Programme

Home »  Programme

26.06., 6:00 pm – Raz, Dwa, Trzy symphonically
Concert Hall in CKK Jordanki / tickets: PLN 40 (BUY TICKET)

Artists:
Raz, Dwa, Trzy Band:
Adam Nowak – guitar, vocal
Grzegorz Szwałek – electric piano, accordion
Jacek Olejarz – drums
Jarek Treliński – electric guitar, accoustic guitar
Mirek Kowalik – bass guitar, double-bass
Tadeusz Kulas- trumpet
Hubert Kowalski – conductor
Toruń Symphony Orchestra

Programme: greatest hits of Raz, Dwa, Trzy Band, among others: Pod niebem pełnym cudów, W wielkim mieście, Jutro możemy być szczęśliwi, I tak warto żyć.

26.06., 8:45 pm –– Infinito Quartet concert
Courtyard of the Old Town Hall / admission free

Artists:
Infinito Quartet:
Paulina Burczyńska – I violin
Kinga Politowska – II violin
Zuzanna Wiśniewska – viola
Klaudia Marzec – cello

Programme:
A. Charpentier – Te Deum – Prelude
E. Morricone – Gabriel’s Oboe
E.
Morricone – La Califfa
R. Galliano – Tango Pour Claude
Mirabassi – Howl’s moving castle
Shallow
from the movie: A Star Is Born
Szatrow – The Hills of Manchuria
Iradiew – La Paloma
Cohen – Allelujah
Gardel – Por una Cabeza
Skaldowie – Prześliczna wiolonczelistka
Z.
Wodecki – Zacznij od Bacha
Coldplay – Viva la vida
E.
Presley – Love me Tender
Republika – Mamona

5.07., 4:00 pm – A concert to commemorate the 100th anniversary of Pope John Paul II birthday
Church of the Assumption of the Blessed Virgin Mary / Admission free

Artists:
Monika Skruszewicz – I violin
Emilia Dagil  – II violin
Anna Morawska – viola
Klaudia Marzec – cello

Programme:
A. Mozart – Eine Kleine Nachtmusik
A.
Vivaldi – Spring, 1st movement
A.
Vivaldi – Winter, 2nd movement
J.
Pachelbel – Canon in D major
S. Bach – Air on the G string
J.
Haydn – String quartet No. 5 op. 33, 1st movement
F. Chopin – Grande valse brillante in E-flat major, Op. 18,
S. Bach – Largo
Gabarain – Barka
C.
Franck – Panis angelicus
O.
Resphigi – Ancient Airs and Dancers
F. Haendel – Largo from opera Xerxes
G.
Caccini – Ave Maria

11.07., 10:00 am – Organ music in the Cathedral of St. Johns in Toruń and Kuyavia and Pomerania
Church of St. Johns, Admission free, free tickets available

Dawid Wesołowski – organs

Programme:
Baroque organs:
Anonymous – Phantasia primi toni from Tabulatura gdańska
Mikołaj z Krakowa – Preambulum in F from Tabulatura Jana z Lublina
Anonymous – Preambulum in g from Tabulatura Jana z Lublina
Mikołaj z Krakowa – Hayducki from Tabulatura Jana z Lublina
Mikołaj z Krakowa – Alia poznanie from Tabulatura Jana z Lublina
Johannes Fischer – Deus in adiutorium meum from Tabulatura toruńska
Jan
Podbielski – Preludium from Tabulatura warszawska

Romantic organs:
T. A. Volckmar – Sonata No. 4 in G minor
J. S. Bach – “Erbarm’ dich mein o Herre Gott” Chorale
F. W. Markull – “Nun love meine Seele” Chorale
F. W. Markull – Orgel-Nachspiele No.1, Op. 62
M. Surzyński – Elegy Op. 30
G. Roguski – Prelude
G. Young – Prelude in the classical style

11.07., 6:00 pm – Musical story from the past
Old Town Hall / Tickets: PLN 15 (BUY TICKETS)

Artists:
Łukasz Długosz – flute
Agata Długosz – flute
Marek Toporowski – harpsichord

Programme:
I.Kisiel – Once Upon the Sea… for 2 flutes and harpsichord (PREMIERE)
G.Ph. Telemann – Trio sonata in A major for 2 flutes and harpsichord
K.Baculewski – Trio for 2 flutes and harpsichord
G.Pstrokońska-Nawratil – L-sonata for 2 flutes and harpsichord
A.Vivaldi – Sonata in G minor for 2 flutes and harpsichord

11.07 – 02.08. – Photo exhibition from the 5th International Festival and Violin Competition of Karol Lipiński
Courtyard of the Old Town Hall / Admission free

Łukasz Ułanowski – photographer

17.07.,  7:00 pm  – Nordic ballade & Bizet’s pearls
Concert Hall in CKK Jordanki / Tickets: PLN 25 (BUY TICKET)

Artists:
Toruń Symphony Orchestra
Dainius Pavilionis – conductor
Wojciech Pławner – conductor-in-residence

Programme:
E. Grieg – Peer Gynt suite No. 1, Op. 46
E.
Grieg – Peer Gynt suite No. 2, Op. 55
G. Bizet – Carmen suite No. 1 and No. 2

24.07., 7:00 pm – Dancing through the four seasons
Concert Hall in CKK Jordanki / Tickets: PLN 25 (BUY TICKET)

Artists:
Monika Skruszewicz – violin
Rafał Kleszcz – clarinet
Toruń Symphony Orchestra
Wojciech Pławner – conductor

Programme:
A. Vivaldi – Four Seasons
W.A. Mozart – Clarinet Concerto in A major KV 622
W.
Kilar – Waltz from The Promised Land
W.
Kilar – Waltz from Trędowata

25.07., 6:00 pm – Evening with popular music
Artus Court / Tickets: PLN 20 (BUY TICKET)

Artists:
Rafał „Zwierzak” Zieliński – guitar, vocal
Joanna Czajkowska – vocal
Piotr Pokutycki – guitar
Paweł Witulski – drums
Andrzej Wyrwicki – bass
Bartosz Staszkiewicz – piano

Programme includes:
Republika- Tu jestem w niebie
Krajewski – Uciekaj moje serce
Dżem – Sen o Victorii
Skawalker – Gdyby ktoś
De Mono – Kochać inaczej
Krajewski – Remedium
Szczepanik – Kochać

1.08., 6:30 pm – Violin recital to commemorate the anniversary of the Warsaw Uprising
Chamber Hall in CKK Jordanki / Tickets: PLN 15 (BUY TICKET)

Artists:
Robert Łaguniak – violin (Special prize in the 5th International Violin Competition of K. Lipiński – Audience Award)
Marcin Sikorski – piano

Programme:
C. Franck – Violin Sonata in A major
S.
Prokofiev –  Violin Sonata No 1 in F minor, Op. 80
K. Szymanowski – Mity – Źródło Aretuzy
H. Wieniawski – Polonaise brillante in D major Op. 4

2.08., 6:00 pm – The winning violin
Chamber Hall in CKK Jordanki / Tickets: PLN 15 (BUY TICKET)

Artists:
Elias David Moncado – violin (Special Prize of the Chairman of the Toruń City Council – Marcin Czyżniewski)
Bartłomiej Wezner – piano

Programme:
W. A. Mozart – Sonata for violin and piano in B flat major, KV 454
H.W. Ernst – The last rose of summer variations
L.van Beethoven – Violin Sonata No.5, Op.24 “Spring”
C.Saint-Saëns – Introduction and Rondo Capriccioso in A minor Op. 28

8.08. , 4:00 pm – Film screening with live music
Cinema Centre / Admission free, free tickets available

Marcin Pukaluk – live music
Film: “Cud nad Wisłą” from 1921

15.08., 6:00 pm – Polish film music
Concert to commemorate the 100th anniversary of “The Vistula Miracle” and the 100th anniversary of the Toruń’s return to a free Poland
Concert Hall in CKK Jordanki / Tickets: PLN 30 (BUY TICKET)

Artists:
Toruń Symphony Orchestra
Krzysztof Herdzin – conductor

Programme:
Polish film music suite including: The Pianist, Master Thaddeus, Pharaoh, With Fire and Sword, The Peasants, Nights and Days, Bastard.
Film themes’ suite of
Jerzy Duduś Matuszkiewicz, including: Janosik, 4 Alternative Street, Stakes Larger Than Life, A Forty-Year-Old, How I Unleashed World War II.

22.08., 6:00 pm – Overtures and Macaroni
Concert Hall in CKK Jordanki / Tickets: PLN 25 (BUY TICKET)

Wystąpią:
Toruń Orkiestra Symfoniczna
Adam Banaszak – conductor
Wojciech Pławner – conductor-in-residence

Programme:
F. von Suppe – Light Calvary Overture
G.
Rossini – Semiramide Overture
G.
Rossini – La Cenerentola Overture
G.
Rossini – The Thieving Magpie Overture
G.
Rossini – The Barber of Seville Ouverture
G.
Verdi – La traviata, Prelude to Act III
G.
Verdi – Nabucco Overture

29.08.,  6:00  pm – BEETHOVEN ELECTRIC 2D
Concert Hall in CKK Jordanki / Tickets: PLN 40 (BUY TICKET)

Artists:
Urszula Dudziak – vocal
Adam Bałdych – violin
Dominik Wania – piano
Maciej Żuchowski – guitar
Mateusz Honisz – bass
Mirosław Hady- drums
Sylwia Lorens – vocal
Toruń Symphony Orchestra
Mikołaj Blajda – artistic direction

Programme:
L. van Beethoven:
Symphony No. 5 in C minor Op. 67, 1st & 2nd movements
Piano Sonata No. 8 in C minor, Op. 13, 1st & 2nd movements
Piano Sonata No. 14 in C minor “Quasi una fantasia”, Op.27, No. 2, 1st & 3rd movements
The Symphony No. 9 in D minor, Op. 125 , 4th movement
“Für Elise” Bagatelle No. 25 in A Minor

05.09, 6:00 pm – Festival’s finale –  A journey through the world of opera
 Concert Hall in CKK Jordanki / Tickets: PLN 30 (BUY TICKET)

Artists:
Anna Lichorowicz – soprano
Jacek Jaskuła – baritone
Dainius Pavilionis (Lithuania) – conductor
Toruń Symphony Orchestra

Programme:
W. A. Mozart – Uwertura do opery Wesele Figara
W. A. Mozart – Aria Don Giovaniego Fin ch’han dal vino z opery Don Giovanni
G Puccini – Aria Lauretty O mio Babbino caro z opery Gianni Schicchi
G. Rossini – Aria Figara Largo al factotum z opery Cyrulik Sewilski
G. Verdi – Uwertura do opery Moc przeznaczenia
G. Verdi – Aria Violetty É strano Sempre libera opery La Traviatta
G. Verdi – Duet Violetty i Germonta z opery La Traviatta
M. Glinka – Uwertura do opery Rusłan i Ludmiła
G. Dvorak – Aria Rusałki Pieśń do księżyca z opery Rusałka
B. Dvarionas – Marzenie
G. Puccini – Aria Musetty Quando m‘en vo‘ soletta z opery La Boheme
P. Mascagni – Intermezzo do opery Rycerskość wieśniacza
G. Bizet – Aria Eskamilia z opery Carmen
G. Bizet – Uwertura do opery Carmen