Bilety
Kasa czynna jest w piątki w godzinach 13:00-19:00 oraz  na godzinę przed każdym koncertem w miejscu, w którym będzie się on odbywał. Zachęcamy do zakupu biletów online.
Banner front

Artyści

Damian Aleksander

Aktor teatralny, telewizyjny i dubbingowy, reżyser, wykładowca akademicki. Ukończył z wyróżnieniem Akademię Muzyczną w Poznaniu na wydziale wokalno-aktorskim. Absolwent Państwowego Studium Wokalno-Aktorskiego im. D. Baduszkowej przy Teatrze Muzycznym w Gdyni oraz Wyższej Szkoły Humanistycznej w Pułtusku na wydziale pedagogika.

Finalista XIX Przeglądu Piosenki Aktorskiej we Wrocławiu (1998). W 2000 roku zadebiutował na deskach Teatru Muzycznego ROMA w Warszawie, gdzie zagrał główne role w takich musicalowych hitach jak Miss Saigon, Grease, Pięciu braci Moe, Koty, Les Miserables czy Upiór w operze (za rolę Eryka został nagrodzony potrójną Platynową Płytą). Od 2012 roku współpracuje z Operą i Filharmonią Podlaską, gdzie w premierowym spektaklu tej instytucji, musicalu Korczak Ch. Williamsa, wcielał się w postać Janusza Korczaka. Tam też pojawił się w musicalach Upiór w operze, Skrzypek na dachu, Doktor Żywago. W latach 2016-2018 wyreżyserował i wystąpił w trzech produkcjach: organizowanych przez OiFP Galach Sylwestrowych oraz w świątecznym Koncercie Kolęd i Pastorałek Bóg się rodzi w Kościele Katedralnym św. Michała Archanioła w Łomży (również reżyseria tv). Jest inicjatorem i realizatorem widowiska muzycznego Tribute to Musical LIVE (nagrane CD). W Teatrze Muzycznym w Poznaniu zagrał główne role w musicalach Jekyll & Hyde, Nine i Rodzina Addamsów.

Jako solista wziął udział w blisko 100 koncertach, granych z towarzyszeniem polskich filharmonii, pod batutą Dyrektora Filharmonii Zabrzańskiej S. Chrzanowskiego. Można go zobaczyć w rodzimych serialach (m.in. Zostać Miss, Kryminalni, Hotel 52, Klan, Barwy szczęścia), a także w filmie fabularnym Toilet out of Order M. Bilskiego. Ponadto zrealizował polską wersję serialu popularnonaukowego Test Case wraz z Discovery Channel.

Propagator amerykańskiej metody Treningu Zastępowania Agresji (ART) w pracy z trudną młodzieżą. Studiował psychoterapię wg metody terapeutycznej A. Midella. Był felietonistą w magazynach Live and Travel i Łodź U Fly?. Autor Lapidariów podróżnych, tomiku aforyzmów i zdjęć z podróży po Indiach i Nepalu. Razem z M. Miśko-Jackowską, na antenie RMF Classic, współtworzył przez dwa sezony program o tematyce musicalowej Z musicalem pod rękę.

Damian Aleksander
Caravana Banda

Caravana Banda

Caravana Banda to wybuchowa mieszanka muzyki europejskiej. Fascynujący gypsy jazz z nutką bałkańskich korzeni oraz tańca i muzyki flamenco z lekko orientalnymi wpływami. Zespół łączy w sobie musicalowy rozmach z niemal “uliczną” energią. Najpierw czuć energię zespołu, potem słychać melodie z bardzo starego świata: rodem z cygańskich opowieści, muzyki bałkańskiej, kurpiowskich zawijasów, rytmu flamenco. Potem energia wije się i łączy z pełnymi przejmujących tekstów i melodii piosenkami, które ten polsko - czeski zespół pisze i wciąż tworzy i komponuje. Caravana Banda to nie tylko chłopaki z trąbami, o nie! To jedna dziewczyna i chłopaki z wielkimi trąbami, gitarą i perkusją oraz niecodzienną ideą muzyczną. Zespół założony przez Tomasa Prusa - jednego z wokalistów kultowego w Czechach zespołu Vltava i Magdę Navarrete - znaną w Polsce i Am. Płd. wokalsitkę i tancerkę. Od ponad dwóch lat zespół podbija publiczność w Czechach, na Słowacji, w Niemczech i w Polsce, a teraz także w Brazylii. To orkiestra pełna egzotycznych instrumentów, utalentowanych, ekscentrycznych muzyków. Piosenki zespołu są zarówno genialne instrumentalnie, chwytliwe i oryginalnie zaaranżowane. Zespół czerpie ze swoich korzeni odtwarzając niektóre z kurpiowskich melodii, ale także czeskich moraw. Pojawiają się tam melodie z Rumunii, Albanii, Serbii, Hiszpanii, a nawet Brazylii, z którą zespół ma coraz więcej wspólnego. Zainteresował się nimi producent - Ale Siqueira, z którym jadą do Sao Paulo w 2016 nagrywać swój pierwszy album. No i głos oraz taniec Magdy Navarrete. Z jednej strony śpiewa aksamitne bolera, z drugiej przeszywające nuty flamenco, wydobywa z siebie wiele różnych głosów. Żongluje rytmami, stylami, melodiami, ale ciągle pozostaje wierna swej pasji do muzyki świata. Potrafi trafić na tony niskie i wysokie, nucić przestrzeń między nimi, by za chwilę zaatakować dźwięki z całym swym temperamentem i energią. Cały koncert jest energetycznym i szalonym spektaklem muzycznym.

Sławomir Chrzanowski

Urodził się w Rybniku na Śląsku. Studia muzyczne odbył w Akademii Muzycznej w Katowicach, gdzie w 1986 roku ukończył Teorię Muzyki, a w 1989 Dyrygenturę Symfoniczną w klasie prof. Karola Stryi. Już podczas studiów rozpoczął współpracę z uczelnianym Zespołem Muzyki XX wieku, z którym dokonał kilku światowych prawykonań utworów kompozytorów współczesnych.

W latach 1985-1990 prowadził orkiestry - kameralną i symfoniczną Państwowego Liceum Muzycznego w Katowicach. Wraz z tymi zespołami uczestniczył w międzynarodowych festiwalach muzycznych ( Festiwal Orkiestr Kameralnych w Ahrensburgu – Niemcy, ”Musica senza frontiere” w Bolonii-Włochy),występował także w Berlinie na specjalnym koncercie z okazji 50 rocznicy wybuchu II wojny światowej.

W 1987 roku brał udział w Międzynarodowym Kursie dla Młodych Dyrygentów w Weimarze (u prof. Kurta Sanderlinga),gdzie prowadził koncert finałowy. W 1991 roku uczestniczył w Międzynarodowym Konkursie Dyrygenckim w Trento.

W 1990 roku w wyniku konkursu objął stanowisko Dyrektora Naczelnego i Artystycznego Filharmonii Zabrzańskiej, którą prowadzi do dziś. Razem z tą orkiestrą dał ponad 2800 koncertów na różnych estradach w kraju i za granicą.

Dyrygował na festiwalach ( „Gaude Mater” w Częstochowie, ”Viva il canto”  w Cieszynie, ”Zabrzański Festiwal Muzyki”, Krystyny Jamroz w Busku-Zdroju, „Silesia-Pradziad” w Kędzierzynie, Trnawska Wiosna Muzyczna w Trnawie,”Chopin Festival” w Gaming (Austria) „Pro Baltica” w Toruniu, Jana Kiepury w Krynicy, Festiwal w Łańcucie, Żartu Muzycznego w Nowym Sączu i in.)Wielokrotnie dyrygował imprezami cyklicznymi-„Nieszpory ludźmierskie”,  ”Koncert trzech polskich tenorów”. Ponad 90 razy prowadził koncerty-również wielkie imprezy charytatywne -z udziałem największego polskiego tenora Wiesława Ochmana. Dokonał kilkunastu nagrań CD, a także rejestracji archiwalnych dla Polskiego Radia i Telewizji Polskiej. Ze swoją orkiestrą występował za granicą - w Rosji, Niemczech, Czechach, Austrii, Ukrainie, Słowacji, Rumunii i Japonii.

W latach 1991-1995 był Dyrektorem Artystycznym Filharmonii w Rybniku.

Dyrygował ponad 70 orkiestrami na świecie, w tym wszystkimi polskimi orkiestrami filharmonicznymi i kameralnymi, z którymi nadal prowadzi stałą współpracę, a także NOSPR w Katowicach i Radiową Orkiestrą Symfoniczną w Krakowie. Regularnie występuje z orkiestrami czeskimi- Filharmonii Ostrawskiej, Morawskiej w Ołomuńcu oraz Karlovych Varów, a także zespołami operowymi w Krakowie, Bytomiu, Gdańsku, Białymstoku, Łodzi  i Lwowie. Współpracuje z teatrami muzycznymi, w 2006 r. przygotował premierę „Wesołej wdówki” Lehara w Warszawie, zaś w roku 2019”Kandyda” Bernsteina w Krakowie.

Podczas swoich koncertów dokonał wielu światowych prawykonań utworów, m.in. Bogusława Schaeffera, Romualda Twardowskiego, Jana Kantego Pawluśkiewicza, Gheorge Zamphira i in.

Kilkakrotnie gościł w USA, gdzie obok koncertów prowadził także wykłady otwarte dla studentów z zakresu historii muzyki polskiej, oraz zajęcia w mistrzowskiej klasie dyrygentury.(Northwestern University Chicago i Mary Washington College Fredericksburg) Jest honorowym dyrygentem MWC Symphony Orchestra we Fredericksburgu (USA). W 2002 wystąpił w słynnych salach koncertowych Ameryki -  Carnegie Hall w Nowym Jorku z koncertem muzyki polskiej, oraz Orchestra Hall  w Chicago – z koncertem Trzech Polskich Tenorów inaugurującym nowy sezon koncertowy Paderewski Symphony Orchestra. Od roku  2004 stale współpracuje ze  słynną orkiestrą Chicago Philharmonic, zaś w roku 2005 zadebiutował  w Chinach prowadząc Wuhan Symphony Orchestra. Jest jurorem krajowych i międzynarodowych konkursów muzycznych. Od 2016 roku pełni funkcję Dyrektora Artystycznego Międzynarodowego Festiwalu Muzycznego „Ave Maria” w Czeladzi.

Jest laureatem wielu nagród i wyróżnień- m.in.- Złotego Lauru Umiejętności i Kompetencji, Złotej Odznaki- Zasłużony dla Województwa Śląskiego, Nagrody Prezydenta RP za długoletnią służbę, ”Gloria Artis”,  Nagrody Kulturalnej Prezydenta Zabrza, Lider z powołania- Nagroda magazynu Why Story.

Sławomir Chrzanowski
Radosław Droń

Radosław Droń

Absolwent Państwowej Szkoły Muzycznej II stopnia im. Stanisława Moniuszki w Jeleniej Górze w klasie skrzypiec mgr. Jacka Marcinowa. Studia dyrygenckie I st. ukończył w Akademii Muzycznej im. Karola Lipińskiego we Wrocławiu w klasie prof. Alana Urbanka z oceną celującą.

Studia dyrygenckie II stopnia kontynuował we Wrocławskiej Akademii w klasie prof. Marka Pijarowskiego, które ukończył z oceną bardzo dobrą. Za wysokie wyniki w nauce rokrocznie nagradzany stypendium Rektora Akademii Muzycznej. Jako skrzypek uczestniczył w warsztatach orkiestrowych w Cottbus w Niemczech (2008 r.) oraz w projekcie „Eurochestries” w Pons we Francji (2011r.). Swoje umiejętności kapelmistrzowskie doskonalił podczas kursów dyrygenckich prowadzonych przez prof. Rafała Jacka Delektę i prof. Tadeusza Strugałę w Akademii Muzycznej w Krakowie z udziałem Orkiestry Akademii Beethovenowskiej a także podczas Mistrzowskiego Kursu Dyrygenckiego prowadzonego we wrocławskiej Uczelni przez maestro Gabriela Chmurę. W marcu 2015 r. poprowadził koncert wieńczący Polsko-Niemieckie Sympozjum Saksofonowe, odbywające się w Akademii Muzycznej we Wrocławiu. Od roku 2012 r. przez 4 lata przygotowywał i prowadził w legnickim Teatrze im. Heleny Modrzejewskiej premierowe przedstawienia musicali „Bitwa pod Legnicą 1241” Andrzeja Łuckiego ( 2013 r.), „Śpiąca” Krzysztofa Augustyniaka i Mateusza Kazimierskiego (2015 r.), „Brama” Patryka Sceliny ( 2016 r.) oraz koncertu „Gala musicalowa” w 2014 r. W maju 2016 r. poprowadził koncert dyplomowy w Narodowym Forum Muzyki we Wrocławiu z udziałem Orkiestry NFM Filharmonii Wrocławskiej, który był zwieńczeniem studiów dyrygenckich w Akademii Muzycznej im. Karola Lipińskiego we Wrocławiu. Wraz ze skrzypkiem Jackiem Marcinowem jest założycielem młodzieżowej orkiestry kameralnej Orchestre Chevalier de Saint-George de Pologne, z którą na przełomie roku 2017/2018 odbył tournée po Francji. W sezonie artystycznym 2017/2018 pełnił funkcję dyrygenta-rezydenta oraz asystenta I dyrygenta maestro Bartosza Żurakowskiego w Filharmonii Sudeckiej w Wałbrzychu. W czerwcu 2018 r. współpracował w charakterze asystenta z maestro Jerzym Maksymiukiem z którym wystąpił na koncercie wieńczącym 40 sezon artystyczny Filharmonii Sudeckiej. W sezonie artystycznym 2018/2019 współpracował również z maestro Adamem Klockiem jako jego asystent. Koncertował m.in. z Orkiestrą Symfoniczną Akademii Muzycznej we Wrocławiu, Orkiestrą NFM Filharmonii Wrocławskiej, Filharmonią Dolnośląską, Filharmonią Sudecką, Filharmonią Kaliską, Radomską Orkiestrą Kameralną, Sound Factory Orchestra, Polską Orkiestrą Lekarzy oraz z Operą Wrocławską (członek chóru) przy realizacji „Poławiaczy pereł” G. Bizeta oraz „Latającego Holendra” R. Wagnera.

Łukasz Dyczko

Młody polski saksofonista, studiował w Conservatoire de Lyon pod kierunkiem Jeana Denisa Michata oraz na Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina w Warszawie, w klasie prof. Pawła Gusnara. Zwyciężał w wielu konkursach m.in. Międzynarodowym Konkursie Muzycznym "Marco Fiorindo" w Turynie (2013), X Ogólnopolskim Konkursie Młodych Instrumentalistów im. Stefanii Woytowicz w Jaśle (2015), Europejskim Forum Saksofonowym we Wrocławiu (2016), XIII Konkurs Muzyki XX i XXI wieku dla Młodych Wykonawców (2020). We wrześniu 2016 roku - jako reprezentant Polski wybrany w Konkursie „Młody Muzyk Roku” - zwyciężył w Eurowizji dla Młodych Muzyków, organizowanej przez niemiecką telewizję WDR oraz Europejską Unię Nadawców (EBU). Finał tego Konkursu odbył się na placu przed Katedrą w Kolonii i pokazany był za pośrednictwem telewizji w wielu krajach Europy. Łukasz jest pierwszym w historii tego wydarzenia zwycięzcą – saksofonistą. Występował jako solista z ponad 15 orkiestrami z Polski takimi jak: Narodowa Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia, Orkiestra Kameralna Filharmonii Narodowej, Polska Orkiestra Radiowa, Orkiestra Filharmonii Poznańskiej, Orkiestra Akademii Beethovenowskiej oraz orkiestrami WDR Sinfonieorchester Köln, Elbland Philarmonie Sachsen, Hungarian Radio Symphony Orchestra.

Jest stypendystą Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, programu MKiDN „Młoda Polska”, Fundacji Pro Musica Bona, Fundacji Sapere Auso i Krajowego Funduszu na Rzecz Dzieci. Otrzymał nominację do Paszportów „Polityki” za rok 2016, w kategorii „Muzyka poważna” oraz do nagrody Koryfeusz Muzyki Polskiej (2016), w kategorii „Debiut roku”.

Łukasz Dyczko
Marcin Jahr

Marcin Jahr

Urodził się w 1969 r. w Bydgoszczy. Edukację muzyczną na instrumentach perkusyjnych rozpoczął w 1983 w Liceum Muzycznym w Bydgoszczy w klasie prof. Janusza Mikołajczaka. Liceum Muzyczne ukończył w 1988 roku z wyróżnieniem. Jest absolwentem Wydziału Jazzu i Muzyki Rozrywkowej Akademii Muzycznej w Katowicach w klasie prof. Stanisława Proksy (studia na tej uczelni w latach 1988 - 1992). Uzyskał tytuł magistra sztuki – specjalizacja w zakresie instrumentów perkusyjnych.

Profesjonalną karierę rozpoczął w Kwintecie Jana „Ptaszyna” Wróblewskiego (1987). Później współpracował m.in. z Garrisonem Fewellem, Nicolasem Simionem, Joachimem Menclem, Piotrem Wojtasikiem (CD pt. „Lonely Town” zostało uznane przez czytelników czasopisma „Jazz Forum” Płytą Roku 1995) , Mieczysławem Szcześniakiem, Kubą Stankiewiczem, Lorą Szafran z zespołem „New Presentation”, Karolem Szymanowskim, Brandonem Furmanem i Jackiem Niedzielą, Piotrem Baronem, Zbigniewem Namysłowskim, Tomaszem Stańko, Januszem Muniakiem, Leszkiem Kułakowskim, Krzysztofem Herdzinem, Michałem Kulentym i z wieloma innymi. Z większością z tych wykonawców nagrał ponad 20 płyt dla różnych wytwórni. Grał również z takimi muzykami, jak Mike Minieri, Garrison Fewell, Pete Lockett, Rick Margitza, John Gross, Samuel Torres, Nicolas Simion, Paul Imm, Ed Schuller, Darek Oleszkiewicz, Matus Jakabcic, Volker Greeve, Nipy Noya, Vadim Brodski, Jaromir Honzak, Pavel Wlosok, 0-58, Zbigniew Namysłowski, Maciej Sikała, Piotr Baron, , Tomasz Szukalski, Janusz Muniak, Michał Kulenty, Adam Pierończyk, Leszek Żądło, Ewa Bem, Lora Szafran, Hanna Banaszak, Ewa Uryga, Anna Maria Jopek, Krystyna Stańko, Andrzej Dąbrowski, Janusz Szrom, Tomasz Stańko, Piotr Wojtasik, Grzegorz Nagórski, Henryk Majewski, Robert Majewski, Wojciech Niedziela, Krzysztof Herdzin, Kuba Stankiewicz, Wojciech Majewski, Leszek Kułakowski, Leszek Możdżer, Cezary Paciorek, Marek Napiórkowski, Artur Lesicki, Maciej Grzywacz, Jarosław Śmietana, Jacek NiedzielaTomasz Grabowy, Zbigniew Wrombel, Adam "Szabas" Kowalewski, Piotr Lemańczyk, Karol Szymanowski, Big-Band Wiesława Pieregorólki, All Stars BigBand Złota Tarka.

Brał udział w festiwalach jazzowych w Polsce i za granicą , tj. kilkakrotnie Jazz nad Odrą, Jazz Jamboree, Jazz Standart Festival Siedlce, „Jazz w Muzeum” w Ostrowie Wlkp., Pori Jazz Festival `87 (Finlandia), Istanbul Festival `93 (Turcja), ’99 Euro Big Band Matusza Jakabcica (Bratislava, Słowacja), Drumsfuzje (Bydgoszcz, 2007-2009), Międzynarodowy Festiwal Perkusyjny w Krakowie (2009), Zmagania Jazzowe w Szczecinie i in. Grał na prawie wszystkich scenach Polski, również za granicą, np. w słynnych klubach USA – Birdland w Nowym Jorku oraz Blues Alley w Waszyngtonie.

Paweł Janas (Face2Face)

Niezwykle wszechstronny muzyk i kompozytor. Z łatwością porusza się na gruncie muzyki klasycznej, współczesnej, elektronicznej i improwizowanej. Zdobył tytuł Mistrza Świata w grze na akordeonie cyfrowym Roland oraz laureata Festiwalu Virtual Accordion w Rzymie. Nagradzany na ponad 30 konkursach, m.in.: w Polsce, Francji, Włoszech, Niemczech, Austrii, Litwie, Chorwacji.

Był włączony do programu stypendialnego Agrafka Muzyczna, Fundacji J&S Pro Bono Poloniae, Akademii Rozwoju Filantropii. Otrzymał stypendium koreańskiej fundacji Dongsan Research Fundation & Pro Polonia Society oraz stypendium banku Societe Generale. Stypendysta Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, m.st. Warszawy oraz laureat prestiżowego stypendium Młoda Polska. Otrzymał także indywidualne stypendium za wybitne osiągnięcia z rąk prezydenta m.st. Warszawy, Hanny Gronkiewicz-Waltz. Ponadto został wyróżniony podczas Ogólnopolskiego Festiwalu Laureatów Konkursów Muzycznych „Tydzień Talentów” w Kąśnej Dolnej (Centrum Paderewskiego), Ogólnopolskiego Festiwalu „W stronę sztuki” w Lublinie oraz Międzynarodowego Festiwalu Młodych Laureatów Konkursów Muzycznych organizowany przez SILESIA.

Studiował na Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina w Warszawie w klasie akordeonu prof. Jerzego Jurka oraz prof. Klaudiusza Barana. W roku akademickim 2011/2012 kontynuował naukę w klasie prof. Grzegorza Stopy w Musik und Kunst Privatuniversität der Stadt w Wiedniu. Pobierał także mistrzowskie lekcje pod kierunkiem takich pedagogów jak: Inaaki Alberdi, Stefan Hussong, Claudio Jacomucci, Alfred Melichar, Owen Murray, Włodzimierz Lech Puchnowski, Matti Raantanen, Jurij Szyszkin.

Koncertował jako solista i kameralista oraz z orkiestrami pod batutą takich dyrygentów jak Zygmunt Rychert, Krzysztof Kozłowski, Maciej Tworek, Sławomir Chrzanowski. Jest pierwszym akordeonistą w historii, który wystąpił jako solista z towarzyszeniem orkiestry Filharmonii Narodowej w Warszawie. Występował w większości krajów Europy, USA, Kanadzie i Chinach. Brał udział w wielu znaczących festiwalach, m.in: Muzyka na Szczytach w Zakopanem, Mistrzowskie Wieczory w Kąśnej, Królewskich Arkadach Sztuki, Wieczory w Arsenale, Ogrody Muzyczne, Wawer Music Festival, East Music Festival, TEDx Warsaw, Musica in Collina, Letnie Koncerty na Grochowskiej, Rzeka Muzyki. Występował podczas najważniejszych festiwali związanych z muzyką współczesną, m.in.: Warszawska Jesień, Musica Polonica Nova, Musica Electronica Nova, Sacrum Profanum, Poznańska Wiosna Muzyczna, KODY, POLIN Music Festival, Tallin Afekt Festival, Alkagran, Warszawskie Spotkania Muzyczne, Portrety Kompozytorów. Był gościem Agaty Kwiecińskiej w audycji Five Oclock w Polskim Radiu.

W swoim dorobku ma wiele wydanych płyt – „Buttonhacker” (2018), „#Network Music” (2018), „Witkacy” (2018), „Trash Music” (2018), „Small talks” (2015), „Visegard Songs” (2015), „Magic and legends – Mysterious accordions” (2012).

Ważnym elementem w je go działalności artystycznej jest współpraca z gronem kompozytorów młodego pokolenia m.in. Zygmunt Krauze, Piotr Tabakiernik, Rafał Janiak, Dariusz Przybylski, Wojciech Blecharz, Krzysztof A. Janczak, Tomasz Jakub Opałka, Ignacy Zalewski, Mikołaj Majkusiak i wielu innych. Efektem wieloletniej współpracy jest ponad 50 prawykonań utworów solowych, kameralnych, jak i większych form.

W 2009 roku rozpoczął współpracę z firmą Roland produkującą akordeony cyfrowe. Od 2013 roku jest członkiem zespołu Hashtag Ensemble, specjalizującego się w muzyce współczesnej i improwizowanej. W 2019 roku dodał do swojego instrumentarium Portatyw guzikowy (światowa premiera), K-Dron (światowa premiera) oraz Akordeon ćwierćtonowy.

Paweł Janas (Face2Face)
Jazzy Feeling Quartet

Jazzy Feeling Quartet

Kinga Politowska - naukę gry na skrzypcach rozpoczęła w wieku 7 lat w Zespole Szkół Muzycznych im. K. Szymanowskiego w Toruniu. Absolwentka Akademii Muzycznej im. F. Nowowiejskiego w Bydgoszczy klasie skrzypiec dr Mariusza Patyry. Następnie kontynuowała naukę w Klasie Talentów w Państwowym Zespole Szkół Muzycznych im. A. Rubinsteina w Bydgoszczy. W 2017 roku rozpoczęła naukę w Akademii Muzycznej im. F. Nowowiejskiego w Bydgoszczy, gdzie trzy lata później uzyskała tytuł licencjata. Obecnie jest studentką I roku studiów magisterskich w na wydziale instrumentalnym w
Z powodzeniem brała udział w wielu konkursach i przesłuchaniach w Polsce i za granicą. Do najważniejszych osiągnięć należy III miejsce w Międzynarodowym Konkursie Skrzypcowym „Citta di Filadelfia” we Włoszech (2015), trzykrotne zakwalifikowanie się i udział w Ogólnopolskim Projekcie „Lutoslawski Youth Orchestra”(2014, 2015, 2016) oraz dwukrotny występ jako solistka z Toruńską Orkiestrą Symfoniczną. W 2016 roku była jedną z wykonawczyń podczas Inauguracji Centrum Kształcenia i Promocji „Muzyczne Partnerstwo”. W 2017 roku brała udział w programie promocji twórczości kompozytorów XXI wieku „Muzyka Naszych Czasów”. W 2018 roku wystąpiła podczas koncertu otwierającego 16. Międzynarodowy Festiwal Filmowy „Tofifest” w Toruniu oraz podczas IV Międzynarodowej Konferencji „Interpretacje dzieła muzycznego” w Bydgoszczy. W 2019 roku zaprezentowała się wraz z zespołem podczas „Różewicz Open Festiwal”. W 2020 roku wzięła udział w Międzynarodowym Projekcie „Liquid Open Viral Ensemble”.
Największą pasją jest gra w zespołach kameralnych. W 2015 roku została laureatką I miejsca w Ogólnopolskich Konfrontacjach Zespołów Kameralnych w Inowrocławiu. Od 2019 roku gra w kwintecie koncertującym z wybitnym skrzypkiem Mariuszem Patyrą. Razem z zespołem wystąpiła podczas Festiwalu Muzyki Kameralnej „Muzyka u Źródeł” w Bydgoszczy (2019), cyklu koncertów „Muzyczna Wiosna” w Lidzbarku Warmińskim (2019), festiwalu „Festival dell’Arte” w Wojanowie (2019), w Sali Wielkiej Zamku Królewskiego w Warszawie (2020), w Centrum Kultury Dworek Białoprądnicki w Krakowie (2020), w Filharmonii w Szczecinie (2021). Wzięła również udział w nagraniu płyty „Reminiscencje. 30 lat Centrum Paderewskiego” w Kąśnej Dolnej. W 2020 i 2021 roku wystąpiła z kwartetem smyczkowym podczas Seminarium Muzyki Kameralnej w Bydgoszczy, biorąc udział w warsztatach prowadzonych przez skrzypka Apollon Musagete Quartet Pawła Zalejskiego. W 2021 roku została laureatką III miejsca w Międzynarodowym Konkursie Muzycznym OPUS 2021, występując w składzie kwartetu smyczkowego. W tym samym roku kwartet wystąpił podczas Koncertu Kompozytorskiego, który został zorganizowany przez Akademię Muzyczną w Bydgoszczy oraz Akademię Muzyczną w Poznaniu, wykonując kwartety Patryka Kusiaka, Marcina Gumieli i Zbigniewa Bargielskiego.
Współpracowała także z orkiestrami, m.in.: Toruńską Orkiestrą Symfoniczną, Filharmonią Pomorską i Polską Orkiestrą Muzyki Filmowej. Grając w orkiestrze pod batutą Adama Sztaby wystąpiła podczas koncertów „Grzegorz Ciechowski: Spotkanie z Legendą” (2018), „Życia Mała Garść” (2019) oraz „One Light Festival” (2019).

Anna Morawska - absolwentka Zespołu Szkół Muzycznych im. Karola Szymanowskiego w Toruniu oraz Akademii Muzycznej im. Feliksa Nowowiejskiego w Bydgoszczy w klasie altówki dr. Jadwigi Stanek. Debiut na scenie w roli solistki rozpoczęła od udziału w koncercie z cyklu Młodzi Wirtuozi występują z Toruńską Orkiestrą Symfoniczną. Brała udział w licznych koncertach solowych, kameralnych i symfonicznych zarówno w Polsce, jak i w Europie. Jest laureatką II nagrody w kategorii solowej w 2° Concorso Internazionale di Esecuzione Musicale Citta di Sarzana oraz III nagrody w kategorii solowej w 17° Concorso Internazionale di Musica „Don Vincenzo Vitti” si svolgera a Castellana Grotte.

Alan Balcerowski - swoją naukę gry na saksofonie zaczynał w Państwowych Szkołach Muzycznych w Ostrowcu Świętokrzyskim i Kielcach. Ukończył studia na Akademii Muzycznej im. Feliksa Nowowiejskiego w Bydgoszczy w klasie saksofonu Macieja Sikały, otrzymując w 2019 roku dyplom magistra sztuki. Kontynuuje naukę – w swojej Alma Mater, studiując na specjalności flet jazzowy oraz na Akademii Muzycznej im. Ignacego Jana Paderewskiego w Poznaniu na specjalności kompozycja z aranżacją. Gra na saksofonach sopranowym, altowym i tenorowym, a także na fletach poprzecznych oraz klarnetach. W 2020 roku założył zespół Alan Balcerowski Quintet, wykonujący kompozycje lidera. Współpracował z: Big Bandem Jana Konopa, Eljazz Big Bandem, Big Bandem Akademii Muzycznej w Bydgoszczy, Kujawsko-Pomorskim Impresaryjnym Teatrem Muzycznym w Toruniu, Teatrem im. Wilama Horzycy w Toruniu, Orkiestrą Symfoniczną Filharmonii Pomorskiej w Bydgoszczy, Toruńską Orkiestrą Symfoniczną, Płocką Orkiestrą Symfoniczną, Orkiestrą Symfoniczną Akademii Muzycznej w Bydgoszczy, Polską Orkiestrą Muzyki Filmowej.
Grając w wyżej wymienionych zespołach akompaniował m.in. Krystynie Prońko, Karen Edwards, Justynie Steczkowskiej, Beacie Kozidrak, Katarzynie Nosowskiej, Kasi Moś, Andrzejowi Piasecznemu, Stanley’owi Breckenridge’owi i wielu innym. Grał na różnych festiwalach m.in. Old Jazz Meeting Złota Tarka, Zakopiańska Wiosna Jazzowa, Bydgoszcz Jazz Festival, Międzynarodowy Festiwal Filmowy Toffifest. Poza koncertową, uprawia też działalność pedagogiczną.

Sara Kosętka - studentka Akademii Muzycznej w Bydgoszczy na kierunku – fortepian jazzowy. Współpracowała z Filharmonią Pomorską w Bydgoszczy, Toruńską Orkiestrą Symfoniczną, MCK w Bydgoszczy, Toruńskim Teatrem Muzycznym. Współpracowała z wokalistami z okolic Bydgoszczy i Torunia. Współtworzy zespół Marta Rubik quintet, z którym zajęła wyróżnienie na konkursie w Lubaczowie. Nauczyciel fortepianu w FKE oraz Rhythm academy w Bydgoszczy. Współtworzy duet zajmujący się przedstawianiem utworów z zakresu muzyki chrześcijańskiej w autorskich aranżacjach.

Ieva Juozapaitytė

Młoda solistka operowa, dynamicznie wschodząca śpiewaczka. W ciągu zaledwie kilku lat stworzyła pełne uroku role i zadebiutowała w Litewskim Narodowym Teatrze Opery i Baletu oraz Państwowych Teatrach Muzycznych w Kłajpedzie i Kownie... Ieva Barbora stale koncertuje na Litwie, jak również promuje nasz kraj za granicą. Młoda solistka jest finalistką konkursów międzynarodowych oraz uczestniczką międzynarodowych festiwali muzyki klasycznej, możemy ją również zobaczyć w telewizyjnych projektach muzycznych oraz podczas koncertów z szybko zdobywającym popularność kwartetem młodych solistów operowych „IL SENSO”.

Ieva Juozapaitytė
Vytautas Juozapaitis

Vytautas Juozapaitis

Biografia do uzupełnienia

Bartosz Kołsut (Face2Face)

Perfekcjonista, charyzmatyczny i wszechstronny. Charakteryzuje się głęboką wrażliwością i emocjonalnym zaangażowaniem w każdej interpretacji dzieła muzycznego. Ponadprzeciętne umiejętności wykonawcze, bogactwo środków wyrazu połączone z błyskotliwą wirtuozerią i przemyślaną interpretacją pozostają zawsze właściwościami fascynujących prezentacji artystycznych tego muzyka. Poczucie formy muzycznej, zgodność estetyczna stylu kompozytorskiego każdego utworu oraz młodzieńczy temperament z wrodzoną dojrzałością zjednują mu szerokie grono miłośników i melomanów nie tylko wśród koncertowego audytorium słuchaczy, ale także w kręgu najznamienitszych autorytetów muzyki na całym świecie.

Jego talent i umiejętności zostały docenione na festiwalach i znaczących konkursach muzycznych w wielu krajach świata. W 2014 roku zdobył tytuł „Młodego Muzyka Roku” w konkursie organizowanym przez Telewizję Polską oraz Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. W tym samym roku reprezentował Polskę na „Eurovision Young Musicans” w Kolonii w Niemczech, gdzie jako finalista wystąpił z West Deutsche Rundfunk Symphony Orchestra. Najwyższe laury zdobywał również na festiwalach we Włoszech, Hiszpanii, Niemczech, Austrii, Wielkiej Brytanii, Polsce, Czechach, Słowacji, na Litwie i wielu innych.

Spektakularnym osiągnieciem Bartosza Kołsuta jest dwukrotny występ w Carnegie Hall w Nowym Jorku. Po koncercie w grudniu 2014 roku oraz dzięki zdobyciu tytułu laureata w konkursie IBLA GRAND PRIZE 2015 (Ragusa, Włochy), otrzymał ponownie zaproszenie do tej najbardziej prestiżowej sali koncertowej świata na koncert w maju 2016 roku.

Osiąga największe sukcesy w prestiżowych, międzynarodowych kursach mistrzowskich muzyki solowej i kameralnej. Pracował z takimi artystami jak: Yuri Shishkin, Matti Rantanen, Geir Draugsvoll, Stefan Hussong, Frank Marocco, Cao Xiao-Qing, Raimondas Svia.

Bartosz Kołsut ukończył Zespół Szkół Muzycznych im. Oskara Kolberga w Radomiu w 2015 roku, w klasie akordeonu mgr Artura Miedzińskiego. Bartosz jest absolwentem Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie w 2018 roku, w klasie akordeonu prof. Klaudiusza Barana. Swoje umiejętności doskonalił również w Hochschule fur Musik in Detmold (Niemcy) w klasie akordeonu prof. Grzegorza Stopy. Obecnie jest studentem Folkwang Universität der Künste w Essen (Niemcy), gdzie uczy się pod kierunkiem prof. Mie Miki oraz Heidi Luosujärvi.

Bartosz Kołsut (Face2Face)
Jacek Kotlarski

Jacek Kotlarski

Absolwent Liceum Muzycznego im. Mieczysława Karłowicza w Poznaniu w klasie trąbki (rok 1989), następnie Studium Piosenkarskiego w Poznaniu (1992), aż w końcu Akademii Muzycznej im. I.J. Paderewskiego w Poznaniu na wydziale Jazzu i Muzyki Rozrywkowej w klasie śpiewu (2017).
Od roku 2000 związany z teatrem Muzycznym Roma w Warszawie, biorąc kolejno udział w spektaklach : Miss Saigon, Grease, Koty, Taniec Wampirów, Deszczowa Piosenka, Ale Musicale, Mamma Mia oraz Piloci.
Posiada na swoim koncie szereg solowych recitali i koncertów z towarzyszeniem zarówno własnego combo instrumentalnego jak i wielu orkiestr filharmoników polskich.
Wokalista sesyjny, nagrywający i współpracujący z takimi artystami jak: Irena Santor, Ewa Bem, Maryla Rodowicz, Ryszard Rynkowski, Andrzej Zaucha, Zbigniew Wodecki, etc.
Śpiewał w wielu programach telewizyjnych: Taniec z Gwiazdami, Jak Oni Śpiewają, Tylko Nas Dwoje, Idol, Zacisze Gwiazd. Wielokrotny uczestnik największych polskich festiwali muzyki rozrywkowej (Opole, Sopot, Top Trendy etc). W roku 2008 prezentował solowe partie projektu symfonicznego Johna Lorda, współzałożyciela i wybitnego „hammondzisty” legendarnej brytyjskiej rockowej grupy Deep Purple.
W roku 2010 wcielił się w jedną z głównych ról musicalu Swing, wystawianego na deskach Teatru Muzycznego Capitol we Wrocławiu. 8 maja 2011 roku śpiewał w jednej z najbardziej prestiżowych sal koncertowych świata „Roy Thomson Hall” w Toronto (Kanada) wykonując arie z Oratorium Miłosierdzie Boże Zbigniewa Małkowicza.
Wiosną 2012 ukazał się jego pierwszy solowy, autorski album, który powstał w kooprodukcji z pianistą, aranżerem i kompozytorem Krzysztofem Herdzinem, wydany przez Polskie Radio pt. „Nigdy nie jest za późno”.
Posiada także w swoim dorobku gościnny udział w jedenastu projektach płytowych takich artystów jak: Krzysztof Herdzin, Filp Sojka,Michał Grott, Dawid Lubowicz.
Od roku 2016 zajmuje stanowisko trenera wokalnego solistów Teatru Muzycznego Roma, przygotowując ich do ról w spektaklach Mamma Mia, Last Five Years, Piloci, Once, Przypadki Robinsona Crusoe.
Rok później obejmuje stanowisko wykładowcy „Stylistyki Musicalowej” na wydziale Wokalno - Aktorskim Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie.

Edyta Krzemień

Ukończyła z wyróżnieniem Wydziału Wokalno - Aktorskiego Uniwersytetu Muzycznego im. F. Chopina w Warszawie. Debiutowała rolą Christine Daae w musicalu „Upiór w Operze” w Teatrze Muzycznym Roma. Od kilka lat gra te rolę ponownie na deskach Opery i Filharmonii Podlaskiej w Białymstoku. Oprócz tego wcieliła się w postać Fantyny w musicalu „Les Miserables” (złota płyta) w TM Roma, Joanny w thrillerze „Sweeney Todd” w Teatrze Rozrywki w Chorzowie, Kali w musicalu „Tarzan” w Gliwickim Teatrze Muzycznym, Emmy w „Jekyll i Hyde” (CD) w Teatrze Muzycznym w Poznaniu, Siostry Marii Robert w „Zakonnicy w przebraniu” w Teatrze Muzycznym w Poznaniu, Molly w musicalu „Ghost” w Teatrze Muzycznym im. D. Baduszkowej w Gdyni, oraz zagrała w monodramie muzycznym „Opowieści Zimowe” (CD) w Teatrze Muzycznym w Poznaniu. W Teatrze Muzycznym w Łodzi wciela się w role Ellen w musicalu „Miss Saigon”. Śpiewa w widowisku musicalowym Teatru Roma „Ale Musicale” wykonując główne partie z takich musicali jak: „Mała Syrenka”, „Love Never Dies”, „Jekyll i Hyde”, „Les Miserables”, „Koty”, „Aladyn” , „Upiór w Operze”. W musicalu „Piloci” w Teatrze Roma wcieliła się w rolę Niny (złota płyta). 

Współpracuje z Teatrem Pieśni Kozła w charakterze wokalistki - aktorki w spektaklu „Apocrypha” w roli White Spirit.

Współpracuje ze Zbigniewem Preisnerem, nagrała utwory na płytę „W poszukiwaniu dróg. Nowe i stare kolędy” (platynowa płyta). Z utworami i pod batutą kompozytora wystąpiła w megaron Concert Hall w Atenach a takżę na festiwalu „Klara Music Festival” w Brukseli oraz „Haifa Film Festival” wykonując utwory z filmów Krzysztofa Kieślowskiego. Zaśpiewała w spektaklu Z.Preisnera i E.Lipskiej „2016 Dokąd?” w NFM we Wrocławiu (DVD). Zaśpiewała na 29. Gali wręczenia Europejskich Nagród Filmowych, a także na koncercie z Tauron Arena z okazji 40 - lecia pracy artystycznej Zbigniewa Preisnera.

Współpracuje z Emirackim kompozytorem Ihabem Darwishem. Nagrała partię solowe do utworu kompozytora na otwarcie największych na świecie pokazów fontann „The Palm Fountain” w Dubaju.

Koncertuje w Filharmoniach w całej Polsce repertuarem musicalowym a także filmowym (muzyka m.in. Wojciecha Kilara, Krzysztofa Komedy, Krzesimira Dębskiego, Zbigniewa Preisnera a także Hanza Zimmera czy Jamesa Hornera).

W 2015 roku dostała się do bazy wokalistów „Cirque du Soleil” a w 2020 roku dostała angaż w nowej produkcji CDS „Under The Same Sky” którego premiera planowana na 2022 rok.

Dubbinguje, jest m.in. nowym głosem Królewny Śnieżki w najstarszej bajce Walta Disneya „Królewna Śnieżka i Siedmiu Krasnoludków”. Współpracuje z SDI Media w zespole dubbingowym, w charakterze wokalistki w takich filmach jak m.in. „ Kraina Lodu 2”, „Aladyn”, „Ralph Demolka w internecie”, „Mary Poppins”, „Kraina Lodu: Przygody Olafa”, „Piękna i Bestia”, „Kopciuszek”, „Kubuś Puchatek i Przyjaciele”.

Jest wykładowcą na specjalności: musical, w Akademii Muzycznej w Poznaniu. Od lat szkoli swój głos i zamiłowania do różnych gatunków muzycznych podczas warsztatów wokalnych „European Vocal Camp” pod okiem mistrzów takich jak Andres Martorell, Magdalena Navarrete, Monique Thomas, Richard Halton czy Irene Shams. Uczestniczyła w zajęciach z m.in. Musical Theatre, World Music, Flamenco, Jazz, czy Afro - Cuban Harmonies

Edyta Krzemień
Kwartet Smyczkowy TOS

Kwartet Smyczkowy TOS

Kwartet Smyczkowy TOS powstał z inicjatywy czołowych muzyków Toruńskiej Orkiestry Symfonicznej w 2004 roku i działa w składzie:

 • Izabela Bogusz – I skrzypce (koncertmistrz TOS),
 • Grzegorz Bogusz – II skrzypce,
 • Marta Wroniszewska – altówka,
 • Karol Wroniszewski – wiolonczela (koncertmistrz TOS).

Pierwszy oficjalny koncert zespołu odbył się w toruńskim Dworze Artusa (2005) i został entuzjastycznie przyjęty przez słuchaczy oraz krytykę. Wspólna działalność muzyków zaowocowała kolejnymi występami oraz nagraniem płyty ”Romantycznie”, na której znalazł się zbiór najbardziej znanych i lubianych miniatur. Repertuar kwartetu jest bardzo bogaty i nieustannie poszerzany. Obejmuje utwory kompozytorów różnych epok od baroku do współczesności.

Podstawą programów koncertowych zespołu są dzieła światowej literatury kameralnej oraz polskiej muzyki współczesnej, jednak muzycy ze szczególną przyjemnością prezentują liczne aranżacje muzyki popularnej i filmowej. Kwartet TOS regularnie koncertuje i uczestniczy w międzynarodowych festiwalach: „Międzynarodowy Festiwal Europa - Toruń Muzyka i Architektura”, Międzynarodowy Festiwal „Muzyka w Katedrze” w Kołobrzegu, „Międzynarodowy Festiwal Organowy w Pelplinie”, Festiwal „Gaude Mater” w Częstochowie, „Bydgoskie Lato Artystyczne”, „Czwartkowe Wieczory” w Sopocie, „Wieczory Kameralne” w Kielcach, „Muzyka w Świetle Księżyca” w Lubostroniu oraz festiwale w Puławach, Chełmnie, Nakle nad Notecią, Koronowie i Ostromecku.

Kwartet Smyczkowy TOS realizując własne plany artystyczne współpracuje z solistami: (pianiści - T. Gumiela, A. Mozgiel, P. Wakarecy, klawesyniści - N. Bartyzel, A. Czuraj, M. Hoga, K. Kamińska, B. Wezner, D. Zimna, G. Grubba (organy), M. Gołębiowski (klarnet) oraz zespołami - Quartor Europa .Od jesieni 2009 roku muzycy współpracują także z kontrabasistą i dyrektorem festiwalu „Probaltica”- Henrykiem Gizą, współtworząc skład zespołu Multicamerata. W ramach tej działalności koncertowali w kraju i poza granicami: Niemcy, Holandia, Francja, Szwecja, Estonia, Szkocja, Anglia, Słowenia. Występowali m.in. z: I. Shoeps, A. Sincovec, W. Waleczek oraz Gotlands Blasarkvintett. Dokonali nagrań dla radia i telewizji, uczestniczyli w projektach „Orzeł” i „Chopin 2010” pod patronatem Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, współpracowali z kompozytorami: M. Cynk-Mikołajewska, P. Moss, Peter van Tour, brali udział w prawykonaniach światowych.

W 2011 roku Kwartet Smyczkowy TOS zagrał kilkadziesiąt koncertów w ramach projektu „Ochrona i zachowanie materialnego dziedzictwa regionu kujawsko-pomorskiego”, uświetnił jubileusz 760-lecia miasta Chełmży oraz Galę Nagród Marszałka woj. kujawsko-pomorskiego. W 2012 roku wzbogacił formę jubileuszowej edycji 20. Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. F. Chopina dla Dzieci i Młodzieży w Szafarni (koncerty finałowe z uczestnikami i laureatami konkursu). Do chwili obecnej Kwartet Smyczkowy TOS zagrał łącznie kilkaset koncertów, promując województwo kujawsko-pomorskie, miasto Toruń oraz Toruńską Orkiestrę Symfoniczną.

Magda Navarrete

Wokalistka, tancerka, producentka muzyczna, trenerka głosu. Kobieta z pasją, talentem i wizją.  Tworzy spektakle, nagrywa płyty, koncertuje po całym świecie, czerpie z muzyki hiszpańskojęzycznej i bałkańskiej. Od lat konsekwentnie działa na rynku World Music. Wciąż gdzieś w drodze pomiędzy Warszawą, Montevideo, Sevillą a Dublinem. Ma 36 lata a jej biografia wygląda na dwa razy tyle.  Prowadzi własne studio wokalne Warsaw Vocal Studio, uczy śpiewu i tańca flamenco za granicą. Nagrała cztery płyty: “Chilli” z Noche de boleros, “IMAN” pod własnym nazwiskiem, “Warszawski Lutosławski” z Piotrem Steczkiem, “Mezihra” z międzynarodowym składem: Caravana Banda.

Śpiewa od dziewiątego roku życia. Swój talent i zdobyte umiejętności wciąż rozwija podróżują po całym świecie, czerpiąc bezpośrednio z etnicznych utworów. Pisze teksty po hiszpańsku i układa melodie w latynoskie rytmy. Jako jedyna kobieta w Polsce śpiewa bolera i flamenco na ustanowionym przez Hiszpanów i Latynosów poziomie. Zapraszana jest do współpracy przy wielu festiwalach i produkcjach muzycznych na świecie, m.in. w Kolumbii, Wenezueli, Meksyku, Nowym Jorku,na Węgrzech, w Dublinie, Rumunii, Berlinie, czy Londynie.

Niezwykły styl artystki jest efektem świadomego ulegania wpływom różnorodnych muzycznych gatunków. Magda urodziła się w Warszawie, w Madrycie studiowała muzykę i antropologię, w Ameryce Południowej nawiązała bliską współpracę z tamtejszym rynkiem muzycznym. Obecnie mieszka pomiędzy Polska a Irlandią. Pomimo międzynarodowego doświadczenia, cały czas domem nazywa Warszawę i coraz częściej w swoich fuzjach muzycznych czerpie z polskich tradycji, co słychać na płycie “Mezihra”.

Kształci się wokalnie u najlepszych nauczycieli w Anglii oraz Stanach Zjednoczonych. Jednym z jej mistrzów jest sam Seth Riggs, który szkolił takie gwiazdy, jak Steve Wonder czy Natalie Cole. Śpiewu i tańca Flamenco uczy się bezpośrednio od madryckich i sevillskich artystów: Jose Romero, Montse Cortes, Angel Carmona, Rafael Rodriguez, Noelia Sabarea. Dzięki wielokrotnym podróżom do Ameryki Łacinskiej miała okazję pracować z najwybitniejszymi artystami boler latynoamerykańskich, m.in.: Estellitą del Llano czy Victorem Hugo.

W 2010 roku wybrała się w podróż po Wenezueli z kamerą “Dzień Dobry TVN”, realizując cykl reportaży o kulturze i muzyce tego kraju. Współpracowała z wieloma produkcjami radiowymi, telewizyjnymi i teatralnymi, m.in.: “Taniec z gwiazdami” TVN, „Przebojowa Noc” TVP 2,  “Orfeusz w Piekle” Teatr Roma, Carmen Concierto, „Flamenco Namiętnie” w reż. K.Jandy w Teatrze Polonia,  Elle Style Awards. Szerokiej publiczności jej głos znany jest ze słynnego “Tango de Amor”, piosenki promującej przebój filmowy pt. “Nigdy w życiu”.

W 2007 roku wydała swoją pierwszą płytę pt. „Chillli”, która ukazała się nakładem wytwórni Warner Music na rynku polskim, hiszpańskim i niemieckim. Artystka wraz z zespołem miała okazję przez wiele lat koncertować w przeróżnych, europejskich salach koncertowych i na festiwalach jazzowych. Sławę artystce przyniosła niezwykła hiszpańskojęzyczna interpretacja „Tej ostatniej niedzieli” – „El ultimo Domingo”. W 2010 roku wokalistka nagrała swój drugi krążek zatytułowany „IMAN”  – na płycie sięgnęła po piękne kompozycje latynoskie w nowych, lekko elektronicznych odsłonach. Niezaprzeczalnym sukcesem była piosenka „Uciekaj moje serce” w hiszpańskojęzycznej wersji  „Vete mi corazón” nagrana w duecie ze Stanisławem Soyką. To ten utwór przyniósł w Polsce artystce uznanie prasy i mediów. Na płycie “Warszawski Lutosławski” wydanej nakładem Agory , artystka sięgnęła po owianą tajemnicą twórczość Witolda Lutosławskiego z lat 50-tych i 60-tych, którą kompozytor pisał pod pseudonimem Derwid. Krążek nagrała we współpracy z aranżerem i skrzypkiem – PIotrem Steczkiem, a płyta oddała magiczny klimat potańcówek “tamtych lat”. Artystka związała się na stałe z polsko – czeskim składem – “Caravana Banda”, który współtworzy z kompozytorem i aranżerem Tomasem Prusą. Razem tworzą unikalną mieszankę Flamenco i muzyki bałkańskiej, która odnosi coraz większy międzynarodowy sukces.

Magda Navarrete
Orkiestra Dęta OSP w Aleksandrowie Kujawskim

Orkiestra Dęta OSP w Aleksandrowie Kujawskim

Orkiestra powstała w 1909 r i (wyłączając okres II wojny światowej) gra nieprzerwanie do dzisiaj. W latach 70 tych i  80tych ub. wieku orkiestra zdobywała regularnie nagrody na wojewódzkich i regionalnych przeglądach orkiestr OSP m.in.:

1979 –trzecie miejsce na Krajowym Festiwalu Orkiestr Dętych „Koszalin 79"

1983- główna nagroda Ministra Kultury i Sztuki oraz Zarządu Głównego Związków OSP na krajowym przeglądzie „Koszalin 83"

Przed kilkoma laty orkiestra  dzięki nowemu stowarzyszeniu oraz kierownictwu muzycznemu całkowicie zmieniła nie tylko swój repertuar, ale również wizerunek sceniczny, realizując przy tym nowe, i nieszablonowe przedsięwzięcia, w dalszym ciągu zdobywając konkursowe nagrody. W koncertach zespołu często uczestniczą zaproszeni muzycy symfoniczni ( „W 80 minut dookoła świata" na Rynku Staromiejskim w Toruniu), jazzowi (Gala Karnawałowa 2018) czy rockowi ( koncert „110 RO©K w Teatrze Letnim w Ciechocinku. W 2019 r orkiestra z sukcesem wystąpiła w 12 edycji  programu Mam Talent, a w ub.r.  zrealizowała projekt online "Orkiestra Dęta - Reszta Świata", w którym wraz z orkiestrą wystąpili również muzycy symfoniczni i rozrywkowi zawodowych, europejskich orkiestr. Zawsze gramy Vabank! Tak mówią.

Orkiestra Kawalera de Saint-George

Orkiestra powstała by wykonać serię koncertów na przełomie 2017 i 2018 roku, dla stowarzyszenia "Le Concert de Monsieur de Saint-George" w Paryżu. Od początku podkreślany był zarówno edukacyjny jak i artystyczny aspekt przedsięwzięcia. Filarem repertuaru orkiestry są utwory epoki klasycyzmu. Koncerty w Paryżu i Île-de-France zaowocowały zaproszeniem do wykonania kolejnych wystąpień we francuskiej stolicy oraz wydaniem płyty zarejestrowanej na żywo podczas światowego debiutu orkiestry. Orkiestra miała swoje występy również w Polsce m.in w Filharmonii Dolnośląskiej i Filharmonii Lubelskiej każdorazowo występując z niezwykle utalentowanymi muzykami młodego pokolenia. Członkami orkiestry podczas debiutanckiego tournée byli uczniowie średnich szkół muzycznych Wrocławia i Jeleniej Góry, studenci akademii muzycznych Wrocławia, Poznania, Katowic, Uniwersytetu Muzycznego w Warszawie oraz absolwenci średnich szkół muzycznych, studiujący aktualnie na Uniwersytecie Wrocławskim, Uniwersytecie Ekonomicznym we Wrocławiu oraz Uniwersytecie Medycznym w Warszawie. Kierownikiem artystycznym orkiestry jest mgr Jacek Marcinów, a dyrygentem mgr Radosław Droń. W repertuarze Orkiestry Kawalera de Saint-George znajdują się przede wszystkim dzieła francuskiego kompozytora, którym towarzyszą kompozycje mistrzów epoki klasycyzmu.

Orkiestra Kawalera de Saint-George
Kamil Pacholec

Kamil Pacholec

Urodził się 11.11.1998. W wieku 7 lat rozpoczął naukę gry na fortepianie w Państwowej Szkole Muzycznej im. Ludomira Różyckiego w Kielcach pod opieką Małgorzaty Kowalskiej. W 2017 roku rozpoczął studia w Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach w klasie profesora Wojciecha Świtały. Od 2019 roku jest studentem klasy fortepianu prof. Ewy Pobłockiej w Akademii Muzycznej w Bydgoszczy.

W wieku jedenastu lat wykonał swój pierwszy koncert z Orkiestrą Filharmonii Świętokrzyskiej w Kielcach. Jest laureatem krajowych i międzynarodowych konkursów pianistycznych, m.in.: Nagrody Grand Prix oraz I miejsca w XVII Ogólnopolskim Turnieju Pianistycznym im. Haliny Czerny-Stefańskiej w Żaganiu (2012), I miejsca w XVIII Ogólnopolskim Konkursie Pianistycznym w Koninie (2014), I miejsca w V Chopinowskim Turnieju Pianistycznym im. Haliny i Ludwika Stefańskich w Krakowie (2014), I miejsca w XIV Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym w Gorlitz (2015), Grand Prix w VIII Konkursie Pianistycznym im. Ireny Rolanowskiej w Krakowie (2015), III miejsca w Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym im. Cesara Francka w Kraainem/Brukseli (2015), Grand Prix i nagrody za najlepsze wykonanie utworu Fryderyka Chopina w XIV Konkursie Pianistycznym im. Haliny Czerny-Stefańskiej i Ludwika Stefańskiego w Płocku (2016).

W 2016 roku został zwycięzcą 47. Ogólnopolskiego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina w Katowicach, podczas którego zdobył również nagrody specjalne za najlepsze wykonanie utworu solowego Fryderyka Chopina oraz najlepsze wykonanie koncertu fortepianowego.

W 2018 roku zwyciężył w Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym w Livorno. Tego samego roku został laureatem  głównej nagrody Piano Academy Eppan „The Arturo Benedetti Michelangeli Prize" (Włochy) oraz półfinalistą I Międzynarodowego Konkursu Chopinowskiego na instrumentach historycznych.

W roku 2019 na XI Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym Im. I. J. Paderewskiego zdobył II nagrodę, nagrodę za najlepsze wykonanie koncertu fortepianowego W. A. Mozarta, nagrodę Jerzego Kolanowskiego za najlepsze wykonanie utworów Fryderyka Chopina, nagrodę Filharmonia Pomorskiej za najlepsze wykonanie utworów I. J. Paderewskiego oraz dodatkowe nagrody w postaci zaproszeń na koncerty i recitale w Polsce, USA, Brazylii, Kolumbii i na Ukrainie.

Koncertował w Polsce, Francji, Włoszech, Ukrainie, USA oraz Japonii. Wystąpił z recitalami na wielu renomowanych festiwalach pianistycznych, w tym na 72 Międzynarodowym Festiwalu Chopinowskim w Dusznikach Zdroju, festiwalu „Chopin a Paris", festiwalu Chopinowskim w Nohant, dwukrotnie na Festiwalu Paderewskiego w Raleigh w USA (2017, 2018) oraz Festiwalu Chopinowskim w Omotesando w Tokyo (2019). Przyniosły mu one wiele entuzjastycznych recenzji, podkreślających „doskonałe połączenie młodzieńczej świeżości z perfekcyjną techniką i głębokim zrozumieniem muzyki, którą wykonuje".

Często bierze udział w mistrzowskich kursach pianistycznych, prowadzonych przez wybitnych pedagogów, m.in. Dang Thai Son'a, Arie Vardiego, Pavla Gililova, Andrzeja Jasińskiego, Katarzynę Popową-Zydroń, Tamasa Ungara i innych.

Wielokrotnie występował jako solista z Orkiestrą Filharmonii Pomorskiej, Świętokrzyskiej, Filharmonią Zielonogórską, Lwowską Orkiestrą Wirtuozów.

Dainius Pavilionis

Urodził się w 1977 roku w Mariampolu na Litwie w rodzinie o bogatych tradycjach muzycznych. Ukończył szkołę muzyczną w klasie fortepianu zostając laureatem wielu konkursów. W 1992 roku podjął naukę w Konserwatorium im. J. Gruodisa w Kownie w klasie dyrygentury chóralnej. Od 1996 roku kontynuował naukę w Litewskiej Akademii Muzycznej w klasie prof. Povilasa Gylysa, a od 2002 roku na wydziale dyrygentury operowo-symfonicznej  w klasie prof. Juozasa Domarkasa, którego postrzega jako swojego mentora i muzycznego ojca. Po uzyskaniu dyplomu w 2006 roku został wykładowcą w macierzystej akademii, a w 2017 roku objął stanowisko kierownika katedry dyrygentury. Od 2006 roku jest dyrygentem Reprezentacyjnej Orkiestry Wojska Litewskiego. Środowisko muzyczne szybko dostrzegło w osobie Dainiusa Pavilionisa wybitnego dyrygenta i dlatego systematycznie współpracuje on m.in. z Litewską Narodową Orkiestrą Symfoniczną oraz Państwową Orkiestrą Symfoniczną w Wilnie. W latach 2010 – 2015 był dyrektorem artystycznym i dyrygentem w Państwowym Teatrze Muzycznym w Kłajpedzie, gdzie przygotował wiele premier m.in. „Wesołe kumoszki z Windsoru” O. Nicolaia, „Siostrę Angelicę” G. Pucciniego, „Hrabinę Maricę” E. Kalmana, „Doctora Aybolita” I. Morozowa i „Damę Pikową” P. Czajkowskiego.
Jest laureatem wielu nagród m.in. na IV Międzynarodowym Przeglądzie Młodych Dyrygentów im. Witolda Lutosławskiego w Białymstoku (2006) oraz na 8. Międzynarodowym Konkursie Dyrygentów im. G. Fitelberga w Katowicach (2007). Dainius Pavilionis dyryguje orkiestrami symfonicznymi nie tylko na Litwie i w Polsce. Zapraszany jest do prowadzenia koncertów w całej Europie. Od 1 września 2020 roku jest zastępcą dyrektora ds. artystycznych Toruńskiej Orkiestry Symfonicznej.

Dainius Pavilionis
Pełech & Horna Duo

Pełech & Horna Duo

Krzysztof Pełech i Robert Horna to kombinacja oryginalnych aranżacji w stylu samby, bossa-nowy, tanga oraz improwizowanych smooth-jazzowych klimatów. To bogactwo pięknych melodii, harmonii i rytmu.

Krzysztof Pełech to wybitny wrocławski muzyk, trzykrotnie wybrany najlepszym polskim gitarzystą klasycznym przez magazyn "Gitara i Bas". Jest Dyrektorem artystycznym Wrocławskiego Festiwalu Gitarowego GITARA +/ Guitar Masters i Letniego Kursu Gitary w Krzyżowej. Artysta wykonuje ok 60 koncertów rocznie i ma na swoim koncie 16 albumów. Od 2005 roku prowadzi klasę gitary w Akademii Muzycznej w Bydgoszczy, gdzie uzyskał tytuł doktora sztuki. Krzysztof Pełech współpracował z czołowymi polskimi orkiestrami, a także z Berlińską Orkiestrą Festiwalową. Artysta koncertował niemal we wszystkich krajach europejskich, w USA, Brazylii, Południowej Afryce, a także w Egipcie, Singapurze, Indonezji, Malezji, Argentynie i Chile.

Robert Horna jest laureatem wielu ogólnopolskich i międzynarodowych konkursów gitarowych. Aktywnie koncertuje w Polsce, Szwajcarii, Rumunii, Mołdawii, Niemczech, Belgii, Holandii oraz w Ameryce Południowej. Gości z recitalami na wielu prestiżowych festiwalach muzycznych w Polsce i za granicą, podczas których regularnie jest zapraszany do prowadzenia lekcji mistrzowskich. Robert Horna jest artystą wszechstronnym - występuje w zespołach kameralnych, na koncertach z towarzyszeniem orkiestr i w ramach solowych recitali. Gitarzysta jest również autorem trzech solowych płyt wydanych nakładem CD Accord Music Edition.

W programie zespołu znajdują się między innymi znane kompozycje Pata Metheny'ego, Ralpha Townera, Keitha Jarretta, Astora Piazzolli, Stanleya Myersa, Issaca Albeniza, Francisco Tarregi a także oryginalne aranżacje utworów Celso Machado i Azizy Mustafy-Zadeh.

Tami Pohjola (Finlandia)

Jest zwyciężczynią Międzynarodowego Konkursu Skrzypcowego Dinu Lipatti w 2019 roku. W 2015 roku Pohjola zdobyła pierwszą nagrodę w konkursie skrzypcowym w Kuopio. Wcześniej, w 2013 roku znalazła się w pierwszej piątce konkursu skrzypcowego Akademii Sibeliusa im. Anji Ignatius, a w 2009 roku wygrała międzynarodowy Konkurs Młodych Muzyków w Estonii. Ponadto artystka została dwukrotnie wyróżniona drugą nagrodą w konkursie skrzypcowym im. Juhani Heinonena w Jyväskylä - najpierw w kategorii juniorów w 2009 roku, a następnie jako seniorka w 2012 roku. Pohjola występowała jako solistka m.in. z Orkiestrą Symfoniczną Radia Fińskiego, Tapiola Sinfonietta, orkiestrami miejskimi z Kuopio i Hyvinkää, Orkiestrą Kameralną Ostrobotni i Pori Sinfonietta. Występowała u boku wybitnych muzyków, takich jak Miriam Fried, Hagai Shaham, Krzysztof Chorzelski, Sakari Oramo i Ralf Gothoni. Brała udział w wielu międzynarodowych festiwalach muzyki kameralnej, m.in w fińskim Kuhmo, włoskiej Mantui, w Międzynarodowych Seminariach Muzyków w Prussia Cove. Tami Pohjola swą naukę gry na skrzypcach rozpoczęła w wieku trzech lat, najpierw pod okiem Grażyny Zerańskiej-Gebert, a następnie Reki Szilvay w Akademii Sibeliusa. Obecnie studiuje w Hochschule für Musik und Theater w Monachium pod okiem Mi-kyung Lee. Tami była również uczestniczką kursów mistrzowskich m.in. Any Chumaczenko, Hagai Shahama, Mihaeli Martin i Gerharda Shulza. Oprócz tego Pohjola jest członkinią fińskiej Akademii Skrzypcowej, a jej nauczycielami są Janne Malmivaara, Elina Vähälä i Ilja Grubert. Tami Pohjola gra na skrzypcach Giovanni Battisty Guadagniniego (1754), wypożyczonych uprzejmie od Fińskiej Fundacji Kulturalnej.

Tami Pohjola (Finlandia)
Raffa Quartet

Raffa Quartet

Powstał w 2013 r. by połączyć doświadczenia młodych muzyków z różnych środowisk artystycznych, związanych z Toruniem i Bydgoszczą oraz stworzyć możliwości rozwoju na gruncie muzyki kameralnej. Muzycy skupieni są wokół Toruńskiej Orkiestry Symfonicznej oraz bydgoskiej Orkiestry Opera Nova. Artyści w swoim repertuarze sięgają zarówno po dzieła klasyków gatunku jak i współczesne kompozycje, nieustannie poszukując ciekawych rozwiązań brzmieniowych. Tworzą zespół będący fuzją pasji z energią, które dają wysublimowaną jakość. W 2016 r. artyści otrzymali Stypendium Artystyczne Prezydenta Miasta Bydgoszczy i zrealizowali „Projekt 21” w Górsku i Synagodze w Starym Fordonie. Brali udział m.in. w: Festiwalu „Rzeka muzyki” (2017), Festiwalu „Fontanna muzyki - koncerty przy fontannie Potop w Bydgoszczy” (2016, 2017), Cyklu Letnich Koncertów Muzyki Kameralne w Muzeum Diecezjalnym w Toruniu (2016, 2017), Europejskich Spotkaniach Artystycznych w Bydgoszczy (2013), Relokacjach organizowanych przez Fundację Nowa Sztuka Wetmusic, realizując projekt „W pół drogi” w Złejwsi Wielkiej (2013), Koncertach Muzyki Kameralnej w Selb i Hof w Niemczech (2013) oraz innych wydarzeniach muzycznych propagując piękno muzyki kameralnej.

Filip Lipski – skrzypce, absolwent "Szkoły Talentów" w Poznaniu, kontynuował swoją edukację na Universitat der Kunste w Berlinie u prof. T.Tomaszewskiego. Został uhonorowany stypendium przez City of London Corporation, które umożliwiło mu podyplomowe kształcenie się w elitarnej Guildhall School of Music and Drama w klasie prof. K. Śmietany. Swoje wirtuozowskie i artystyczne umiejętności doskonalił u wybitnych muzyków jak: W. Wiłkomirska, K.A.Kulka, P. Munteanu, N. Chestain, K.Węgrzyn, R. Nodel, H. Schunk, B. le Monnier, A.R. Kragerud. Był gościnnym koncertmistrzem w różnych orkiestrach i festiwalach muzycznych: Festiwal Międzynarodowy w Catani (Sycylia) Word Symphony Orchestra, Orkiestry „L’ensemble Intereuropeen” w Thonon we Francji, „Hohenfels Symphony Orchestra Philharmonic Berlin” w Niemczech, Filharmonia Wrocławska im. W. Lutosławskiego, Filharmonia Gorzowska. Współpracował z wieloma orkiestrami w europie w tym "BBC Symphony Orchestra" w Londynie, 'Orchestre National d'Île de France' w Paryżu. Grał pod batutami dyrygentów takich jak sir Colin Davis, Mariss Jansons, J. Maksymiuk, J.Kasprzyk, sir Simon Rattle, Claudio Abbado, Jirí Belohlávek, Yoel Levi. Wykonuje recitale solowe w całej europie, grywał w takich salach jak „Konzerthaus”w Berlinie, ”Southwerk Cathedral” w Londynie, jako solista z Kameralną Orkiestrą ”Amadeus” w Dworze Artusa w Gdańsku. Był laureatem wielu konkursów w tym: I miejsce na międzynarodowym konkursie w Quakenbrucken w Niemczech, I miejsce na Ogólnopolskim konkursie J.S.Bacha w Polsce, I miejsce na konkursie muzyki kameralnej Juttungs-Foundation w Stendhal w Niemczech. Gra na skrzypcach W. Topa.

Justyna Cieślak – skrzypce, studentka absolwętka Akademii Muzycznej im. Feliksa Nowowiejskiego w Bydgoszczy w klasie Vadima Brodskiego. Swoje umiejętności doskonaliła na licznych kursach mistrzowskich u wybitnych pedagogów, m.in. Jana Staniendy, Bartosza Bryły, Adama Korniszewskiego. Współpracowała m.in. z Operą Nova w Bydgoszczy, Toruńską Orkiestrą Symfoniczną, czy World Orchestra Grzecha Piotrowskiego. Jako muzyk orkiestrowy koncertowała m.in. w Gyӧr, Pradze, Freiburgu, Lwowie, a także w Korei Południowej: Seulu, Daejeon, Busan. Będąc podopieczną warszawskiej Fundacji Cultura Animi brała udział w festiwalach międzynarodowych i koncertach muzyki kameralnej. Jako członek zespołów kameralnych współpracowała z kujawsko-pomorskim oddziałem Związku Kompozytorów Polskich, nagrywając utwory na płytę „Musica Nova”. Pracowała z takimi muzykami jak: Zsolt Nagy, Łukasz Borowicz, Krzysztof Herdzin, Krzesimir Dębski.

Michał Rak - muzyk orkiestrowy, altowiolista. Absolwent Hochschule für Musik Würzburg (Niemcy) w klasie altówki u prof. Reinera Schmidta, gdzie studiował w latach 2005 - 2010. Od 2019 r. związany z Toruńską Orkiestrą Symfoniczną, gdzie pracuje jako muzyk solista. Od 2010 pracuje również na stanowisku muzyk solista w orkiestrze Opery Nova w Bydgoszczy. W 2013 r. założył kwartet smyczkowy RAFFA QUARTET, z którym aktywnie koncertuje i propaguje muzykę kameralną realizując rozmaite projekty artystyczne z zakresu kameralistyki. W 2009 roku był uczestnikiem wymiany Erasmus na Akademii Muzycznej im. Ignacego Jana Paderewskiego w Poznaniu, gdzie kształcił się u prof. Lecha Bałabana. Współpracował m.in. z Mainfranken Theater Würzburg, Neuephilharmonie Frankfurt, Mainphilharmonie Würzburg czy Bayerische Kammeroper Veitshöchheim. W 2010 r. otrzymał II nagrodę oraz nagrodę specjalną na konkursie muzyki kameralnej „Wolfgang Fischer Und Maria Fischer-Flach-Stiftung” w Würzburgu. Uczestniczył w kursach mistrzowskich u profesorów takich jak: Rainer Moog, Grigori Zhislin, Friedemann Eichhorn, Lech Bałaban oraz kursach muzyki kameralnej z Voces-Quartett oraz Juilliard-String-Quartett. Pracował z takimi muzykami jak m.in.: Herwig Zack, Max Speermann, Orfeo Mandozzi oraz dyrygentami: Mariss Janson, Jin Wang, Yuuko Amanuma, Roland Boer. Prowadzi również pracownię smyczkarstwa, specjalizującą się w naprawie ikonserwacji smyczków, a swoje umiejętności zdobywał w pracowni G. Knoll.

Cecylia Stanecka – wiolonczela, kształciła się pod kierunkiem wybitnych profesorów wiolonczeli m.in. Juliusa Bergera, Arto Norasa, Ivana Monighettiego, Louise Hopkins, Tomasza Strahla oraz Andrzeja Bauera. Absolwentka Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie, Leopold Mozart Zentrum przy Universität Augsburg oraz Hochschule der Künste Bern. Wystąpiła z licznymi koncertami w Polsce i za granicą. Spośród nich należy wymienić koncerty kameralne i solowe w Genewie, Metz Tuluzie, Paryżu, Zurichu i Bernie. Współpracuje z Orkiestrą Sinfonia Varsovia, Pan European Philharmony, Open Mind Orchestra, Jungen Münchner Philharmonie oraz Filharmonią Zielonogórską. W 2014 rozpoczęła współpracę z Orkiestrą Opery Nova w Bydgoszczy jako muzyk solista. Uzyskała szereg nagród i wyróżnień podczas międzynarodowych i ogólnopolskich konkursów. Między innymi nagrodę specjalną za wykonanie utworu Marty Ptaszyńskiej „Moon flowers” na Andreas Stein Wettbewerb w Augsburgu, I nagroda z wyróżnieniem i nagrodami dodatkowymi podczas Ogólnopolskiego Turnieju Wiolonczelowego w Warszawie.

Wojciech Rodek

Urodził się w 1977 roku w Brzegu. Gry na fortepianie uczył się od 8 roku życia w PSM I st. w Namysłowie i w PSM II st. we Wrocławiu. W latach 1998-2003 studiował dyrygenturę w klasie prof. Marka Pijarowskiego w Akademii Muzycznej we Wrocławiu, gdzie debiutował w 2000 roku z Orkiestrą Symfoniczną AM. Ukończył również Filologię Słowiańską na Uniwersytecie Wrocławskim. Studiował w Instytucie Języka Rosyjskiego im. Puszkina w Moskwie. W 2005 roku wygrał konkurs na stanowisko asystenta Antoniego Wita w Filharmonii Narodowej w Warszawie, gdzie pracował w latach 2005-2007. Prowadzi klasę dyrygentury w Akademii Muzycznej we Wrocławiu. Posiada tytuł doktora sztuki. Laureat II nagrody na III Przeglądzie Dyrygentów im. Witolda Lutosławskiego w Białymstoku (2002). W 2011 roku został wyróżniony Teatralną Nagrodą Muzyczną im. Jana Kiepury w kategorii: Najlepszy Dyrygent. W 2015 roku odznaczony medalem „Zasłużony Kulturze-Gloria Artis”.

Od 2005 roku związany z Filharmonią Lubelską jako dyrygent i dyrektor artystyczny. Był kierownikiem muzycznym Gliwickiego Teatru Muzycznego, dyrektorem artystycznym Filharmonii Dolnośląskiej, dyrektorem artystycznym Teatru Wielkiego w Łodzi.

Dyrygował wieloma zespołami symfonicznymi m.in. Orkiestrą Filharmonii Narodowej w Warszawie, Orkiestrą „Sinfonia Varsovia”, Narodową Orkiestrą Symfoniczną Polskiego Radia w Katowicach, Polską Orkiestrą Radiową, Orkiestrą „Sinfonia Iuventus”, orkiestrami filharmonicznymi w Gdańsku, Koszalinie, Szczecinie, Poznaniu, Bydgoszczy, Białymstoku, Kielcach, Łodzi, Zielonej Górze, Wrocławiu, Opolu, Wałbrzychu, Katowicach, Rzeszowie, Krakowie, Lwowie, Weronie, orkiestrami w Toruniu, Płocku, Łomży, zespołami kameralnymi „Capella Bydgostiensis”, „Capella Cracoviensis”, „Leopoldinum”. Stale współpracuje z Ankara Presidential Symphony Orchestra, Antalya State Symphony Orchestra, Bursa Regional Symphony Orchestra, Izmir State Symphony Orchestra, European Johann Strauss Orchestra, INSO-Lviv, Lviv Philharmonic Orchestra, Royal Camerata Bucharest, Ostrava Janacek Philharmonic Orchestra. Występował z wybitnymi solistami (m.in. Rafał Blechacz, Konstanty A. Kulka, Tomasz Strahl, Idil Biret, Ingolf Wunder, Michael Vaiman, Olga Rusina, Alexandre Dubach, Krzysztof Jakowicz, Marcin Zdunik, Paweł Wakarecy, Gavriel Lipkind, Lukas Geniusas, Jakub Jakowicz, Johannes Moser, Gautier Capucon, Gulsin Onay, Alexander Markov).

Wojciech Rodek przygotowywał premiery dla Theatre Montansier w Wersalu, Teatru Muzycznego „Capitol” we Wrocławiu, festiwalu „Wratislavia Cantans”, Gliwickiego Teatru Muzycznego (m. in. Lippa The Addams Family – Teatralna Nagroda im. J. Kiepury 2015 za najlepszy spektakl), Teatru Wielkiego-Opery Narodowej, Teatru Wielkiego w Łodzi. Współpracuje z Operą Wrocławską. Występował w najważniejszych salach koncertowych Europy i Chin m.in. w: Bazylei, Bernie, Dreźnie, Hamburgu, Monachium, Salzburgu, Wiedniu, Zurichu, Pekinie, Szanghaju. Brał udział w renomowanych festiwalach: „Wratislavia Cantans”, „Xanten Sommerfestspiele”, „Sinfonia Varsovia swojemu miastu”, „Wirtuozi” we Lwowie, Międzynarodowym Festiwalu im P. Czajkowskiego i N. von Meck w Winnicy.

Dyskografia Wojciecha Rodka zawiera nagrania m.in. z  Orkiestrą Filharmonii Narodowej w Warszawie, Orkiestrą „Sinfonia Varsovia”, NOSPR. Jest autorem nagrań muzyki do filmów „Zamiana”, muz. M. Mirowski; „ENEN”, muz. B. Gliński; „City Island”, muz. J.A.P. Kaczmarek; „Get Low”, muz. J.A.P. Kaczmarek; oraz ostatniej płyty Przemysława Gintrowskiego.

Wojciech Rodek
Jacek Rogala

Jacek Rogala

Jest absolwentem wrocławskiej Akademii Muzycznej, w której z wyróżnieniem ukończył studia: kompozytorskie pod kierunkiem Grażyny Pstrokońskiej-Nawratil (1990) oraz dyrygenckie pod kierunkiem Marka Pijarowskiego (1992). W roku 2011 na UMFC w Warszawie uzyskał tytuł doktora sztuki muzycznej.
Od roku 2001 jest dyrektorem Filharmonii Świętokrzyskiej w Kielcach i Festiwalu Świętokrzyskie Dni Muzyki. W styczniu 2012 zainaugurował działalność kieleckich filharmoników w nowej siedzibie, której budową był pochłonięty przez dekadę.
Jest absolwentem wrocławskiej Akademii Muzycznej, w której z wyróżnieniem ukończył studia: kompozytorskie pod kierunkiem Grażyny Pstrokońskiej-Nawratil (1990) oraz dyrygenckie pod kierunkiem Marka Pijarowskiego (1992). W roku 2011 na UMFC w Warszawie uzyskał tytuł doktora sztuki muzycznej.
Od roku 2001 jest dyrektorem Filharmonii Świętokrzyskiej w Kielcach i Festiwalu Świętokrzyskie Dni Muzyki. W styczniu 2012 zainaugurował działalność kieleckich filharmoników w nowej siedzibie, której budową był pochłonięty przez dekadę.
W latach dziewięćdziesiątych był asystentem dyrygenta we wrocławskiej Operze, a także współpracował jako stały gościnny dyrygent z Orkiestrą Capella Bydgostiensis. Następnie przebywał na stypendium dyrygenckim im. Artura Rodzińskiego w The Cleveland Symphony Orchestra. W tym okresie pracował w Redakcji Muzycznej Polskiego Radia we Wrocławiu, był pełnomocnikiem Ministra Kultury i Sztuki do spraw muzyki, a następnie kierował Redakcją Muzyki Współczesnej Programu II Polskiego Radia. W 1999 sprawował kierownictwo artystyczne Dni Grażyny Bacewicz – festiwalu PR i TVP. W latach 2000-2007 był prezesem, a do roku 2010 – wiceprezesem zarządu Polskiego Towarzystwa Muzyki Współczesnej (ISCM), w którym kierował także Konkursem Muzyki XX i XXI Wieku dla Młodych Wykonawców. Udziela się jako juror konkursów wykonawczych i członek komisji programowych festiwali (m.in. Światowe Dni Muzyki Wrocław 2014, a od 2013 Międzynarodowego Konkursu Dyrygentów w Bukareszcie). Jest autorem książki Muzyka polska XX wieku wydanej przez PWM (2000). Przez kilkanaście lat prowadził działalność dydaktyczną na Uniwersytecie Jana Kochanowskiego w Kielcach, a od roku 2016 jest adiunktem w Akademii Muzycznej w Łodzi. Był członkiem Rady do spraw Instytucji Artystycznych pierwszej kadencji Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Od 2012 jest wiceprzewodniczącym Zrzeszenia Filharmonii Polskich.
Dokonał wielu prawykonań i nagrań radiowych oraz filmowych. Jego nagrania kompozycji 3 dla 13 Pawła Mykietyna oraz Concerto á rebours Tadeusza Wieleckiego zwyciężyły na Międzynarodowej Trybunie Kompozytorów UNESCO w Paryżu (1995 i 1999), a płyta z nagraniem utworu 3 dla 13 w roku 2009 otrzymała nagrody Fryderyk w dwóch kategoriach: Album Roku Muzyka Współczesna oraz Najwybitniejsze Nagranie Muzyki Polskiej. Z Orkiestrą Filharmonii Świętokrzyskiej nagrał m.in. cykl czterech płyt Album Polski, płytę We Are From Here z muzyką Włodka Pawlika oraz płytę Muzyka na otwarcie z utworami zamówionymi u polskich kompozytorów na pierwszy koncert w nowej siedzibie Filharmonii Świętokrzyskiej.
W latach 2007-2011 poprowadził prapremiery pięciu baletów współczesnych wyprodukowanych przez Filharmonię Świętokrzyską i Kielecki Teatr Tańca, w tym Zdarzyło się w Jeruzalem K. Dębskiego i Pinokio M. Weinberga (premiera polska). Od roku 2013 we współpracy Filharmonii Świętokrzyskiej z UMFC w Warszawie prowadzi doroczne spektakle w cyklu „Opera w Filharmonii” (W.A. Mozart, P. Czajkowski).
Na swym koncie ma koncerty na wielu renomowanych festiwalach i konkursach w Europie, Azji i obu Amerykach. Jest także kompozytorem muzyki symfonicznej, kameralnej, chóralnej i elektronicznej. Jego utwory, poza Polską, wykonywane były w wielu krajach Europy i w Ameryce Północnej.
Otrzymał brązowy medal „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”, a za propagowanie polskiej muzyki współczesnej – nagrodę Stowarzyszenia Autorów ZAIKS.

Kaja Rudnicka

Jest absolwentem wrocławskiej Akademii Muzycznej, w której z wyróżnieniem ukończył studia: kompozytorskie pod kierunkiem Grażyny Pstrokońskiej-Nawratil (1990) oraz dyrygenckie pod kierunkiem Marka Pijarowskiego (1992). W roku 2011 na UMFC w Warszawie uzyskał tytuł doktora sztuki muzycznej.
Od roku 2001 jest dyrektorem Filharmonii Świętokrzyskiej w Kielcach i Festiwalu Świętokrzyskie Dni Muzyki. W styczniu 2012 zainaugurował działalność kieleckich filharmoników w nowej siedzibie, której budową był pochłonięty przez dekadę.
Jest absolwentem wrocławskiej Akademii Muzycznej, w której z wyróżnieniem ukończył studia: kompozytorskie pod kierunkiem Grażyny Pstrokońskiej-Nawratil (1990) oraz dyrygenckie pod kierunkiem Marka Pijarowskiego (1992). W roku 2011 na UMFC w Warszawie uzyskał tytuł doktora sztuki muzycznej.
Od roku 2001 jest dyrektorem Filharmonii Świętokrzyskiej w Kielcach i Festiwalu Świętokrzyskie Dni Muzyki. W styczniu 2012 zainaugurował działalność kieleckich filharmoników w nowej siedzibie, której budową był pochłonięty przez dekadę.
W latach dziewięćdziesiątych był asystentem dyrygenta we wrocławskiej Operze, a także współpracował jako stały gościnny dyrygent z Orkiestrą Capella Bydgostiensis. Następnie przebywał na stypendium dyrygenckim im. Artura Rodzińskiego w The Cleveland Symphony Orchestra. W tym okresie pracował w Redakcji Muzycznej Polskiego Radia we Wrocławiu, był pełnomocnikiem Ministra Kultury i Sztuki do spraw muzyki, a następnie kierował Redakcją Muzyki Współczesnej Programu II Polskiego Radia. W 1999 sprawował kierownictwo artystyczne Dni Grażyny Bacewicz – festiwalu PR i TVP. W latach 2000-2007 był prezesem, a do roku 2010 – wiceprezesem zarządu Polskiego Towarzystwa Muzyki Współczesnej (ISCM), w którym kierował także Konkursem Muzyki XX i XXI Wieku dla Młodych Wykonawców. Udziela się jako juror konkursów wykonawczych i członek komisji programowych festiwali (m.in. Światowe Dni Muzyki Wrocław 2014, a od 2013 Międzynarodowego Konkursu Dyrygentów w Bukareszcie). Jest autorem książki Muzyka polska XX wieku wydanej przez PWM (2000). Przez kilkanaście lat prowadził działalność dydaktyczną na Uniwersytecie Jana Kochanowskiego w Kielcach, a od roku 2016 jest adiunktem w Akademii Muzycznej w Łodzi. Był członkiem Rady do spraw Instytucji Artystycznych pierwszej kadencji Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Od 2012 jest wiceprzewodniczącym Zrzeszenia Filharmonii Polskich.
Dokonał wielu prawykonań i nagrań radiowych oraz filmowych. Jego nagrania kompozycji 3 dla 13 Pawła Mykietyna oraz Concerto á rebours Tadeusza Wieleckiego zwyciężyły na Międzynarodowej Trybunie Kompozytorów UNESCO w Paryżu (1995 i 1999), a płyta z nagraniem utworu 3 dla 13 w roku 2009 otrzymała nagrody Fryderyk w dwóch kategoriach: Album Roku Muzyka Współczesna oraz Najwybitniejsze Nagranie Muzyki Polskiej. Z Orkiestrą Filharmonii Świętokrzyskiej nagrał m.in. cykl czterech płyt Album Polski, płytę We Are From Here z muzyką Włodka Pawlika oraz płytę Muzyka na otwarcie z utworami zamówionymi u polskich kompozytorów na pierwszy koncert w nowej siedzibie Filharmonii Świętokrzyskiej.
W latach 2007-2011 poprowadził prapremiery pięciu baletów współczesnych wyprodukowanych przez Filharmonię Świętokrzyską i Kielecki Teatr Tańca, w tym Zdarzyło się w Jeruzalem K. Dębskiego i Pinokio M. Weinberga (premiera polska). Od roku 2013 we współpracy Filharmonii Świętokrzyskiej z UMFC w Warszawie prowadzi doroczne spektakle w cyklu „Opera w Filharmonii” (W.A. Mozart, P. Czajkowski).
Na swym koncie ma koncerty na wielu renomowanych festiwalach i konkursach w Europie, Azji i obu Amerykach. Jest także kompozytorem muzyki symfonicznej, kameralnej, chóralnej i elektronicznej. Jego utwory, poza Polską, wykonywane były w wielu krajach Europy i w Ameryce Północnej.
Otrzymał brązowy medal „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”, a za propagowanie polskiej muzyki współczesnej – nagrodę Stowarzyszenia Autorów ZAIKS.

Kaja Rudnicka
Toruńska Orkiestra Symfoniczna

Toruńska Orkiestra Symfoniczna

Toruń, miasto wszechobecnej historii i kultury od momentu odzyskania przez Polskę niepodległości, zabiegał o własną zawodową orkiestrę symfoniczną. Pierwsze próby podjęto w latach 20. XX wieku kiedy powołano orkiestrę, prężne działało Pomorskie Towarzystwo Muzyczne oraz kształcące wybitnych instrumentalistów Konserwatorium Muzyczne. Trudna sytuacja powojenna nie pozwoliła jednak na prędki powrót do działalności regularnego zespołu muzycznego. W 1975 roku Szymon Kawalla, nauczyciel Szkoły Muzycznej oraz jej dyrektor Bogdan Bilski, zorganizowali koncert z okazji XXX-lecia PRL zatytułowany „Rzeczpospolita muzyczna”. Solistkami były dwie wybitne postacie muzyki klasycznej Regina Smendzianka (fortepian) oraz Stefania Toczyska (alt) a towarzyszyła im orkiestra złożona z pedagogów szkoły muzycznej. Koncert emitowany przez telewizję, spotkał się z dużym aplauzem co z pewnością miało wpływ na powołanie orkiestry cztery lata później. Pierwszym urzeczywistnieniem dążeń muzyków toruńskich było utworzenie w 1976 roku kwartetu smyczkowego. Zespół ten dał wiele koncertów, które rozbudziły pragnienia i marzenia pozostałych muzyków. Po wielu perypetiach i propozycjach dopiero 30 grudnia 1978 roku ówczesny Minister Kultury i Sztuki, Zygmunt Najdowski, wydał decyzję o powołaniu Państwowej Orkiestry Kameralnej i nadał jej status państwowy. Wraz z rokiem 1979 na stanowisko dyrektora i kierownika artystycznego powołano Szymona Kawallę a na zastępcę dyrektora Andrzeja Kobyłeckiego. W 1990 roku przeszła pod zarząd Miasta Torunia. Jako instytucja samorządowa jemu właśnie zawdzięcza dynamiczny rozwój. W lutym 2006 roku przekształciła się w Toruńską Orkiestrę Symfoniczną. Zespół wpisał się na stałe w kulturalny krajobraz miasta, poprzez organizowanie koncertów dla mieszkańców Torunia i sławiąc jego imię na licznych tournee krajowych i zagranicznych. Toruńska Orkiestra Symfoniczna na przestrzeni swojej działalności dała blisko trzy tysiące koncertów we wszystkich znaczących miastach Polski oraz w wielu krajach Europy (m.in. Belgia, Szwajcaria, Czechy, Słowacja, Niemcy, Dania, Wielka Brytania, Włochy, Francja, Białoruś, Litwa). Koncertowała także na prestiżowych festiwalach. Orkiestra może poszczycić się miesięcznym tournee w Chinach oraz uczestnictwem w dwóch koncertach Gali Operowej w Pampelunie. W październiku 2010 roku Toruńska Orkiestra Symfoniczna zagrała koncert w Cirque Royal w Brukseli. W lipcu 2010 roku zespół towarzyszył Jose Carrerasowi podczas jego występu na toruńskiej Motoarenie. W grudniu 2015 roku oficjalnie otworzono nową siedzibę Toruńskiej Orkiestry Symfonicznej w Centrum Kulturalno – Kongresowym Jordanki. W nowoczesnych i imponujących wnętrzach mieści się Sala Koncertowa dla 882 słuchaczy oraz Sala Kameralna dla 287 słuchaczy. Do dyspozycji zespołu są również garderoby, pomieszczenia administracyjne oraz przestronna Sala Prób, będąca również miejscem koncertów.

Znaczącym wydarzeniem w historii orkiestry jest organizowanie od 1997 roku Międzynarodowego Letniego Festiwalu "Toruń – Muzyka i Architektura", którego kolejna, już 24. edycja odbyła się latem 2020 roku pod nazwą: „NOVA MUZYKA i ARCHITEKTURA”. Jego ideą jest prezentowanie muzyki klasycznej w zabytkowych, historycznych wnętrzach. Koncerty festiwalowe rozpoczynają się pod koniec czerwca, odbywają się w lipcu i sierpniu a kończą się w pierwszy weekend września.

Jednym z najbardziej prestiżowych produktów kulturowych Toruńskiej Orkiestry Symfonicznej jest Międzynarodowy Festiwal i Konkurs Skrzypcowy, aspirujący do grona najważniejszych wydarzeń muzycznych na mapie Polski i Europy. Piąta edycja wydarzenia odbyła się w październiku 2019 roku. Międzynarodowi jurorzy na czele z Ilją Kalerem, jedynym na świecie laureatem pierwszej nagrody w trzech najważniejszych międzynarodowych konkursach skrzypcowych, doskonałe imprezy towarzyszące konkursowi, artyści o międzynarodowej randze oraz elita skrzypków-wirtuozów z całego świata, po raz kolejny zapewnili wszystkim ogromną satysfakcję i ucztę muzyczną najwyższych lotów. Statuetkę Astrolabium otrzymał laureat I nagrody, Elias David Moncado (Niemcy).

Na swoim koncie orkiestra ma liczne nagrania dla Polskiego Radia i Telewizji oraz Radia Suisse Romande, oraz ostatnią płytę z muzyką Romualda Twardowskiego, nagraną przez orkiestrę w grudniu 2017 roku, wraz ze skrzypaczką Kingą Augustyn pod dyrekcją Mariusza Smolija.

Na przestrzeni kilkudziesięciu lat z orkiestrą współpracowali najlepsi dyrygenci: T. Bugaj, M. J. Błaszczyk, J. Domarkas, K. Missona, M. Pijarowski, Z. Rychert, J. Salwarowski, J. Swoboda, K. Stryja, T. Wojciechowski oraz wybitni soliści: A. Bauer, R. Blechacz, V. Brodski, K. Danczowska, Ł. Długosz, B. Harasimowicz, A. Hiolski, I. Hossa, E. Indjic, J. Jakowicz, K. Jakowicz, M. Jaszwili, K. Kenner, U. Kryger, K. A. Kulka, P. Kusiewicz, W. Malicki, J. Mechliński, I.Monighetti, J. Olejniczak, P. Paleczny, P.Pławner, E. Pobłocka, J. Rappe, B. Ringeissen, K.Suska T. Szebanowa, S. Toczyska, E. Towarnicka, W. Wiłkomirska, A. Zdunikowski.

Ważnym aspektem działalności Toruńskiej Orkiestry Symfonicznej jest edukacja muzyczna dzieci i młodzieży, obejmująca swym zasięgiem nie tylko Toruń, ale również teren województwa kujawsko-pomorskiego.

Ponadto Orkiestra współpracuje od lat z Zespołem Szkół Muzycznych im. Karola Szymanowskiego w Toruniu, umożliwiając wyróżniającym się młodym artystom występowanie w roli solistów na specjalnie organizowanych koncertach.

Instytucja jest często beneficjentem projektów m.in. z Ministerstwa Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu, Instytutu Muzyki i Tańca, Narodowego Centrum Kultury w ramach których organizuje liczne koncerty i uroczystości rocznicowe, okolicznościowe, festiwale, wspiera młodych artystów czy kupuje lub wymienia sprzęt biurowy, sceniczny a także instrumenty.

Obecnie dyrektorem Toruńskiej Orkiestry Symfonicznej jest Przemysław Kempiński, Zastępcą dyrektora do spraw artystycznych Dainius Pavilionis a pierwszym dyrygentem gościnnym Adam Banaszak. Aktualny zespół artystyczny Orkiestry tworzą 53 osoby a administracyjny 11 osób.

Łukasz Ułanowski

Absolwent Fototechnikum w Zespole Szkół Chemicznych im. Ignacego Łukasiewicza w Bydgoszczy, absolwent Kulturoznawstwa Wyższej Szkoły Gospodarki w Bydgoszczy ze specjalizacją fotografia i techniki multimedialne. Były koordynator kreatywnej przestrzeni fotograficznej w Muzeum Fotografii w Bydgoszczy oraz wykładowca w Wyższej Szkole Gospodarki. Laureat międzynarodowych i krajowych konkursów fotograficznych. Fotodokumentalista Toruńskiej Orkiestry Symfonicznej oraz Członek Związku Polskich Artystów Fotografików.

Łukasz Ułanowski
Dawid Wesołowski

Dawid Wesołowski

Biografia do uzupełnienia

Bartłomiej Wezner

Jest jednym z najwszechstronniejszych pianistów swojej generacji: solistą, kameralistą, pedagogiem, managerem kultury. Jest laureatem międzynarodowych konkursów kameralnych: St Martin’s Chamber Music Competition (2011, Londyn - I nagroda), 16 Premio Trio di Trieste (2015, Triest - III nagroda), Academie de Musique de Lausanne (2015, Lozanna - laureat), 50th International Vocal Competition ‘s-Hertogenbosch (2014, Holandia - laureat w kategorii Lied Duo) oraz XVII Międzynarodowego Konkursu Muzyki Kameralnej im. Kiejstuta Bacewicza w Łodzi (2010 - III nagroda). Zdobył nagrody dla najlepszego pianisty podczas konkursów wokalnych w Warszawie (2007), Katowicach (2008), Łodzi (2009), Sopocie (2010) i w Częstochowie (2013). Jako solista zdobył Nagrodę Specjalną na VI Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym im. I. J. Paderewskiego w Bydgoszczy (2004) oraz Wyróżnienie na XV Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym im. L. Janáčka w Brnie (2008, Czechy).

Urodził się w 1981 roku w Nysie. Ukończył Akademię Muzyczną im. F. Nowowiejskiego w Bydgoszczy w klasie fortepianu prof. Ewy Pobłockiej (2006). W latach 2002-2004 był też studentem prof. Jerzego Sulikowskiego. Równolegle studiował klawesyn u prof. Urszuli Bartkiewicz. W 2013 roku uzyskał stopień doktora sztuk muzycznych, a w 2019 habilitację. W 2014 podjął pracę w Akademii Muzycznej im. Feliksa Nowowiejskiego w Bydgoszczy na stanowisku profesora oraz kierownika Katedry Kameralistyki Fortepianowej. Pełni również funkcję Kanclerza Paderewski Piano Academy w Bydgoszczy oraz dyrektora artystycznego festiwalu Muzyka w willi Blumwego.

Znaczący wpływ na estetykę wykonawczą Bartłomieja Weznera miały lekcje mistrzowskie z artystami tej miary co Maestro Janoš Starker, Stephen Kovacevich, Raphaël Pidoux (Wanderer Trio), Ewa Podleś, Kevin Kenner, Maja Nosowska, Marcin Sikorski. Występował w Polsce, Belgii, Czechach, Szwecji, Grecji, Niemczech, Serbii i Czarnogórze, Szwajcarii, Wielkiej Brytanii, Włoszech oraz Stanach Zjednoczonych. Jako solista koncertował m.in. z Capellą Bydgostiensis, Toruńską Orkiestrą Symfoniczną, Filharmonią Opolską, Lwowską Narodową Orkiestrą Kameralną Akademia czy Filharmonikami Bydgoskimi.

Jako ceniony kameralista podczas Kursów Mistrzowskich współpracował m.in. z Maestrą Teresą Żylis-Gara (Radziejowice, 2008), prof. Heleną Łazarską i Zofią Kilanowicz (Nowy Sącz, 2012), Thomasem Hampsonem (Filharmonia Gorzowska, 2014) oraz był oficjalnym pianistą XIV, XV i XVI, XVIII Międzynarodowego Konkursu Sztuki Wokalnej im. Ady Sari w Nowym Sączu (2011, 2013, 2015, 2019), IX Międzynarodowego Konkursu Wokalnego im. Stanisława Moniuszki w Warszawie (2016), Międzynarodowego Konkursu Skrzypcowego im. Karola Szymanowskiego w Katowicach (2018) oraz IV Międzynarodowego Konkursu Skrzypcowego im. Karola Lipińskiego w Toruniu (2019).

Pianista znakomicie odnajduje się zarówno w repertuarze klasycznym jak i w muzyce XX i XXI wieku. Dokonał prawykonań i premierowych nagrań kompozycji m. in: Hanny Kulenty, Zbigniewa Bargielskiego, Roxanny Panufnik, Marcina Maseckiego, Michała Dobrzyńskiego. Jego koncerty były transmitowane przez m. in. Polskie Radio Dwójka i RTS Suiss. Nagrywał dla wytwórni CdAccord, Dux, Fonoteus i Acte Préalable.

Bartłomiej Wezner

Piotr Wrombel

Pianista, kompozytor oraz aranżer o wszechstronnych zainteresowaniach muzycznych. Gra również na instrumentach klawiszowych. Absolwent Wydziału Jazzu i Muzyki Rozrywkowej Akademii Muzycznej w Katowicach w klasie fortepianu Wojciecha Niedzieli (2002). Uczestnik festiwali i konkursów jazzowych: Międzynarodowego Konkursu Młodych Zespołów Jazzowych „Jazz Juniors”, festiwalu Jazz nad Odrą i Konkursu Improwizacji Jazzowej. Laureat XXV Pomorskiej Jesieni Jazzowej (1999) w sekstecie Jerzego Małka, uhonorowanym przez publiczność nagrodą „Klucz do kariery”, a także zdobywca nagrody dla najlepszego instrumentalisty III Ogólnopolskiego Przeglądu Młodych Zespołów Jazzowych i Bluesowych w Gdyni (2000). Współpracował z takimi artystami, jak Ewa Uryga, Jan Ptaszyn Wróblewski, Zbigniew Namysłowski, Jarek Śmietana, Wojciech Mrozek, Piotr Baron, Krzysztof Przybyłowicz, Adam Czerwiński, Zbigniew Lewandowski, Rafał Sarnecki, Krzysztof Zawadzki, Mike Russell, Rick Margitza, Eric Allen i Krzesimir Dębski.

Zbigniew Wrombel

Muzyk – instrumentalista, kompozytor i aranżer. Gra na kontrabasie i gitarach basowych.
Jest absolwentem Akademii Muzycznej w Poznaniu w klasie kontrabasu profesora Piotra Czerwińskiego. Od wielu lat zalicza się do czołówki muzyków jazzowych w Polsce. Grał w takich zespołach jak String Connection, Grupa Warsztat (laureat festiwali Jazz nad Odrą), Walk Away, Air Condition Zbigniewa Namysłowskiego, Vintage Band Spirituals and Gospel Singers, Retro Jazz Quartet, Classic Jazz Quartet, The Other Sound i wielu innych. Jego droga artystyczna obejmuje współpracę z takimi znakomitymi instrumentalistami jak Jan Ptaszyn Wróblewski, Krzesimir Dębski, Andrzej Jagodziński, Henryk Miśkiewicz, Jarek Śmietana, Tomasz Szukalski, Henryk Majewski, Robert Majewski, Jan Jarczyk, Jerzy Milian, Artur Dutkiewicz, Adam Wendt, Jerzy Główczewski, Piotr Baron, Grzegorz Nagórski, Maciej Sikała, Wiesław Prządka, Wojtek Mrozek, Janusz Strobel, Karol Szymanowski, Marek Napórkowski, Artur Lesicki, Józef Eliasz, Maciej Strzelczyk, Hans Peter Salentin, Leszek Żądło, Susan Weinert, Attila Muehl oraz wokalistkami i wokalistami: Hanną Banaszak, Haliną Zimmermann, Ewą Urygą, Natalią Kukulską, Justyną Szafran, Natalią Niemen, Olgą Bończyk, Stanisławą Celińską, Iwoną Loranc, Zbigniewem Wodeckim, Andrzejem Zaucha, Jackiem Kotlarskim, Grzegorzem Tomczakiem, Januszem Szromem. Brał też udział w wielu festiwalach jazzowych, a także w międzynarodowych projektach jazzowych z udziałem takich artystów jak Karen Edwards, Keith Dunn, Eb Davies, Jean-Paul Bourelly, Göran Larsen, Ulf Johansson Werre, Gregory Boyd, Mike Russell, Anastasija Litvinyuk, Ihor Hnydyn, Mfa Kera, Melanie Goerlitz.
W ciągu swojej kariery Zbigniew Wrombel zagrał kilka tysięcy koncertów zarówno w Polsce jak i za granicą. Występował między innymi w Niemczech, Francji, Belgii, Anglii, Szwajcarii, Danii, Szwecji, Finlandii, Słowacji, Czechach, Rosji, na Ukrainie, Turcji, Kanadzie, w Stanach Zjednoczonych, Monte Carlo, na Węgrzech, Luksemburgu, Bułgarii, we Włoszech.
Współpraca na innych „frontach muzycznych” obejmuje różne formacje artystyczne takie jak na przykład orkiestry Zbigniewa Górnego, Wiesława Pieregorólki, Alex Band, Kukla Band, a także zespoły kabaretowe Zenona Laskowika i Artura Andrusa. Grał też w legendarnym zespole „Marek & Vacek”.
Zbigniew Wrombel jest basistą uniwersalnym. Jego wszechstronne zainteresowania muzyczne sprawiają, że porusza się swobodnie i chętnie po różnych obszarach stylistycznych. Preferuje nowoczesny jazz akustyczny i elektryczny zabarwiony odcieniami rhythm’n’bluesa, funku i muzyki latynoskiej. Często grywa także tango nuevo w stylu Astora Piazzolli w zespołach Wiesława Prządki oraz uczestniczy w projektach muzyki pop.
Prowadzi swoje własne zespoły jazzowe, najczęściej tria i kwartety. Lubi też pracę w studiach nagraniowych, gdzie jest chętnie zapraszany, nie tylko przez muzyków jazzowych.
Obok działalności koncertowej i studyjnej Zbigniew Wrombel często angażuje się w pracę dydaktyczną w okresie letnim prowadząc zajęcia na międzynarodowych warsztatach muzycznych i jazzowych, między innymi w Chodzieży, Puławach, Pułtusku, Lesznie, Stargardzie, Lwowie, Równe (Ukraina), Biełgorodzie (Rosja) Växjö (Szwecja).

Marcin Wyrostek

Marcin Wyrostek

Pełnił także funkcję kierownika muzycznego wielu wydarzeń telewizyjnych, m.in.: Gala Mistrzów Sportu w Teatrze Polskim w Warszawie 2012, Koncert Kolęd dla TVP2 w DMIT w Zabrzu 2013, Festiwal Filmowy NNW w Gdyni 2017.

Dokonał prawykonania „Koncertu Opolskiego” Piotra Mossa z orkiestrą Filharmonii Opolskiej w 2017 roku.

Dokonał szeregu nagrań dla zagranicznych mediów: ZDF, FOX2, radia Zurich oraz wielu ośrodków medialnych w Polsce - Polsat, TVN, TVP, TVP Polonia, TVS jak i regionalnych rozgłośni Polskiego Radia i TV.

Główne nagrody:

 • I miejsce - II Dolnośląski Konkurs Akordeonowy Muzyki Rozrywkowej - Jelenia Góra 1993
 • II miejsce - Akordeonowa Muzyka Rozrywkowa "Konfrontacje" - Częstochowa 2001
 • I miejsce - XI Międzynarodowy Festiwal Muzyki Akordeonowej Przemyśl 2002
 • I miejsce - Międzynarodowy Konkurs Akordeonowy 2003 - Reinach AG (Szwajcaria)
 • IX miejsce - Coupe Mondiale 2003 - Senior Virtuoso Entertainment - Sturovo-Estergom (Słowacja- Węgry)
 • II miejsce - XII Międzynarodowy Festiwal Muzyki Akordeonowej Przemyśl 2003
 • Stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego 2004/2005
 • I miejsce - II Międzynarodowy Konkurs Rozrywkowej Muzyki Akordeonowej "Konfrontacje 2005" Częstochowa
 • I miejsce - w kat kameralnej - V Ogólnopolski Konkurs Akordeonowy Muzyki Rozrywkowej i Popularnej - Giżycko 2005
 • V miejsce - Międzynarodowy Konkurs Rozrywkowej Muzyki Akordeonowej - Festiwal Amerykańskiego Stowarzyszenia Akordeonistów 2005 - Detroit (USA)
 • I miejsce - V Międzynarodowe Spotkania Akordeonowe - Sanok 2008
 • Nominacje do Nagrody Akademii Fonograficznej „Fredyryk 2010” w dwóch kategoriach
 • Nagroda Prezydenta Miasta Katowice - w dziedzinie kultury
 • Nagroda Marszałka Województwa Śląskiego za szczególne osiągnięcia dydaktyczno-wychowawcze - Potrójna Platynowa Płyta za album „Magia del Tango” 2011
 • Statuetka Festiwalu Sopot Top Trendy 2011 r
 • Podwójna Platynowa Płyta za album „Marcin Wyrostek - Coloriage” 2012
 • Statuetka „Bestseller Empiku 2012”
 • Złota Płyta za album „Marcin Wyrostek - LIVE” 2013
 • Platynowa Płyta za album „For Alice” 2015
 • Statuetka „Promotor Polski” 2017 - Fundacji Teraz Polska
 • Działalność fonograficzna:
 • album “Magia del Tango” 2009 rok - wyd. Polskie Radio Katowice
 • album “Marcin Wyrostek Tango Coazon LIVE” - wyd. Marcin Wyrostek & Cufal Muzyczna Ofensywa
 • album “Coloriage” 2012 rok - wyd. Kayax
 • album “For Alice” 2015 rok - wyd. Marcin Wyrostek & Cufal - Muzyczna Ofensywa
 • album “Polacc” 2018 rok - wyd. Marcin Wyrostek & Cufal - Muzyczna Ofensywa

Yumiko Yumiba (Japonia)

Od października 2018 roku studiuje na Uniwersytecie Muzyki, Dramatu i Mediów w Hanowerze w klasie prof. Elisabeth Kufferath. Jest laureatką pierwszych nagród na wielu krajowych konkursach w Japonii, drugiej nagrody na Międzynarodowym Konkursie Skrzypcowym w Warnie 2015 w Bułgarii oraz trzeciej nagrody na V Międzynarodowym Konkursie Skrzypcowym im. Karola Lipińskiego 2019 w Polsce. Otrzymała również „Nagrodę Klubu Rotariańskiego Radolfzell Hegau” na Międzynarodowej Akademii Letniej w Radolfzell w 2019 roku. Jako solistka występowała z Toruńską Orkiestrą Symfoniczną pod dyrekcją Mariusza Smolija, Orkiestrą Filharmonii Geidai pod dyrekcją Kena Takaseki oraz Orkiestrą Göttinger Musikfreunde pod dyrekcją Vitali Aleksiayonaka.Występowała również na Gdańskim Festiwalu Muzycznym w Polsce, na Internationales Musikfest Goslar-Harz w Niemczech, na Orpheus Music Festival w Austrii, na Music Festival Argerich's Meeting Point w Beppu w Japonii oraz na wielu koncertach w Niemczech i Japonii. Yumiko Yumiba ponadto gra wraz z siostrą Takako Yumiba w duecie skrzypcowym. W 2019 roku obie zostały przyjęte do programu stypendialnego Yehudi Menuhin Live Music Now e. V. Hannover.

Yumiko Yumiba (Japonia)
Agata Zając

Agata Zając

Jest dyrygentem symfonicznym i operowym. W 2015 roku rozpoczęła studia na kierunku dyrygentura symfoniczna w Akademii Muzycznej im. I. J. Paderewskiego w Poznaniu w klasie prof. Marcina Sompolińskiego, które ukończyła w lipcu 2020 roku z tytułem magistra.

Swoje pierwsze kroki w muzyce stawiała jako skrzypaczka w poznańskich szkołach muzycznych. Aktywność dyrygencką rozpoczęła już na początku studiów i do dziś obejmuje ona różne obszary muzyki klasycznej w Polsce i za granicą. Od kwietnia 2018 roku, jako asystent dyrygenta w Warszawskiej Operze Kameralnej, pracowała przy produkcji trzech premier, w tym podczas rekonstrukcji historycznego wykonania Halki Stanisława Moniuszki w wersji wileńskiej na oryginalnych instrumentach z epoki, które zostało zarejestrowane i wyemitowane przez TVP Kultura w 2019 roku.

W obszarze jej zainteresowań znajduje się również propagowanie muzyki polskiej. W październiku 2017 roku była pomysłodawcą, współorganizatorem oraz dyrygentem koncertu symfonicznego w poznańskiej Akademii Muzycznej pt. „Polskie arcydzieła symfoniczne” zainspirowanego obchodami 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości.

W przeciągu ostatnich dwóch lat uczestniczyła w sześciu międzynarodowych kursach dyrygenckich pod okiem pedagogów takich jak Peter Eötvös, Marin Alsop, Gregory Vajda, Michalis Economou oraz Charles Olivieri-Munroe. Podczas Malta International Conducting Masterclass & Competition w sierpniu 2018 roku otrzymała nagrodę specjalną oraz została asystentką greckiego dyrygenta Michalisa Economou. Dzięki temu wyróżnieniu miała okazję pracować z Malta Philharmonic Orchestra oraz Greek Radio Symphony Orchestra, a także solistami takimi jak Guy Braustein czy Alessandro Carbonare. Na przełomie grudnia i stycznia 2019/20, jako asystent dyrygenta, odbyła noworoczną trasę koncertową po Chinach z Athens Philharmonia Orchestra, gdzie miała okazję zadyrygować jednym z jedenastu odbytych tam koncertów. Do innych zespołów z jakimi miała okazję do tej pory współpracować należą również Filharmonia Opolska, Filharmonia Dolnośląska, Orkiestra Collegium F oraz Orkiestra Symfoniczna Akademii Muzycznej w Poznaniu.

Jest finalistką przesłuchań na stanowisko asystenta dyrygenta m. in. w Narodowej Orkiestrze Symfonicznej Polskiego Radia w Katowicach oraz w Filharmonii Narodowej w Warszawie. W 2018 roku była stypendystką Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Marszałka Województwa Wielkopolskiego.

Bartosz Żurakowski

Ukończył dyrygenturę na Akademii Muzycznej im. Fryderyka Chopina w Warszawie, i pedagogikę muzyczną na Akademii Muzycznej im. Grażyny i Kiejstuta Bacewiczów w Łodzi, a także studia menedżerskie na Uniwersytecie Warszawskim, zaś na Rotterdam School of Management Erasmus University i Gdańskiej Fundacji Kształcenia Menedżerów w 2011 roku uzyskał tytuł Master Busisness of Administration (MBA). 
Urodził się w Opolu i w tym mieście od wczesnego dzieciństwa wchodził w świat muzyki, poprzez atmosferę domu rodzinnego i kolejne szczeble edukacji, w szkole średniej zainteresował się sztuką dyrygencką i sztuką menedżerską, i te dwie dziedziny stopniowo stały się jego pasją.  Począwszy od 2001 roku, był związany z rodzimą filharmonią, kolejno jako asystent dyrygenta, dyrygent i menedżer Filharmonii Opolskiej. Od września 2016 jest pierwszym dyrygentem i szefem artystycznym Orkiestry Filharmonii Sudeckiej w Wałbrzychu.
Bartosz Żurakowski brał udział w mistrzowskich kursach dyrygenckich – krajowych i międzynarodowych – m.in. u Kurta Masura. Jest laureatem Międzynarodowego Konkursu Dyrygenckiego im. Witolda Lutosławskiego. 
W 2007 roku powołał Chór Filharmonii Opolskiej, którego do końca roku 2015 był dyrygentem i kierownikiem artystycznym.  W grudniu 2015 roku w Operze krakowskiej poprowadził premierowy spektakl „Strasznego Dworu” Stanisława Moniuszki w ramach uczczenia obchodów 250-lecia Teatru Publicznego w Polsce, w reżyserii Laco Adamika. 
Jest założycielem i prezesem fundacji  artystycznej wspierającej młodych artystów, organizującej wielkie wydarzenia muzyczne oraz pomysłodawcą i dyrektorem artystycznym Międzynarodowego Festiwalu Muzycznego „BelleVoci”, który rokrocznie odbywa się na ziemi dolnośląskiej, jest też inicjatorem i dyrektorem artystycznym Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Sakralnej „Mistrzowie Modlitwy Muzyką”. 
Rok 2013 był dla artysty rokiem przełomowym w karierze dyrygenckiej, przyczyniły się do tego przychylne recenzje płyty CD wydanej przez Divine Art Records, z koncertami skrzypcowymi maltańskiego kompozytora, ukazane w prasie zagranicznej. Zaowocowało to licznymi zaproszeniami do światowych sal koncertowych m. in: w maju 2014 roku artysta został zaproszony do Królewskiej Orkiestry Opery Szkockiej wraz z City Glasgow Chorus, którzy pod jego batutą  wykonali Requiem Verdiego. W 2015 roku Bartosz Żurakowski ponownie wystąpił z królewskimi artystami, tym razem  w programie Missa Solemnis Ludwiga van Beethovena.
Koncertował w prestiżowej Carnegie Hall w Nowym Jorku (USA), w Palacio de Bellas Artes w Mexico City (Meksyk), w Gran Teatro National w Limie (Peru), Sala Sao Paolo w Sao Paolo (Brazylia), w Royal Concert Hall w Glasgow (Szkocja). Regularnie koncertuje w Ameryce północnej i południowej, w USA, w Brazylii, Peru, w Argentynie i w Meksyku, a także we Francji, we Włoszech, w Czechach, w Niemczech, w Wielkiej Brytanii, w Rosji, na Ukrainie, na Węgrzech, w Bośni i Hercegowinie, w Czarnogórze, w Bułgarii, w Macedonii, w Albanii, w renomowanych salach europejskich i azjatyckich krajów.
W głównym kręgu zainteresowań artysty obok muzyki symfonicznej jest muzyka oratoryjna  i operowa. Koncertował z najwybitniejszymi solistami i osobowościami z całego świata: Gwendolyn Bradley, Lorenzo Di Bella, Ingolf Wunder, Simon Trpceski, Alexy Volodin, Eugene Mikhailov, Agnieszka Rehlis, Małgorzata Walewska, Wiesław Ochman, Massimo Marcelli, Krzysztof Penderecki, Wojciech Kilar, Iwona Hossa, Ewa Podleś, Shlomo Mintz, Eugene Indjić, Kają Danczowską, Nealem Larrabe, Piotr Pławner, Izabela Kłosińska, Kałudi Kałudow, Tomasz Tomaszewski. Współtworzył również gale operowe prowadzone przez Bogusława Kaczyńskiego. 

Bartosz Żurakowski