26.06. – Infinito Quartet

Home »  26.06. – Infinito Quartet

26.06., 20:45 –– Infinito Quartet – koncert kameralny
Dziedziniec Ratusza Staromiejskiego / wstęp wolny

Wystapią:
Infinito Quartet, w składzie:
Paulina Burczyńska – skrzypce
Kinga Politowska – skrzypce
Zuzanna Wiśniewska – altówka
Klaudia Marzec – wiolonczela

W programie:
– Charpentier- Te Deum – Preludium
– E. Morricone – Obój Gabriela
– E. Morricone – La Califfa
– R. Galliano – Tango Pour Claude
– G. Mirabass – Howl’s moving castle
Shallow z filmu Narodziny gwiazdy
– Na wzgórzach Mandżurii
Paloma
Allelujah
Por una Cabeza – Tango z filmu Zapach kobiety
– Skaldowie – Prześliczna wiolonczelistka
– Z. Wodecki – Zacznij od Bacha
– Coldplay – Viva la vida
– Elvis Presley – Love me Tender
– Republika – Mamona

O ileż uboższy jest film pozbawiony muzyki wiemy wszyscy. Muzyka ścieżkę filmową prowadzi i dopełnia, a niekiedy staje się ważniejsza od słowa i obrazu. Uruchamiając inny zmysł, tłumaczy akcję w sposób pozawerbalny i pozawizyjny. Muzyka Ennio Morricone współtworząca film Misja pozostaje jedną z najlepszych partytur muzyki filmowej. Jednym z najpiękniejszych momentów filmu Joffé’a jest scena pierwszego kontaktu ojca Gabriela z Indianami Guarani. Misjonarz przybywa do nich uzbrojony w najskuteczniejszą broń jaką dysponował zakon Jezuitów ‒ w muzykę. Temat stworzony przez Morricone otwiera nie tylko nowe przestrzenie w sercach Indian, ale pozostaje już na zawsze w pamięci  kinomanów, słuchaczy i wielbicieli  twórczości Morricone, jego talentu który objawi się podczas tego koncertu raz jeszcze w muzyce stanowiącej ilustrację do francusko-włoskiego dramatu  La Califfa w reżyserii Alberto Bevilacqua.

Wśród innych emblematów muzyki filmowej, które zabrzmią są przebój Shallow, który znalazł się w ścieżce dźwiękowej melodramatu Bradleya Coopera Narodziny gwiazdy, Allelujah Leonarda Cohena, a także słynny walc Na wzgórzach Mandżurii Ilii Szaratowa, a także ogniste tango Pour una Cabeza Carlosa Gardena wykorzystane m.in. w takich obrazach filmowych jak Lista Schindlera i Zapach kobiety. Nie zabraknie również hitów pt.: La Paloma baskijskiego kompozytora Sebastiána de Iradier i Tango pour Claude Richarda Galliano.  

O tym, że „piosenka jest dobra na wszystko” wiemy doskonale, stąd w repertuarze wieczoru Prześliczna wiolonczelistka Skaldów, Zacznij od Bacha nieodżałowanego Zbigniewa Wodeckiego, nieśmiertelne Love me Tender  Elvisa Presleya, Viva la vida grupy Coldplay oraz Mamona Republiki. Piosenka z pewnością „pomoże na wiele” i może na wszystko spojrzymy weselej.

dr Aneta Derkowska – muzykolog

————————————

Infinito Quartet – to zespół składający się z młodych, ambitnych i kreatywnych muzyków oraz absolwentów Akademii Muzycznej w Bydgoszczy . Zespół aktywnie działa od 2013 roku. Na swoim koncie ma wiele koncertów oraz debiutancką płytę ”Od_Nowa”. Artyści wykonują głównie muzykę filmową oraz rozrywkową.

W bogatym repertuarze znajdują się wybitne dzieła muzyki klasycznej, jak i aranżacje utworów lżejszego gatunku, od walców, przez tanga aż do licznych przebojów muzyki filmowej, rozrywkowej, rockowej, jazzowej oraz popowej. Gra o Tron, Anioły i Demony, Dobry Zły i Brzydki, Władca Pierścieni, Osada, Harry Potter, Różyczka, to tylko cześć z propozycji repertuarowej.

Zespół wykonuje również wielkie hity rocka, popu, w często bardzo zaskakujących aranżacjach na kwartet smyczkowy oraz kwintet fortepianowy. W repertuarze znajdują się utwory takich gigantów jak: Elvis Presley, Led Zeppellin, The Beatles, Simon & Garfunkel, U2, Sting, a także ABBA, Dżem, Republika, Coldplay, Artur Rojek, Lady Gaga

W roku 2017 zespół dostał Stypendium Kulturalne Miasta Torunia, a w roku 2018 została nagrana debiutancka płyta “Od_Nowa”. Znajdują się tam utwory muzyki filmowej oraz rozrywkowej. Gościnnie na fortepianie zagrał Daniel Pradella. W roku 2020 Infinito Quartet dostał stypendium na stworzenie teledysku promującego zespół

Współorganizator koncertu: Toruńska Agenda Kulturalna

Prosimy o zapoznanie się i przestrzeganie zasad zgodnych z 
WYTYCZNYMI DLA UCZESTNIKÓW KONCERTÓW TOS W ZWIĄZKU Z TRWAJĄCĄ PANDEMIĄ 
COVID-19 oraz wypełnienie oświadczenia, które należy przekazać obsłudze 
wraz z biletem w dniu koncertu.