25.06. – Taniec, taniec!!! W 80 minut dookoła świata – Inauguracja Festiwalu

Home »  25.06. – Taniec, taniec!!! W 80 minut dookoła świata – Inauguracja Festiwalu

25.06. (niedziela), 20:00, Bulwar Filadelfijski – scena na barce
Taniec, taniec!!! W 80 minut dookoła świata
wstęp wolny

W pierwszą niedzielę wakacji, wpisującą się w tegoroczne obchody Święta Miasta, Toruńska Orkiestra Symfoniczna zaprezentuje porywający program autorstwa obecnego szefa artystycznego TOS – Mariusza Smolija.

Taniec, Taniec !!! W 80 minut dookoła świata to projekt, w trakcie którego wykonane zostaną tańce symfoniczne oraz symfoniczne opracowania taneczne wielkich twórców muzyki, m.in.:  Chopina, Dvořaka, Brahmsa, Chaczaturiana, Rodrigo, Saint-Saënsa, Piazzolli czy też Márqueza.

Naszą podróż rozpoczniemy od jednego z najsłynniejszych i znanych wszystkim polskich tańców –  Poloneza A-dur Fryderyka Chopina, którego „każda nutka, każdy akcent wre i kipi życiem i siłą”. Utwór, z uwagi na uroczysty charakter, zwany jest często wojskowym, a  podczas kampanii wrześniowej, za sprawą polskiego radia, stał się symbolem narodowego sprzeciwu, a zarazem powszechnej mobilizacji Polaków.
Przy akompaniamencie orkiestry przeniesiemy się następnie do Czech i na Węgry by za sprawą tańców: słowiańskiego i węgierskiego  rozsmakować  się w kulturze naszych wschodnich sąsiadów.

W malownicze przestrzenie środkowej Hiszpanii przeniesie nas wirtuoz gitary, jeden z najlepszych gitarzystów klasycznych całego świata – Marcin Dylla, który przy akompaniamencie Toruńskiej Orkiestry Symfonicznej wykona brawurowy koncert Joaquina Rodrigo – Concierto de Aranjuez. Utwór na stałe wpisał się do annałów dziedzictwa muzycznego, a kunszt formy i bogactwo melodii zapewniły całej kompozycji zaszczytne miejsce wśród największych przebojów muzyki klasycznej.

Z gorącego Madrytu przeniesiemy się na Bliski Wschód i do Armenii, a nastrojowość i klimat tych terenów oddadzą fragmenty z opery Camille Saint-Saënsa – Samson i Dalila oraz dwa tańce z baletu Spartacus Arama Chaczaturiana .

Ostatnią odsłonę koncertu stanowić będzie muzyka obu Ameryk. Za sprawą jednej z najważniejszych postaci świata tango – Astora Piazzolli  wysłuchamy orkiestrowej wersji najbardziej znanej kompozycji  Argentyńczyka. Libertango, skomponowane w 1974 r.,od razu stało się prawdziwym hitem i inspiracją dla całego muzycznego świata, o czym świadczyć mogą niezliczone interpretacje tego utworu. Finiszując –  stylistykę ludowej muzyki meksykańskiej i kubańskiej ukaże Danzon no. 2 Arturo Marqueza, a świat amerykańskich big-bandów przybliży nam twórczość Luisa Primy, Cole’a Portera oraz Glena Millera.