5.08. – Muzyczne Mosty z Estonią

Home »  5.08. – Muzyczne Mosty z Estonią

5.08. (sobota), 20:00 – Sala Wielka Dworu Artusa
Muzyczne Mosty z Estonią
Wstęp wolny – obowiązują wejściówki

Kwartet fortepianowy InterEST to zespół kameralny założony w 2016 roku w stolicy Estonii, Tallinie. Zespół wykonuje tradycyjny repertuar włączając w to muzykę estońską, a także utwory współczesnych kompozytorów. Wszyscy członkowie kwartetu są studentami Estońskiej Akademii Muzyki i Teatru w Tallinie, kształcili się również na zagranicznych uczelniach w Lozannie, Berlinie i Wiedniu. Artyści są laureatami krajowych i międzynarodowych konkursów muzycznych, występowali również w roli solistów z wieloma orkiestrami estońskimi, a także za granicą.

W programie koncertu znajdą się utwory dwóch czołowych estońskich, a całość zwieńczy Kwartet fortepianowy Es-dur op. 47 Roberta Schumanna.

Eduard Tubin znany głównie z muzyki symfonicznej (gdzie stawiany jest obok takich mistrzów jak Sibelius i Szostakowicz) jest również twórcą pieśni chóralnej, koncertów solowych czy muzyki kameralnej.
Erkki-Sven Tüür jest natomiast jednym z najpopularniejszych żyjących kompozytorów estońskich, spełniającym się także w muzyce rozrywkowej. Doskonałym przykładem współczesnego utworu kompozytora, wpisującym się w ideę naszego festiwalu, jest dzieło „Architectonics 7”, które w Toruniu zaprezentowane zostanie po raz pierwszy.

Na zakończenie usłyszymy Kwartet fortepianowy Es-dur op. 47 Roberta Schumanna, będący swoistym połączeniem porządku formy z silną emocjonalnością. Pulsujący rytm, zwinne i lekkie scherzo, śpiewny temat wiolonczeli oraz przebojowe finałowe rondo to cechy utwory, które w połączeniu z atmosferą romantycznego wzburzenia  wypełnią dźwiękami przestrzeń największej i najbardziej reprezentacyjnej sali toruńskiego Dworu Artusa.