Program

Home »  Program

24.06. (Saturday) – 8pm –  Great Hall of the Artus Court
GUITAR VIRTUOSO – Recital
Tickets: 20 / 25 PLN (BUY TICKET)

Marcin Dylla –  guitar

In the programme:
Mauro Giuliani – Sonata in C Major op. 15
Jan Nepomucen Bobrowicz – Great Variations op. 6
Aleksander Tansman – Variations on a theme by Skriabin
Benjamin Britten –  Nocturnal op.70


25.06 (Sunday) – 8 pm –  Bulwar Filadelfijski – Admission free
DANCE, DANCE
!!! AROUND THE WORLD IN 80 MINUTES

Marcin Dylla – guitar
Mariusz Smolij – conductor
Torun Symphony Orchestra

In the programme:
F. Chopin/ G. Fitelberg – Polonaise in A Major
A. Dvořak – Slavonic Dances, op. 46, no. 1
J. Brahms/Parlov – Hungarian Dances no. 5 & 6
L. Delibes – Festive dance and Waltz from ballet Coppelia
J. Rodrigo – Concierto de Aranjuez – Marcin Dylla, guitar
C. Saint-Saëns – Bacchanal from Samson et Dalila
A. Chaczaturian – Two Dances from ballet Spartacus
A. Piazzolla/Occhiuto – Libertango
A. Márquez – Danzon no. 2
L. Prima/C. Porter/G. Miller – Big-Bands are coming!


30.06. (Friday) – 19:00 – Kościół św. Jakuba – Admission free
Kuyavian-Pomeranian Imaginations chamber concerto

String Quartet of Torun Symphony Orchestra:
Izabela Bogusz – violin
Grzegorz Bogusz – violin
Marta Wroniszewska – viola
Karol Wroniszewski – cello

In the programme:

M. Cynk – Kuyavian-Pomeranian Imaginations
S. Moniuszko – String quartet in D Minor
K. Szymanowski- String quartet no 1 in C Major, op. 37


1.07. (Saturday) -12:00  – Bulwar Filadelfijski – Admission free
KUYAVIAN HOLIDAYS – a concert for children

Aleksander Mozol – violin
Magdalena Miszewska – accordion
Tomasz Gumowski – double bass
Olga Wróblewska – speaker


1.07. (Saturday) – 8pm – a concert on the Tower and in the Courtyard of the Old Town Hall – Admission free
500th ANNIVERSARY OF THE REFORMATION – MUSIC OF THE TRANSFORMATION ERA

Tubicinatores Gedanenses
Błażej Musiałczyk – pozytyw

Turmmusik: a concert on the Tower

C.Ph.E.Bach – Marcia für die Arche, for 3 trumpets & timpani in C major, H. 621, Wq. 188
N.Herman/ Tablature from Gdańsk – Lobt Gott, ihr Christen alle gleich, arr. Paweł Hulisz
Anonymus /Tablature from Gdańsk – Surrexit Christus hodie, arr. Paweł Hulisz
Anonymus – Zwei Märsche:  Der alte Dessauer,  Marche des Volontiers de Saxe

Concert in the Courtyard of the Old Town Hall

G. Fantini – L’Imperiale
Anonymus – Indrada from Jasna Góra 16th centrury
Anonymus – Tabulatura vietoris saeculi from 17th centruty no 309 no 310
Anonymus – Wedding fanfar from Wielkopolski 17th centrure
J.S. Bach – Choral prelude ” Vater unser in Himmerleich”


8.07. (Saturday) – 8pm – Great Hall of the Artus Court
WITH A SONG AROUND THE BALTIC SEA
TICKETS: 20/25 PLN (BUY TICKET)

Aarne Pelkonen (Finland) – baritone
Juho Alakärppä (Finland) – piano

Program: F. Schubert,  K.  Szymanowski, J. Sibelius, P. Tchaikovsky


14.07. (Friday) – 7:00 pm – Hanza Cafe – Admission free with prior reservation
Film screening – “PIANOMANIA” dir. R. Cibis, L. Franck

Magdalena Wichrowska – speaker


15.07.(Saturday) – 8:00 pm – Townsmen Hall of the Old Town Hall
NATIVE TALENT – a Chamber Music Concert
TICKETS: 25/35 PLN (BUY TICKET)

Anna Maria Staśkiewicz – violin
Marcin Zdunik – cello
Paweł Wakarecy – piano

Program:
A. Panufnik – Piano Trio
F. Schubert – Piano Trio in B Major


20.07. (Thursday) – 9:30 pm – Adrmission free
TEMPLES OF CULTURE, PART 1 – a film screening
Summer Cinema – the Teutonic Castle

Magdalena Wichrowska – speaker


22.07. (Saturday) –  8:00 pm – Rehearsal Hall of CKK Jordanki
THE WINNING VIOLIN
Tickets: 20/25 PLN (BUY TICKET)

Aleksandra Li (Russia)- violin
Katarzyna Wieczorek – piano

In the programme:
W. A. Mozart – Violin Sonata B Major KV 454
F. Schubert – Rondo Brillant H Minor D 895 for violin and piano
S. Prokofiev – 5 Melodies op. 35 bis for violin and piano
H. Wieniawski – Fantasia on Themes from “Faust”, op.20


29.07. (Saturday) – 12:00  – Admission free with prior reservation
Guided walk “ORGANS IN TORUŃ CHURCHES in the Kuyavian-Pomeranian Voivodship”


29.07. (Saturday) – 8:00pm – Concert Hall of the Youth Culture Centre
SAXOPHONE KNOWN AND UNKNOWN

Tickets: 25/35 PLN (BUY TICKET)

Nordic Saxophone Quartet (Sweden):
Johannes Thorell – soprano saxophone
Martin Eriksson – alto saxophone
Matias Björnstad – tenor saxophone
Arnulv Steinsvik – baritone saxophone
guest artist: Monika Skruszewicz – violin

In the programme:
Daniel Nelson – Full Throttle
Johan Hedin – Ettåtrettifem
George Gershwin (arr. Mikael Råberg) – Porgy and Bess
Charlotte Bray – Quartet
Gotländsk sommarnatt
Myroslav Skoryk – Melody
Tebogo Monnakgotla – Crossing Borders
Volodymyr Runchak – Morse Code


4.08. (Friday) – 7:00pm – Hanza Cafe – Admission free with prior reservation
Film screening – Hanza Cafe – “Gucha! A trumpet duel”, directed by D. Milić

Magdalena Wichrowska – speaker


5.08. (Saturday) – 8:00pm – Artus Court – Admission free with prior reservation
MUSIC BRIDGES WITH ESTONIA

Piano Quartet InterEST:
Maarja-Helen Oserov – violin
Merike Heidelberg – viola
Valle Rasmus Roots – cello
Auli Lonks – piano

In the programme:
Eduard Tubin –  Piano Quartet in C sharp minor
Erkki-Sven Tüür – “Architectonics 7” for violin, cello and piano
Robert Schumann – Piano Quartet in E flat major, Op. 47
Heino Eller – Lyrical Pieces No. 1 in E major and No. 2 in F minor


13.08. (Saturday) – 8:30 pm – Admission Free
WATER MUSIC – a concert for the Year of the River Vistula – Bulwar Filadelfijski 

Mariusz Smolij – conductor
Symphony Orchestra of the Pomeranian Philharmonic in Bydgoszcz

In the programme:
G.F. Handel – Water Music
P. Breiner -“Beatles Go Baroque”
L. Anderson -Plink, Plank, Plunk
L. Anderson – Fiddle – Faddle
J. Haydn -Symphony No. 60 „Il distratto”


14.08., 7:00 pm – Chamber Hall of CKK Jordanki
The Sound of Gospel
Tickets: 35/25 PLN (BUY TICKET)

Colin Williams (Great Britain) – vocal
Gabriela Gąsior – vocal
Bogusław Kaczmar – keys
Wojciech Gąsior – bass
Łukasz Zając – drums

In the programme: various styles of gospel music – from traditional to contemporary


18.08.  (Friday) – 9:00pm  – Summer Cinema – the Teutonic Castle – Admission free
TEMPLES OF CULTURE, PART 2 – a film screening

Magdalena Wichrowska – speaker


19.08. (Saturday) – 12:00 – Guided walk “Organs in Toruń churches in the Kuyavian-Pomeranian Voivodship” – free admission with prior reservation


19.08.(Saturday) – 8:00pm – Great Hall of the Artus Court – Free admission with prior reservation
YOUNG PIANO VIRTUOSOS

pianists – participants of the Paderewski Piano Academy
Jakub Chrenowicz – conductor
Torun Symphony Orchestra

In the programme: various piano concertos: W.A. Mozart, F. Chopin, E. Grieg, S. Rachmaninov


26.08. (Saturday) – 8:00pm – Church of the Assumption of the Blessed Virgin Mary – Admission Free
ROMANTIC GENIUS IN SISTERLY INTERPRETATION

Iwona Hossa – soprano
Adam Szerszeń – baritone
Goettinger Stadtkantorei (Germany) – choir
Bernt Eberhardt – conductor of the Choir
Mariusz Smolij – conductor
Torun Symphony Orchestra

In the programme: J. Brahms – Ein deutsches requiem op. 45


31.08. (Thursday) – 7:00pm – Townsmen Hall of the Old Town Hall
KAREN SLACK’S RECITAL
Tickets: 20/25 PLN (BUY TICKET)

Karen Slack (USA) – soprano
Bartłomiej Wezner – piano

In the programme:
M. Ravel – Deux Mélodies Hébraïques
J. Brahms – Von Ewiger Liebe
S. Barber – Hermit Songs
arr. C. White – Over My Head
arr. M. Bonds – Lord I Just Can’t Keep From Crying
G. Gershwin – Summertime
G. Gershwin – I Got Rhythm
D. Ellington – Don’t Get Around Much Anymore
D. Ellington – It Don’t Mean A Thing


2.09. (Saturday) – 8:00pm – Concert Hall of CKK Jordanki
Final event “FROM LA SCALA TO BROADWAY”
Tickets: 50/60 PLN (BUY TICKET)

Karen Slack (USA) – soprano
Richard Rosenberg (USA) – conductor
Torun Symphony Orchestra

In the programme: selected vocal and instrumental fragments of the most famous operas and musicals by composers such as G. Puccini, G. Bizet, G. Gershwin, R. Wagner, G. Rossini, L. Bernstein, and symphonic works of Negro Spirituals.