele nagród oraz występy na licznych europejskich festiwalach muzycznych.
Symfonie Mahlera to utwory, które wyrosły z tradycji romantycznej. Monumentalne ramy kryją bogactwo faktury, emocji, mieszankę stylów oraz barw. Brzmieniowy przepych Drugiej Symfonii idzie w parze z siłą wyrazu jej warstwy programowej. Oto bowiem kompozytor włącza w kolejnych częściach do swojej muzycznej kreacji ideę nieustającego cyklu „życie – śmierć – zmartwychwstanie”. Ukoronowaniem całej symfonii jest ostatnia część, podczas której chór intonuje chorał „Zmartwychwstanie”. Jak mawiał sam Mahler o swoim dziele: „Gdy planuję wielki obraz muzyczny, zawsze dochodzę do punktu, w którym muszę sięgnąć do słowa, jako nosiciela mojej muzycznej idei …ZMARTWYCHWSTANIE! Uderzyło to we mnie jak piorun, i wszystko stało się dla mnie jasne i wyraźne. Na taką błyskawicę czeka twórca – to jest święte nawiedzenie”*.
Druga symfonia Austriaka to jedna z najczęściej wykonywanych jego kompozycji. Szanowni Państwo, przygotujmy się na niemal 80cio minutową ferię brzmień i ekstatycznej muzyki w secesyjnym stylu.

* „Przewodnik Koncertowy”, T. Chylińska, S. Haraschin, B. Schaffer
** Wejściówki będą do odbioru w kasie CKK Jordanki

Koncert współorganizowany i  współfinansowany ze środków Gminy Miasta Toruń