8.07. – Z pieśnią wokół Bałtyku

Home »  8.07. – Z pieśnią wokół Bałtyku

8.07. (sobota), 20:00, Sala Wielka Dworu Artusa
Z pieśnią wokół Bałtyku
Bilety: 25/20 zł (KUP BILET)

Recital „Z pieśnią wokół Bałtyku” to propozycja dla wielbicieli muzyki romantycznej, w szczególności niezwykle zdobnej liryki wokalnej.

Pieśń romantyczna jest szczególną formą muzyczną XIX wieku, kiedy to nastąpił jej intensywny rozwój jako pieśni wokalnej z towarzyszeniem fortepianu. Za twórcę romantycznej pieśni solowej i niezrównanego mistrza tej formy muzycznej uznany jest Franz Schubert, który w swojej spuściźnie pozostawił ponad 600 kompozycji tego typu .Podczas koncertu festiwalowego usłyszymy właśnie kilka pieśni Schuberta,  jak również jego nie mniej cenionych następców tj. Robert Schumanna oraz kompozytorów znanych nam bliżej z muzyki instrumentalnej – symfonicznej i kameralnej tj: Jeana Sibeliusa, Piotra Czajkowskiego i Sergieja Rachmaninowa.

Z okazji 100-lecia proklamowania niepodległości Republiki Finlandii do współpracy zaprosiliśmy artystów właśnie z tego kraju – barytona Aarne Pelkonena oraz pianistę Juho Alakarppę, którzy ukończyli znakomitą Sibelius Academy w Helsinkach. Wykonawcy są laureatami wielu nagród w prestiżowych konkursach w Niemczech, Holandii i Finlandii.

Koncert pod honorowym patronatem Konsula Finlandii w Toruniu – Tadeusza Pająka