PROGRAM 28. MIĘDZYNARODOWEGO FESTIWALU NOVA MUZYKA I ARCHITEKTURA | Festiwal TOS

Wersja kontrastowa

Zmiana rozmiaru tekstu

Baner - nagłówek

Bilety
Bilety można nabyć online za pośrednictwem stron www.tos.art.pl i www.biletytos.pl, a także stacjonarnie w kasie CKK Jordanki oraz na godzinę przed koncertem w miejscu jego odbywania się.
30. Międzynarodowy Festiwal Nova Muzyka i Architektura 20.06-5.09, Toruń / Kujawsko-pomorskie, 2026

Sponsorzy - strona główna

Partnerzy

Główna zawartość

Program festiwalu

Inauguracja 30. Międzynarodowego Festiwalu Nova Muzyka i Architektura

Szczegóły

Miejsce: Sala Koncertowa CKK Jordanki / Bilety: 60/45 zł (KUP BILET)

 

Wystąpią:

  • Paweł Wakarecy – fortepian
  • Iwona Hossa – sopran
  • Kowieńska Orkiestra Symfoniczna (Litwa)
  • Toruńska Orkiestra Symfoniczna
  • Dainius Pavilionis (Litwa) - dyrygent

W programie:

  • The Song of Two Rivers: (prapremiera)
    M. Cynk - The Vistula
    Z. Bružaitė - The Neris
  • W. Lutosławski – Wariacje na temat Paganiniego
  • R. Strauss – Cztery ostatnie pieśni (toruńska premiera)
  • R. Strauss – Poemat symfoniczny Tako rzecze Zaratustra op. 30 (toruńska premiera)

Na skrzypce czy na fortepian?

Jak z jednego z najsłynniejszych utworów wirtuozowskich na skrzypce solo powstać może duet fortepianowy? Witold Lutosławski odpowiedział, tworząc w 1941 roku aranżację Kaprysu nr 24 Niccolo Paganiniego na dwa fortepiany, docelowo dla siebie i Andrzeja Panufnika, z którym występował w duecie, w klubach nocnych po tym, jak Niemcy zabronili publicznych koncertów. Była to jedyna z dwustu aranżacji, jaka zachowała się po powstaniu warszawskim.

Wiele lat później, na przełomie 1977 i 1978 roku, Lutosławski stworzył nową aranżację dzieła, na fortepian i orkiestrę. Zadedykował ją Felicji Blumental, polskiej pianistce, która wykonała utwór razem z Florida Philharmonic Orchestra, podczas premiery w Miami 18 listopada 1979 roku. W Toruniu utwór Witolda Lutosławskiego Wariacje na temat Paganiniego, wraz z Toruńską Orkiestrą Symfoniczną, zaprezentuje Paweł Wakarecy. 

Dwie premiery

20 czerwca po raz pierwszy w historii publicznie wykonany zostanie utwór The Song of Two Rivers: The Vistula, The Neris. Ma on dwie kompozytorki, część The Vistula została napisana przez Magdalenę Cynk, absolwentkę Akademii Muzycznej im. Feliksa Nowowiejskiego w Bydgoszczy, carillonistkę i pomysłodawczynię festiwalu „Tour de Carillon”, natomiast The Neris skomponowała litewska kompozytorka Zita Bruzaite, absolwentka Litewskiej Akademii Muzyki i Teatru, założycielka zespołu Collegium. 

Dwuczęściowy, ilustracyjny projekt symfoniczny The Song of Two Rivers powstał jako artystyczny znak współpracy partnerskiej miast Toruń i Kowno oraz ich orkiestr symfonicznych. Ideą utworu jest symboliczne połączenie dwóch rzek – Wisły i Willi – które od wieków kształtują tożsamość kulturową, historyczną i emocjonalną obu regionów. Pierwsza część, The Vistula autorstwa Magdaleny Cynk, czerpie inspirację z krajobrazu i rytmu Wisły, rzeki szerokiej, zmiennej, niosącej pamięć dawnych miast, handlu i spotkań kultur. Muzyka ma charakter narracyjny i malarski, oddając zarówno majestat nurtu, jak i jego liryczną, refleksyjną naturę. Druga część, The Neris skomponowana przez Zitę Bružaitė, nawiązuje do Willi, rzeki silnie obecnej w litewskiej świadomości narodowej i artystycznej. Jej muzyczna wizja podkreśla energię, głębię oraz duchowy wymiar rzeki jako świadka historii i symbolu ciągłości.

Wspólne wykonanie obu części przez orkiestry z Torunia i Kowna podkreśli ideę dialogu, partnerstwa i twórczej wymiany ponad granicami. Projekt stanie się muzycznym mostem łączącym miasta, tradycje i współczesną wrażliwość artystyczną.

Tego samego wieczoru będzie mieć miejsce również inna premiera – Poematu Symfonicznego Tako rzecze Zaratustra op. 30 Richarda Straussa. Toruńska Orkiestra Symfoniczna wykona go po raz pierwszy. Utwór został skomponowany w 1896 roku, zainspirowany dziełem Fryderyka Nietzschego o tym samym tytule. Jego prawykonanie odbyło się 27 listopada 1896 roku we Frankfurcie, pod batutą kompozytora. Utwór posiada jeden z najbardziej rozpoznawalnych początków w historii muzyki – ikoniczny „Wschód słońca”.  Fragment został wykorzystany w filmie 2001: Odyseja kosmiczna z 1968 roku. 

Pożegnanie i... powitanie

Paweł Majewski, członek redakcji „Kultury Liberalnej”, pisał – „Emocje zapisane w Czterech ostatnich pieśniach są ostatecznym destylatem życia uwikłanego w niszczące dramaty kultury i historii, są tym, co pozostaje, kiedy odcedzi się wszystko, co aktualne, wszystko, co osobiste, kiedy spojrzenie na świat staje się spojrzeniem zaświatowym albo sam świat w oczach patrzącego staje się zaświatem – nie tracąc zarazem niczego ze swojej namacalnej realności.”.

Richard Strauss, latem 1948 roku, na prośbę swojego syna skomponował cztery pieśni (powstał też szkic piątej). Nie on jednak połączył je w cykl, zrobili to wydawcy. Tak powstały Cztery ostatnie pieśni. Trzy pierwsze, WiosnaWrzesień Zapadanie w sen zostały skomponowane do tekstów niemieckiego noblisty, Hermanna Hessego. Ostatnia, W zmierzchu, do tekstu Josepha von Eichendorffa, niemieckiego poety okresu romantyzmu. Kompozytor zmarł rok później, 8 września 1949.

Tak jak Strauss żegnał się swoimi pieśniami, tak my żegnamy sezon 47. i witamy okres Międzynarodowego Festiwalu Nova Muzyka i Architektura, który w tym roku będzie miał swoją jubileuszową, 30. edycję. 

 

Muzyczne kadry z Polski

Szczegóły

Miejsce: Sala Wielka Dworu Artusa / Bilety: 50 zł (KUP BILET)

 

Koncert z okazji 100. rocznicy urodzin Andrzeja Wajdy oraz 150. rocznicy urodzin Mieczysława Karłowicza

Wystąpi:

  • Wojciech Waleczek - fortepian
  • Magdalena Miśka-Jackowska - prowadzenie

W programie:

  • F. Chopin – Romance z I Koncertu fortepianowego e-moll op. 11 (arr. Wojciech Waleczek)
  • F. Chopin – Polonez A-dur op. 40 nr 1 (wykorzystany w filmie Popioły A. Wajdy)
  • I. J. Paderewski - Humoreski koncertowe op. 14 (1. Menuet célèbre, 2. Sarabande, 6. Cracovienne Fantastique)
  • S. Moniuszko – Aria z kurantem z opery Straszny dwór
  • S. Moniuszko – Mazur z opery Straszny dwór (wykorzystany w filmie Popioły A. Wajdy)
  • W. Kilar – Wokaliza z filmu Dziewiąte wrota
  • W. Kilar – Temat z filmu Pianista
  • W. Kilar – Walc z filmu Ziemia obiecana A. Wajdy
  • W. Kilar – Polonez z filmu Pan Tadeusz A. Wajdy
  • M. Karłowicz – Chant de Mai
  • M. Karłowicz – Andante F-dur
  • Fryderyk Chopin / Franz Liszt –  6 chants polonais, S. 480 (2. Wiosna, 3. Pierścień, 4. Hulanka)

 

26 czerwca będziemy świętować – na urodzinowej „playliście” znalazły się wyłącznie polskie utwory. Jubilatów będzie aż dwóch! 

Pierwszy, Andrzej Wajda, obchodziłby w tym roku setne urodziny. Podczas koncertu wysłuchamy melodii z filmów Ziemia obiecana czy Pan Tadeusz, do których muzykę napisał Wojciech Kilar. Co ciekawe, duet Wojciecha Kilara i Andrzeja Wajdy, powstały przy okazji kręcenia adaptacji filmowej Ziemi obiecanej Władysława Reymonta, szturmem wziął serca miłośników Polskiej Szkoły Filmowej. Film z 1975 był początkiem wieloletniej współpracy kompozytora i reżysera. Poza Ziemią obiecaną, Kilar skomponował muzykę do jeszcze czterech innych filmów Wajdy: Korczaka (1990), Kroniki wypadków miłosnych (1995), wcześniej wspomnianego Pana Tadeusza (1999) oraz Zemsty (2002). 

Kilar fascynował się Tatrami i góralską muzyką, podobnie jak drugi jubilat, który w 2026 roku świętowałby 150. urodziny. Mieczysław Karłowicz, najbardziej znany jest ze swoich poematów symfonicznych i miłości do Tatr, które pochłonęły go na zawsze w 1909 roku – zginął tragicznie zasypany lawiną. Podczas koncertu wysłuchamy pierwszego zachowanego utworu artysty - miniatury Chant de Mai na fortepian, która powstała między 1883 a 1884 rokiem oraz Andante F-dur z 1896, kolejnej miniatury na fortepian solo. 

Wróćmy jeszcze na moment do Wajdy – w programie koncertu znalazły się również dzieła operowe Stanisława Moniuszki i utwory Fryderyka Chopina, wykorzystane w filmie Popioły. Kto słuchał kiedykolwiek Programu I Polskiego Radia, z pewnością rozpozna wstęp Poloneza A-dur op. 40 nr 1. Niewykluczone, że Fryderyk doskonalił go w pracowni Eugene’a Delacroix, który malował wówczas portret podwójny kompozytora i George Sand. Chopin sprowadził tam specjalnie wypożyczony fortepian, aby móc kontynuować tworzenie. Jan Kleczyński, pianista i kompozytor, o Polonezie A-dur mówił tak: „każda nutka, każdy akcent wre tu i kipi życiem i siłą”.

Energią kipią też Humoreski koncertowe Ignacego Jana Paderewskiego oraz Pieśni op. 74 Fryderyka Chopina dopełniające program koncertu. 
Muzyczne kadry z Polski namaluje dla Państwa Wojciech Waleczek, pianista i profesor sztuki, znany z bezkompromisowego podejścia do sztuki wykonawczej. Występuje jako solista i kameralista, koncertuje z orkiestrami z całego świata. Grał w renomowanych salach koncertowych w Europie, Azji, Afryce oraz obu Amerykach.

Wirtuozeria i wyobraźnia - Rossini / Mozart / Williams / Kilar

Szczegóły

Miejsce: Sala Koncertowa CKK Jordanki / Bilety: 50 zł (KUP BILET)

 

Wystąpią: 

  • Krzysztof Jakowicz - skrzypce
  • Polska Orkiestra Sinfonia Iuventus im. Jerzego Semkowa
  • Wojciech Rodek - dyrygent
     
  • Gabriela Ułanowska - prowadzenie

W programie:

  • G. Rossini - Uwertura Wilhelm Tell
  • W.A. Mozart - Koncert skrzypcowy A-dur KV 219
  • J. Williams - Suita z muzyki do filmu Harry Potter
  • W. Kilar - Suita z muzyki do filmu Pan Tadeusz

 

"Pytali mnie, ile razy przeczytałem Pana Tadeusza, pisząc tę muzykę. Broń Boże! Ani razu nie czytałem. Bo dla mnie w tej chwili istnieje tylko Pan Tadeusz Wajdy i ja nie pisałem muzyki do poematu Mickiewicza, tylko do filmu Wajdy. Ale w każdym Polaku Pan Tadeusz siedzi, więc i we mnie, choć przy łóżku go nie mam. Jednak wiele razy go czytałem i te wszystkie sceny tkwią we mnie. To jest część mojej polskości. I kiedy przyszło mi komponować, muzyka wydawała się oczywista". 

Tak właśnie powstawała muzyka do kultowego filmu Pan Tadeusz Andrzeja Wajdy, za którą Wojciech Kilar otrzymał szereg nagród: Złotą Kaczkę w kategorii Najlepszy autor muzyki do polskiego filmu (2000), Orła (nagrodę Polskiej Akademii Filmowej) w kategorii Najlepsza muzyka (2000), Platynową Płytę za 20 tysięcy sprzedanych egzemplarzy oraz w 2007 roku Złotą Kaczkę 50-lecia dla sceny Polonez w kategorii Najlepszy taniec. Na Jordankach wysłuchamy Suity z kultowego filmu. 

Tego wieczoru zahaczymy też o magiczny świat Harry’ego Pottera. Wysłuchamy Suity z serii filmów o młodym czarodzieju, autorstwa Johna Williamsa, prawdziwego rekordzisty, jeśli chodzi o nominacje do Oscarów – otrzymał ich aż 54 (!), w tym pięć statuetek. Najpopularniejsze filmy, a właściwie serie filmów, do których komponował, to Gwiezdne wojnyIndiana Jones oraz Harry Potter

W programie również Uwertura z czteroaktowej opery Wilhelm Tell, której prapremiera miała miejsce w 1829 roku. W kwietniu 1828 na łamach „La Revue Musiacale” Rossini ogłosił, że Wilhelm Tell będzie jego ostatnią operą.

Program dopełni Koncert A-dur KV 219, określany też mianem „Tureckiego”. Wolfgang Amadeusz Mozart skomponował go podczas okresu pracy na stanowisku nadwornego koncertmistrza arcybiskupa Salzburga Hieronymusa von Colloredo. 

Na scenie Sali Koncertowej CKK Jordanki zagra skrzypek Krzysztof Jakowicz, laureat Nagrody Ministra Kultury i Sztuki I i II stopnia, Nagrody Ministra Spraw Zagranicznych oraz Nagrody Związku Kompozytorów Polskich. Wraz z nim zaprezentuje się Polska Orkiestra Sinfonia Iuventus im. Jerzego Semkowa pod batutą Wojciecha Rodka. Sinfonia Iuventus pomaga młodym, utalentowanym muzykom, dając im szansę na debiut orkiestrowy. W skład orkiestry wchodzą muzycy, którzy nie ukończyli jeszcze 30. roku życia. Koncert poprowadzi Gabriela Ułanowska. 

Muzyczne dialogi #1 / Six Pianos

Szczegóły

Miejsce: Sala Koncertowa CKK Jordanki / Bilety: 50 zł (KUP BILET)

 

Koncert z okazji 90. rocznicy urodzin Steve'a Reicha

Partner koncertu: Yamaha

Koncertowi towarzyszyć będzie wystawa "Phase Shift / Między dźwiękiem a obrazem"

Wystąpią:

  • Adam Kośmieja - fortepian
  • Mariusz Klimsiak - fortepian
  • Radosław Kurek - fortepian
  • Michał Szymanowski - fortepian
  • Paweł Wakarecy - fortepian
  • Bartłomiej Wezner – fortepian
     
  • Karol Furtak - prowadzenie

W programie:

  • Terry Riley - Keyboard studies nr 1
  • Philip Glass - 4 movements for 2 pianos
  • Steve Reich - Six pianos

 

Sześć fortepianów na jednej scenie, wybitne dzieła minimalistów i sekstet fortepianowy - to wszystko 5 lipca na Sali Koncertowej CKK Jordanki. W programie pierwszego koncertu cyklu Muzyczne dialogi znalazły się dzieła Philipa Glassa, Terry’ego Rileya oraz Steve’a Reicha – ten ostatni obchodzi w tym roku swoje 90. urodziny. 

Reich to amerykański kompozytor, pionier minimalizmu, dwukrotny laureat nagrody Grammy. Jego Six pianos zrodziło się z pomysłu skomponowania utworu na wszystkie instrumenty w sklepie z fortepianami. Ostatecznie jednak kompozytor został przy wersji utworu na sekstet fortepianowy, twierdząc, że zbyt wiele instrumentów grających razem brzmi za ciężko i nie sposób to skontrolować. Użycie sześciu fortepianów pozwoliło na granie szybkiej, rytmicznie skomplikowanej muzyki oraz ustawienie muzyków w takich sposób, aby wyraźnie słyszeli siebie nawzajem. 

Z Reichem współpracował Philip Glass, powszechnie uważany za jednego z najbardziej znanych, płodnych i wpływowych kompozytorów współczesnych. Często określa się go jako minimalistę, jednak on sam woli nazywać siebie „kompozytorem muzyki o powtarzalnych strukturach”.  W Toruniu wysłuchamy jego utworu Four Movements for Two Pianos, napisanego na dwa fortepiany, ale w Toruniu artyści przedstawią go w świeży i nowy sposób w aranżacji na sześciu pianistów - zamiast dwóch muzyków będą trzy zmieniające się i dialogujące ze sobą pary.

W programie także Keyboard Studies, jedno z najczęściej wykonywanych dzieł Terry’ego Rileya. - Napisane w 1964-65 roku dwie Etiudy klawiszowe (Keyboard studies) to utwory znakomicie oddające muzyczny język kompozytora i prekursora minimalizmu w muzyce - repetytywne, hipnotyczne struktury dźwiękowe, oparte na powtarzających się „komórkach" które po wielu powtórzeniach nakładają się na siebie i zmieniają w mechaniczny sposób, tworząc jednak wysublimowane efekty dźwiękowe w postaci falującej i imitującej pogłos tkanki dźwiękowej – wyjaśnia Adam Kośmieja. Oryginalnie utwór powstał na jeden instrument klawiszowy. - Nasze wykonanie Etiudy Nr 1 Terry’ego Riley'a to autorska wersja i aranżacja kompozycji na sześciu pianistów i sześć fortepianów – zapowiada Kośmieja.

W skład sekstetu fortepianowego podczas koncertu 5 lipca wejdą: Adam Kośmieja, Michał Szymanowski, Mariusz Klimsiak, Paweł Wakarecy, Radosław Kurek oraz Bartłomiej Wezner, którzy tworzą wyjątkowy kolektyw pianistyczny, skupiający wybitnych artystów reprezentujących różne nurty współczesnej pianistyki. 

 

Phase Shift / Między dźwiękiem a obrazem

Cykl prac prezentowanych na wystawie powstaje od blisko dziewięciu lat jako wizualna odpowiedź na muzykę Steve’a Reicha — jednego z najważniejszych kompozytorów minimalizmu, w której powtórzenia, przesunięcia i rytmiczna zmiana budują strukturę utworów.

Punktem wyjścia jest doświadczenie słuchania, a nie ilustracja dźwięku. Rytm, repetycja i subtelne przesunięcia stają się tu narzędziami przekładu muzyki na język obrazu.

Najwcześniejsze realizacje odnoszą się bezpośrednio do konkretnych kompozycji, funkcjonując jako graficzne interpretacje utworów lub plakaty koncertowe. Z czasem jednak język prac ulega uproszczeniu i abstrakcji — obraz zaczyna działać według własnych zasad, coraz bardziej niezależnych od muzycznych odniesień.

W efekcie cykl staje się zapisem przejścia od ilustracji do autonomicznego systemu wizualnego, w którym muzyka pozostaje nie tematem, lecz strukturą myślenia i inspiracją — momentem, w którym dźwięk przestaje być tylko słyszany, a zaczyna być widziany.

Prezentacja w CKK Jordanki w Toruniu towarzyszy koncertowi Toruńskiej Orkiestry Symfonicznej, podczas którego wykonany zostanie utwór "Six Pianos". Wystawa rozwija ten kontekst, pokazując, jak muzyczne struktury mogą funkcjonować jako język obrazu.

Wystawa wpisuje się w obchody 90. urodzin Steve’a Reicha.
Wszystkie prezentowane prace są sitodrukowymi monoprintami.

 

Jarosław Pawlicki

projektant graficzny, twórca autorskich monoprintów sitodrukowych (serigraficznych). W swojej praktyce bada relacje między procesem, powtórzeniem i nieintencjonalnością, traktując obraz jako zapis działania – zarówno zamierzonego, jak i wynikającego z procesu.

Istotnym punktem odniesienia w jego pracy jest muzyka Steve’a Reicha, która stanowi dla niego źródło inspiracji strukturalnej i rytmicznej. Artysta przekłada doświadczenie słuchania na język obrazu, eksplorując napięcia między repetycją, przesunięciem i wizualnym rytmem.

Od lat współpracuje z Toruńską Orkiestrą Symfoniczną, tworząc identyfikacje wizualne koncertów, festiwali i wydarzeń muzycznych. Równolegle realizuje komercyjne projekty graficzne w ramach PNEUMA Studio oraz prowadzi autorską pracownię monoprint.pl, w której rozwija eksperymentalne cykle sitodrukowe na styku grafiki, muzyki i procesu twórczego.

Absolwent Wydziału Grafiki Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku

Muzyczne dialogi #2 / Elegancja fletu, harfy czar

Szczegóły

Miejsce: Sala Mieszczańska Ratusza Staromiejskiego / Obowiązują bepłatne wejściówki *

Wystąpią:

  • Łukasz Długosz - flet
  • Carlos Peña-Montoya (Kostaryka) – harfa
  • Gabriela Ułanowska - prowadzenie

W programie:

  • G. Faure - Après un rêve na flet i harfę
  • J. Donjon - Rossignolet na flet i harfę
  • E. Schneider - Ailulu
  • A. de Cabezon - Pavane i wariacje
  • Anonim - Romance
  • L.L. de Ribayaz - Hachas na harfę solo
  • C. Debussy - Arabesque nr.1 na flet i harfę
  • G. Bizet - Intermezzo na flet i harfę
  • J. Donjon - Pan na flet i harfę
  • G. Faure - Pavane op.50 na 2 flety i harfę
  • C. Salzedo - Chanson dans la Nuit na harfę solo
  • J. Ibert - Entr'acte na flet i harfę

 

W Ratuszu Staromiejskim, w otoczeniu dzieł sztuki, zabierzemy Was na istne tournée. Wspólnie wybierzemy się w muzyczną podróż do Francji, Niemiec oraz – idealnej na lato - słonecznej Hiszpanii. 

W programie muzyka słynnych kompozytorów: reprezentującego nurt impresjonistyczny w muzyce Claude’a Debussy’ego czy rozpoznawanego przez operę Carmen Georgesa Bizeta, ale również twórczość nieco mniej znanych współczesnych twórców, na przykład Enjotta Schneidera, laureata nagrody Bayerischer Filmpreis za najlepszą muzykę filmową (1990), popularnego głównie w Niemczech. 
Usłyszymy też trochę hiszpańskiej muzyki z okresu renesansu i baroku. Lucas Luis de Ribayaz może z zawodu był teologiem, nie muzykiem, ale nie przeszkodziło mu to w zrobieniu kompozytorskiej kariery. Nieco inaczej było z Antonio de Cabezonem, który wywodził się z muzycznej rodziny i stał się pierwszym uznanym iberyjskim kompozytorem muzyki na instrumenty klawiszowe. 

Wróćmy na chwilę do Francji, bo poza wspomnianymi wcześniej Debussym i Bizetem, usłyszymy kompozycje ważnego dla historii fletu Johanesa Donjona, mistrza małych form Gabriela Fauré, wirtuoza harfy Carlosa Salzedo oraz odznaczonego komandorią Legii Honorowej Jacquesa Iberta. 

W Ratuszu Staromiejskim zagrają Łukasz Długosz, najliczniej uhonorowany w historii polski flecista, uznany przez krytyków za jednego z najwybitniejszych, oraz Carlos Peña-Montoya, harfista z Kostaryki, który od roku 2012 jest I harfistą Orkiestry Symfonicznej Polskiej Filharmonii Bałtyckiej im. F. Chopina w Gdańsku. W 2014 ukończył z wyróżnieniem studia magisterskie w klasie prof. Helgi Storck w Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach i rozpoczął swoją aktywność jako pedagog, ucząc gry na harfie w Ogólnokształcącej Szkole Muzycznej im. Feliksa Nowowiejskiego w Gdańsku oraz w Szkole Muzycznej im. Zygmunta Noskowskiego w Gdyni. Koncert poprowadzi Gabriela Ułanowska. 
 

Bezpłatne wejściówki można odbierać w kasie biletowej CKK Jordanki od 2 lipca 2026r.

Stworzenie Świata. Spektakl muzyczno-aktorski

Szczegóły

Miejsce: Kościół św. Ducha w Toruniu / Wstęp wolny

Wystąpią:

  • Aleksander Machalica - aktor

Arte dei Suonatori kameralnie:

  • Magdalena Karolak - obój
  • Aureliusz Goliński - skrzypce
  • Anna Krzyżak-Siarkowska - altówka
  • Anna Wieczorek - altówka
  • Borys Piszczatowski - wiolonczela

W programie:

  • J. Haydn  - "Stworzenie Świata" (aranżacja na obój i kwartet smyczkowy Franza Josepha Rosinacka)

 

„Niezbadane są wyroki boskie ani ścieżki, którymi się porusza, choćby w kółko, dla zmylenia. Bóg nie rozgrywa ze wszechświatem trywialnej partyjki domina. On rozgrywa partię gry, którą sam wymyślił, a której słowo nie opisze i umysł nie pojmie. Z punktu widzenia pozostałych graczy przypomina ona wyjątkowo pokrętny wariant pokera tybetańskiego rozgrywany w ciemnościach, że oko wykol, za pomocą kart o nieznanych koszulkach i walorach, bez górnej granicy przebicia i z krupierem, który za żadne skarby nie wyjaśni reguł gry, za to uśmiecha się przez cały czas” – Terry Pratchett i Neil Gaiman, Dobry Omen.

Tym cytatem zapraszamy na spektakl muzyczno-aktorski Stworzenie Świata, powstały na bazie słynnego oratorium Józefa Haydna o tym samym tytule. Osiemnastowieczny oboista Franz Joseph Rosinack zaaranżował to monumentalne dzieło na obój i kwartet smyczkowy, wpisując się tym samym w rozpowszechnioną wówczas tradycję transkrypcji wielkich form na mniejsze składy. Poszczególne części w malowniczy sposób opowiadają historię stworzenia świata – od chaosu, przez powstanie światła, ziemi, ciał niebieskich, wody, zwierząt i człowieka. Trzecia część przypomina nam historię Adama i Ewy w Raju. Fragmenty muzyczne przeplatane będą tekstami z Księgi Rodzaju, Księgi Psalmów, a także poematu Johna Miltona „Raj utracony", na których bazuje haydnowskie oratorium. Przywoła je aktor, Aleksander Machalica, znany z takich produkcji jak Crimen (1988), Vinci (2004), Wojenne dziewczyny (2017) czy Volta (2017). Naturalną sceną dla tej opowieści stanie się wnętrze Kościoła pw. Ducha Świętego – jego wyjątkowa architektura i sakralna atmosfera nie tylko poniosą słowa biblijnych ksiąg, ale też pozwolą w pełni wybrzmieć intymnemu dialogowi oboju i smyczków.

Partię oboju zagra Magdalena Karolak, ceniona instrumentalistka młodego pokolenia. Współpracuje z Le Concert des Nations Jordiego Savalla, Akademie für Alte Musik Berlin, Capellą Cravoviensis i {oh!} Orkiestrą Historyczną. 

Razem z nią wystąpi zespół Arte dei Suonatori kameralnie, w składzie: skrzypek Aureliusz Goliński, altowiolistki Anna Krzyżak-Siarkowska i Anna Wieczorek oraz wiolonczelista Borys Piszczatowski. 

Muzyczne dialogi #3 / Piano&Cello

Szczegóły

Miejsce: Sala Kameralna CKK Jordanki / Obowiązują bezpłatne wejściówki *

 

Wystąpią:

  • Marcin Pająk - fortepian
  • Antoni Wrona - wiolonczela
  • Gabriela Ułanowska - prowadzenie

W programie:

  • L. Janáček - Pohadka
  • C. Debussy - Sonata wiolonczelowa d-moll L. 135
  • T. Prasqual - Tombeau
  • S. Prokofiew - Sonata wiolonczelowa C-dur op. 119

 

19 lipca odbędzie się trzeci koncert z cyklu Muzyczne dialogi. Będzie to spotkanie intrygujące pod każdym względem – również personalnym. Choć nazwiska wykonawców mogłyby sugerować bliskie spotkanie z naturą, tego wieczoru czeka nas pokaz wybitnej kameralistyki. Z precyzją godną tkacza koronkowych sieci oraz naturalnym, skrzydlatym polotem, pianista Marcin Pająk i wiolonczelista Antoni Wrona, muzycy z międzynarodowymi osiągnięciami, zabiorą Was w istne tournée po Europie: od Francji po Czechy!

Siergiej Prokofiew napisał Sonatę wiolonczelową C-dur op. 119 w 1949 roku, na cztery lata przed swoją śmiercią 5 marca 1953. Co ciekawe, w dokładnie ten sam dzień zmarł Józef Stalin, z czym wiąże się pewna anegdota: Grzegorz Fitelberg, dyrektor Wielkiej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia, dzień po śmierci Stalina i Prokofiewa, po przyjściu na próbę orkiestry miał wygłosić mowę ku pamięci wielkiego kompozytora i poprosił o minutę ciszy. Następnie zwrócił się do koncertmistrza Władysława Wochniaka: „Władziu, czy to prawda, że umarł Stalin?”.

W programie także Sonata wiolonczelowa d-moll L. 135 Claude’a Debussy’ego, zadedykowana żonie kompozytora. Stąd podpis w zbiorze, w którym Sonata się znalazła: Sześć sonat na instrumenty różne, stworzone na cześć Emmy – Claude Debussy, jej mąż. 

Tego wieczoru wysłuchamy również utworu Pohadka. Leoš Janáček, komponując swoje dzieło, zainspirował się Bajką o Carze Bierendieju autorstwa Wasilija Żukowskiego, który napisał również słowa do hymnu Imperium Rosyjskiego. Pohadka po czesku znaczy tyle, co „baśń”, „bajka”. Spokojny, płynący, romantyczny charakter utworu idealnie pasuje do takiego tytułu. 

Zgoła inny nastrój przyjmuje Tombeau (fr. „grób”, „nagrobek”) Tomasza Prasquala, współczesnego kompozytora, który w swojej twórczości pokazuje wszechstronność gatunkową, zachowując przy tym stałe nawiązania do motywu śmierci. 

Dajcie się porwać w tę muzyczną sieć dźwięków! 
 

Bezpłatne wejściówki można odbierać w kasie biletowej CKK Jordanki od 2 lipca 2026r.

Muzyczne dialogi #4 / Violoncello Vibrez

Szczegóły

Miejsce: Kościół Wniebowzięcia NMP w Toruniu / Wstęp wolny

 

Wystąpią:

Wiolonczele:

  • Cecylia Stanecka
  • Agata Nowak
  • Weronika Kujawa
  • Michał Koziński
  • Jakub Grajewski
  • Karolina Szczechowicz
  • Katarzyna Bączkowska
  • Zuzanna Pocztowska
     
  • Urszula Urzędowska - prowadzenie

W programie:

  • M. Corrette - Le Phénix 
  • R. Wagner - Tristan und Isolde - Vorspiel
  • A. Piazzolla - Cztery pory roku na oktet wiolonczelowy
  • A. Piazzolla - Fuga i Misterio

 

 

Czy wiedzieliście, że wiolonczela jest uznawana za instrument najbliższy ludzkiemu głosowi? Potrafi wydobyć z siebie głęboki, aksamitny bas, by za chwilę wznieść się w rejony pełne brawurowej, niemal skrzypcowej ekspresji. A teraz wyobraźcie sobie nie jedną, nie dwie, ale aż osiem wiolonczel brzmiących jednocześnie w gotyckich, monumentalnych wnętrzach Kościoła Wniebowzięcia NMP w Toruniu. To właśnie przygotowaliśmy dla Was w ramach czwartego koncertu cyklu Muzyczne dialogi. 

Bohaterem wydarzenia będzie energetyczny oktet wiolonczelowy. Taki skład to w świecie muzyki kameralnej prawdziwy fenomen. Pozwala uzyskać potężną, wręcz orkiestrową dynamikę i potężny dźwięk, zachowując jednocześnie niezwykłą intymność, elastyczność i precyzję, z której słyną mniejsze zespoły.

Program koncertu to fascynująca podróż przez epoki, kraje i skrajne nastroje. Usłyszymy dzieła, które w unikalnej aranżacji na osiem wiolonczel zyskają zupełnie nowe życie. W repertuarze Le Phénix, barokowy koncert, uznawany za jedno z pierwszych dzieł w historii napisanych specjalnie na same instrumenty basowe. Podobnie jak mityczny Feniks, utwór ten odradza się w nowoczesnych prezentacjach, urzekając dworską elegancją i lekkością. Absolutnym rollercoasterem emocjonalnym będzie wstęp do Tristana i Izoldy Richarda Wagnera. Słynne operowe preludium zrewolucjonizowało historię muzyki za sprawą tzw. akordów Tristanowskiego – ten, obecnie jeden z najbardziej znanych i przełomowych chwytów w historii, przełamał dotychczasowe zasady harmonii. W operze symbolizuje on niespełnioną miłość, tęsknotę i ból. Wykonanie tej melodii przez osiem wiolonczel tylko zintensyfikuje jej magię i dramatyzm.

W programie również utwory Astora Piazzollii, twórcy stylu tango nuevo, czyli miks tanga, jazzu i muzyki klasycznej. Usłyszymy Fugę i Misterio, połączenie inspiracji Bachem z pulsującą argentyńską energią oraz Cztery pory roku w Buenos Aires w porywającej wersji na oktet. 
Przewodniczką po tym pełnym skrajności muzycznym świecie będzie dziennikarka Urszula Urzędowska.

Efekt Chopina #3

Szczegóły

Koncert jest częścią cyklu koncertowego "Efekt Chopina" realizowanego przez Narodowy Instytut Fryderyka Chopina.

Koncert z okazji 82. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego.

Wystąpi:

  • Andrzej Wierciński - fortepian
     
  • Weronika Kudrej - prowadzenie

W programie:

F. Chopin:

  • Polonez-Fantazja As-dur op. 61
  • Impromptu Ges-dur op. 51
  • Scherzo cis-moll op. 39
  • Nokturn Es-dur op. 55 nr 2
  • Scherzo E-dur op. 54
  • Sonata h-moll op. 58

 

„Teraz chciałbym skończyć Sonatę z wiolonczelą, Barkarollę i coś, co jeszcze nie wiem, jak nazwę” – pisał Fryderyk Chopin w liście do rodziny. Tak powstawał Polonez-Fantazja As-dur op. 61, dzieło, w którym kompozytor Ferenc Liszt wskazał elementy smutku i lęku, a muzykolog i krytyk Zdzisław Jachimecki stwierdził, że „fortepian przemawia tu językiem, jakiego nie znano”. Podczas XIX Międzynarodowego Konkursu Chopinowskiego w 2025 roku Polonez-Fantazja został po raz pierwszy wprowadzony jako utwór obowiązkowy w finale, obok dwóch koncertów fortepianowych.

W programie recitalu także Impromptu Ges-dur op. 51, krótki utwór o cechach arabeski. Łączy ruchliwe fragmenty ze spokojnym śpiewem fortepianu. Klimat Majorki przywoła nam Scherzo cis-moll op. 39. Według Mieczysława Tomaszewskiego, znawcy twórczości Chopina, jest to „muzyka oddana dzikiemu szaleństwu, tajemniczo cichnąca, by za moment wybuchnąć powrotem agresywnych oktaw. A potem: zwolnienie tempa, ściszenie”. 

Andrzej Wierciński tego wieczoru wykona również utwór, który dzieli ekspertów. Jan Kleczyński w pracy Chopin w celniejszych swoich utworach pisał o Nokturnie Es-dur op. 55: „przy szerokim frazowaniu wygląda to szlachetnie, ale do najwdzięczniejszych nie należy”. Zupełnie odmienne zdanie na ten temat miał francuski krytyk Hippolyte Barbedette: „Nokturny Chopina stanowią może największy tytuł jego sławy, są dziełami jego najbardziej doskonałymi”.

W programie koncertu znalazło się też Scherzo cis-moll op. 54, utwór o nastroju baśniowym, jasnym i lekkim. W centralnej partii dzieła muzyka jest zamyślona i zapatrzona w dalekie horyzonty, brzmi jak ekspresja miłości jednocześnie czystej i żarliwej. Zwieńczeniem koncertu będzie Sonata h-moll op. 58, która powstawała w trakcie piątego pobytu Fryderyka Chopina u George Sand w Nohant w 1844 roku. W świat wchodziła nie bez oporów. Nie spodobała się Lisztowi, według Friedricha Niecksa, organisty i krytyka muzycznego pierwsza część miała zbyt wiele motywów, a kompozytor Vincent d’Indy stwierdził „brak zmysłu konstrukcyjnego”. Dzieło zatriumfowało dopiero w XX wieku i znalazło swoje naczelne miejsce u monografistów. 

Utwory Chopina wykona Andrzej Wierciński, absolwent Royal College of Music w Londynie i półfinalista XVIII Konkursu Chopinowskiego, laureat licznych nagród na konkursach w Los Angeles, Hongkongu oraz Wiedniu.

Andrzej Wierciński

Rozwijał swoje umiejętności pod opieką prof. Anny Jastrzębskiej-Quinn w Ogólnokształcącej Szkole Muzycznej im. Zenona Brzewskiego w Warszawie (2010-2014). W 2019 roku ukończył z wyróżnieniem Akademię Muzyczną im. Karola Szymanowskiego w Katowicach w klasie fortepianu prof. Wojciecha Świtały. W 2020 ukończył podyplomowe studia na Uniwersytecie Mozarteum w Salzburgu pod okiem prof. Pavla Gililova. W 2024 ukończył z wyróżnieniem Royal College of Music w Londynie, gdzie jako stypendysta uczelni kształcił się pod kierunkiem wybitnej pianistki Normy Fisher.

Jest półfinalistą XVIII Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina w Warszawie, podczas którego zasłynął jako „(…) dojrzały artysta z wyrazistą osobowością charakteryzujący się znakomitym warsztatem technicznym swobodnie kreującym dźwięk ...” itp. W 2019 roku zdobył III Nagrodę na Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym w Hong Kongu, a w 2022 – III Nagrodę na Amerykańskim Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym im. Ignacego Jana Paderewskiego w Los Angeles, a także Grand Prix Międzynarodowego Konkursu Muzycznego „Red Maple Music Competition” w Toronto.

Zdobył ponadto wiele nagród na kolejnych prestiżowych krajowych i międzynarodowych konkursach pianistycznych, m.in. na: Międzynarodowym Konkursie Chopinowskim „Golden Ring” w Słowenii (I nagroda), na Międzynarodowym Konkursie Chopinowskim w Budapeszcie (I nagroda), na Międzynarodowym Konkursie w Neapolu „Masters Neapolitan Piano Competition” (I nagroda), na Międzynarodowym Konkursie „Halina Czerny-Stefańska In memoriam” w Poznaniu (III nagroda), na Międzynarodowym Konkursie w Tbilisi (V nagroda oraz nagroda za najlepsze wykonanie sonaty klasycznej L. van Beethovena Es-dur nr 4). Laury te przyniosły pianiście wiele innych znaczących nagród takich, jak na przykład kontrakt z wytwórnią fonograficzną w Chinach, serie recitali w Danii, Chinach i Włoszech, czy koncerty z orkiestrami, m.in. z Symfoniczną Orkiestrą Rzymską. Listę nagród A. Wiercińskiego uzupełnia Złoty Medal na Pierwszym Międzynarodowym Konkursie Muzycznym we Wiedniu, I miejsce na Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym w Saint-Priest we Francji z szeregiem nagród pozaregulaminowych, w tym kontrakt płytowy z wytwórnią KNS classical oraz tournéem koncertowe po krajach europejskich, Srebrny Medal na Berlińskim Międzynarodowym Konkursie Muzycznym czy Nagroda Honorowa na Paryskim Międzynarodowym Konkursie Muzycznym. Brał udział w międzynarodowych kursach mistrzowskich prowadzonych przez wybitnych pedagogów takich, jak m.in.: Michel Beroff, Dmitri Alexeev, Carlo Palese, Akiko Ebi, Rafał Blechacz, Lee Kum Sing, Anna Malikova, Katarzyna Popowa-Zydroń, Andrzej Jasiński, Dang Thai Son, Tomas Ungar czy Janusz Olejniczak. Uczestniczył również w miesięcznym kursie pianistycznym Morningside Music Bridge w Calgary, gdzie w nagrodę otrzymał m.in. lekcje mistrzowskie u Andre Laplante’a i Krzysztofa Jabłońskiego. Kształcił się ponadto u słynnego Danila Trifonova podczas kursów mistrzowskich w Katowicach. Andrzej Wierciński jest laureatem Stypendium Krystiana Zimermana, Stypendium Artystycznego Fundacji YAMAHA, Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Stypendium Artystycznego Fundacji Sinfonia Varsovia im. Franciszka Wybrańczyka.

Regularnie występuje z recitalami w większości krajów europejskich oraz po obu stronach globu, choćby w Zjednoczonych Emiratach Arabskich, gdzie reprezentował Polskę na Światowej Wystawie EXPO w Dubaju. W stolicy UAE grał również m.in. w Theatre of Digital Art (TODA). Koncertował także w Stanach Zjednoczonych, Kanadzie, Brazylii, Indonezji, Chinach i Japonii. Współpraca z firmą KAWAI oraz Japan Arts przyniosła liczne tournée po Azji. Znaczącym wydarzeniem w jego karierze było wykonanie III Koncertu fortepianowego c-moll op. 37 Ludwiga van Beethovena pod batutą maestro Macieja Tworka w Filharmonii Narodowej podczas 24. edycji Wielkanocnego Festiwalu Ludwiga van Beethovena z zaproszenia Pani Elżbiety Pendereckiej. Ponadto artysta współpracował z takimi dyrygentami, jak m.in. Alexander Liebreich, Josep Caballé Domenech, Jacek Kasprzyk, Mirosław Błaszczyk oraz Marek Moś. W 2015 roku podczas oficjalnej wizyty Prezydenta RP Bronisława Komorowskiego w Japonii zagrał w Tokio Recital Chopinowski przed m.in. Księżną Japonii Masako Owadą. Współpracował również z wieloma prestiżowymi orkiestrami, takimi jak m.in. Deutsche Philharmonie Merck Orchestra, Narodowa Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia czy Narodowa Orkiestra Symfoniczna w Warszawie. W 2015 roku pod auspicjami Narodowego Instytutu Fryderyka Chopina w Warszawie wydał płytę z solowymi utworami na fortepian Fryderyka Chopina, Domenico Scarlattiego i Roberta Schumanna.

Bezpłatne wejściówki można odbierać w kasie biletowej CKK Jordanki od 23 lipca 2026r.

Muzyczne dialogi #5 / Słowackie opowieści

Szczegóły

Miejsce: Amfiteatr Teatru Baj Pomorski / Wstęp wolny

 

Koncert pod patronatem Konsula Honorowego Słowacji w Toruniu

Wystąpią:

  • Janka Macíková (Słowacja) - skrzypce
  • Ken Wasim Ubukata (Słowacja) - wiolonczela
  • Ladislav Fančovič (Słowacja) - saksofon altowy
     
  • Urszula Urzędowska - prowadzenie

W programie:

  • N. Bacri - Petite musique de nuit na saksofon altowy, skrzypce i wiolonczelę op. 111
  • A. Busch - Suite na saksofon altowy i skrzypce
  • N. Kapustin - Duet na saksofon altowy i wiolonczelę op. 99
  • E. Roters - Trio na saksofon altowy, skrzypce i wiolonczelę oW26b
  • M. Piaček - Suburban folk na saksofon altowy, skrzypce i wiolonczelę

 

Opowieści najlepiej snuje się przy ognisku, pod gołym niebem, w ciepły sierpniowy wieczór… A słowackie opowieści? Również pod chmurką, również w sierpniu, a dokładnie 8 sierpnia. Ogniska nie zapewniamy, ale jesteśmy przekonani, że ze sceny popłynie ogień! 

Tym razem w cyklu Muzyczne dialogi słowackie opowieści pełne dźwięków snuć będą instrumenty smyczkowe w towarzystwie saksofonu. 
Na scenie wystąpi niezwykle oryginalne trio: słowacka skrzypaczka młodego pokolenia Janka Macíková, pochodzący z Francji wiolonczelista Ken Wasim Ubukata o japońskich i tunezyjskich korzeniach, ale blisko związany ze Słowacją, oraz saksofonista altowy Ladislav Fančovič, wybitny słowacki muzyk, uznawany za jednego z czołowych przedstawicieli europejskiej sceny muzycznej, który ma na koncie blisko 40 albumów. Zastąpienie tradycyjnego w takich składach fortepianu saksofonem to rzadki i niezwykle intrygujący zabieg w muzyce kameralnej. Gwarantuje on świeże, zaskakujące i pełne ciepła brzmienie – mamy nadzieję, że równie ciepły będzie ten letni wieczór. 

W programie fascynująca mozaika stylów: od jazzu, przez klasykę, na folku we współczesnym wydaniu skończywszy. Usłyszymy nieco tajemniczą, pełną uroku miniaturę Petite musique de nuit Nicolasa Bacriego, wysmakowane kompozycje Adolfa Buscha oraz Ernsta Rotersa, które idealnie pokazują, jak skrzypce, wiolonczela i saksofon - z pozoru odległe instrumenty - potrafią ze sobą pięknie rozmawiać. Punktem kulminacyjnym opowieści będzie Duet Nikolaia Kapustina – mistrza słynącego z genialnego łączenia klasycznych struktur z porywającą energią jazzu. Całość idealnie dopełni współczesny akcent prosto ze Słowacji, czyli utwór Suburban folk Marka Piačka, który w niezwykle świeży i lekki sposób bawi się tradycyjnymi motywami. To program wręcz skrojony na letni wieczór: z jednej strony ambitny i intrygujący, z drugiej – niesamowicie przystępny i wciągający od pierwszej minuty.

Przewodniczką po tym słowackim świecie dźwięków będzie znana dziennikarka muzyczna Urszula Urzędowska. Dzięki jej barwnym opowieściom i zakulisowym anegdotom, bez trudu rozszyfrujecie każdą z muzycznych historii. Mamy nadzieję, że nasi goście będą mogli liczyć na Waszą (Sł)owację na stojąco!

Fortepiany z Dalekiego Wschodu

Szczegóły

Miejsce: Sala Kameralna CKK Jordanki / Obowiązują bezpłatne wejściówki *

Wystąpią:

Fortepiany:

  • Choi Heewon
  • Yoon Minyoung
  • Kang Minwook
  • Ahn Heejung
  • Kim Heejin
  • Choi Youngeun
  • Yu Hyeyeon
  • Shin Saim
     
  • Heo Yunjae - haegeum
  • Park Jongsung - klarnet
     
  • Weronika Kudrej - prowadzenie

W programie:

  • F. Chopin – Polonez As-dur op. 53
  • S. Rachmaninoff – Suita na dwa fortepiany nr 2 op. 17, cz. III Romance
  • Ch. M. Widor – Introdukcja i rondo op. 72
  • F. Chopin – Nokturn c-moll op. 48 nr 1
  • G. Rossini – Uwertura do opery Cyrulik Sewilski
  • F. Chopin – III Ballada As-dur op. 47
  • P. Youngnan - "The Tearful Arirang Pass on the Theme of Haeju Arirang"
  • L. Jisoo - "Arirang Rhapsody"
  • P. Youngnan - "Reflections" for Clarinet, Haegeum and Piano
  • P. Youngnan - "Fantasy" on the Theme of Korean Folk Songs

 

– Co jest najbardziej znane Chopina?  – Chopina? Polonez As-dur, Etiuda Rewolucyjna…” – tym cytatem z Dnia Świra Marka Koterskiego zapraszamy na koncert pianistów z Korei Południowej. To właśnie twórczość polskiego kompozytora stanowić będzie ważny element programu koncertu Fortepiany z Dalekiego Wschodu. W repertuarze Polonez As-dur op. 53, jeden z najbardziej znanych polonezów Chopina. Muzykolog i kompozytor Hugo Leichtentritt mówił: „Wszystko, co pod względem blasku, dostojeństwa, siły i entuzjazmu tkwi w polonezie – zostało w arcydziele tym wyrażone w sposób najbardziej porywający z możliwych”, natomiast krytyk muzycznych Zdzisław Jachimecki uznał Poloneza As-dur za „najdoskonalszy utwór w historii gatunku”. 

Utwór ten zwany jest Polonezem Heroicznym, najprawdopodobniej dzięki temu, co pisała o nim wieloletnia towarzyszka Chopina, George Sand: „Inspiracja! Siła! Wigor! Nie ma wątpliwości, że taki duch musi być obecny we Francuskiej Rewolucji. Od tej pory ten polonez powinien być symbolem, symbolem heroizmu”. 

W programie także III Ballada As-dur op.47 oraz Nokturn c-moll op. 48 nr 1.  

Oprócz dzieł polskiego kompozytora wysłuchamy Uwertury Cyrulika sewilskiego, do dzisiaj uznawanego za jedno z najwybitniejszych dzieł w historii muzyki operowej. Jego prapremiera okazała się jednak największą klęską w dziejach opery – na scenę wbiegł kot, na kompozytora wylano kubeł zielonej farby, a hrabiemu rozstrojono gitarę. Kolejne przedstawienie, na którym sam Gioacchino Rossini się nie pojawił, symulując chorobę, spotkało się już z entuzjastycznym przyjęciem.

Tłumy zachwycał także Charles-Marie Widor. Paderewski mówił, że „na słynnych porannych koncertach Widora można było spotkać co niedzielę cały artystyczny i arystokratyczny świat Paryża. Kościół przepełniony był zawsze tłumem najświetniejszych i najpiękniejszych dam paryskiego towarzystwa. Czasem nawet przychodziły (…) bywające w wielkim świecie cudzoziemki”. W programie koncertu Introdukcja i rondo op. 72.

Goście z Korei wykonają także Suitę na dwa fortepiany Siergieja Rachmaninowa - w kameralnej muzyce fortepianowej dziewiętnastowiecznej Rosji duet fortepianowy, na cztery ręce i na dwa fortepiany cieszył się dużą popularnością. 

W programie również utwory Park Youngnan, cenionej południowokoreańskiej kompozytorki, znanej z łączenia tradycyjnych brzmień koreańskich z muzyką zachodnią, oraz nowoczesna aranżacja słynnej koreańskiej pieśni ludowej Arirang. 

Fortepianom tego wieczoru towarzyszyć będą dźwięki klarnetu oraz haegeum, tradycyjnego koreańskiego instrumentu smyczkowego.
 

Bezpłatne wejściówki można odbierać w kasie biletowej CKK Jordanki od 23 lipca 2026r.

Głosy gór

Szczegóły

Miejsce: Sala Koncertowa CKK Jordanki / Bilety: 50 zł (KUP BILET)

 

Wystąpią:

Muzyka Rodziny Lassaków „Heliosów” z Zakopanego:

  • Katarzyna Lassak „Helios” – skrzypce (prym), śpiew, instrumenty pasterskie: złóbcoki, piszczałki
  • Halina Maciata-Lassak – skrzypce, śpiew
  • Anna Lassak „Helios” – skrzypce, śpiew
  • Tomasz Lassak „Helios” – basy podhalańskie, śpiew
     
  • Toruńska Orkiestra Symfoniczna
  • Adam Banaszak – dyrygent
     
  • Paweł Sztompke - prowadzenie

Realizacja koncertu przy współpracy z Polskim Wydawnictwem Muzycznym w ramach programu TUTTI.pl promującego wykonawstwo muzyki polskiej

W programie:

  • „Nuty” góralskie – tradycyjne melodie podhalańskie 
    -    Nuty przywitalne. Marsz Madziarski. Marsz Jaworzyński
    -    Nuty ozwodne „Zokopiańskie”
    -    Nuty Sabałowe i drobne
    -    Nuta balladowa Janosikowa „Kie Janicka wiedli od Lewoce”
    -    Nuty wierchowe
    -    Nuta krzesano „wiecno” i ozwodno „zielono”
    -    Nuty do tońca zbójnickiego
  • J.A. Maklakiewicz – II Koncert skrzypcowy „Góralski” 
  • W. Kilar - Krzesany
  • W. Kilar - Kościelec 1909

 

Nie musicie wyjeżdżać w góry w te wakacje. Ducha Podhala będzie można poczuć w Toruniu – przez jeden wieczór. Przyjadą do nas członkowie Muzyki Rodziny Lassaków „Heliosów” z Zakopanego, którzy kontynuują bogate, wielopokoleniowe tradycje muzyki góralskiej z regionu Skalnego Podhala. Ich drzewo genealogiczne kryje niesamowite historie: prapradziadek Szymon Lassak był cieślą, który w 1904 roku budował kaplicę w Jaszczurówce według projektu Stanisława Witkiewicza. Z kolei na najstarszej znanej rycinie przedstawiającej muzykantów góralskich (z 1809 roku!) uwieczniono właśnie ich przodków z rodu Maciatów. 

Gwiazdą wieczoru będzie Katarzyna Lassak, skrzypaczka z doktoratem Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina, która z sukcesem łączy świat klasyki z żywiołem muzyki ludowej. Nominowana do Nagrody Fryderyk 2026 artystka, znana ze światowej premiery fonograficznej II Koncertu skrzypcowego „Góralskiego” Jana Adama Maklakiewicza z pasją przywraca zapomniane dzieło na sceny sal koncertowych filharmonii w Polsce. 

„Koncert doczekał się swego idealnego wykonawcy – skrzypaczki rozumiejącej muzykę źródeł oraz jej artystyczne przekomponowania. Należy się spodziewać, że utwór zyska nowe życie koncertowe” – napisano o solistce w „Ruchu Muzycznym”.

Sama artystka o fascynacji Maklakiewicza podhalańskim folklorem opowiada tak: „Zbierając materiał do utworu, słuchał na żywo muzyki góralskiej i własnoręcznie ją spisywał. (...) Główne tematy Koncertu nigdy nie powtarzają się dokładnie, lecz zawsze powracają w odmiennym wariancie, figurowane i urozmaicone nowymi ozdobnikami na wzór wariacyjności góralskiego prymu”. 

Tego wieczoru, oprócz dzieła Maklakiewicza, na Jordankach wybrzmią „nuty” góralskie – tradycyjne melodie podhalańskie. W ruch pójdą autentyczne instrumenty pasterskie: złóbcoki i piszczałki. 

Naszą muzyczną wędrówkę zakończy Toruńska Orkiestra Symfoniczna pod batutą Adama Banaszaka, wykonując kultowe, inspirowane Tatrami poematy symfoniczne Wojciecha Kilara: energetycznego Krzesanego, nawiązującego tytułem do widowiskowego tańca, oraz pełnego dramatyzmu, mrocznego Kościelca 1909, skomponowanego z okazji setnej rocznicy urodzin kompozytora Mieczysława Karłowicza, który zginął tragicznie w lawinie pod Kościelcem. 

Przewodnikiem po tym muzycznym szlaku będzie dziennikarz Programu I Polskiego Radia Paweł Sztompke.

Musical Melodies. Broadway w Toruniu

Szczegóły

Miejsce: Sala Koncertowa CKK Jordanki / Bilety: 100 zł (KUP BILET)

 

Wystąpią:

  • Edyta Krzemień – wokal
  • Damian Aleksander – wokal
    Sekcja rytmiczna:
  • Piotr Matuszczyk – fortepian
  • Maciej Szczyciński – kontrabas, gitara basowa
  • Waldemar Franczyk - perkusja
     
  • Toruńska Orkiestra Symfoniczna
  • Krzysztof Herdzin – dyrygent

Współczesny musical w Polsce nosi wiele imion, ale Edyta Krzemień i Damian Aleksander zajmują w jego historii szczególne miejsce. Doświadczenie gromadzili przez lata, ale ich duet jako Upiór i Christine w musicalu Upiór w operze przejdzie do historii. Każde z nich ma na koncie wiele tytułów i autorskich projektów, ale raz na jakiś czas spotykają się, by dzielić się ze słuchaczami swoją muzyczną pasją. Edyta Krzemień grała m.in. w Nędznikach Pilotach w Teatrze Muzycznym Roma, ma na koncie także role w takich spektaklach jak Miss Saigon czy Jekyll & Hyde. Użyczyła głosu m.in. Glindzie w nominowanym do Oscara filmie Wicked. Damian Aleksander także grał w Nędznikach czy Jekyll & Hyde, możecie go również kojarzyć z ról w Draculi w Teatrze Muzycznym w Łodzi oraz Wicked w Teatrze Muzycznym Roma. W sierpniu ich głosy zabrzmią na Jordankach w Toruniu. 

Musical Melodies to nie tylko koncert, lecz także intymne spotkanie z największymi hitami musicalowymi, wzbogacone o fascynujące muzyczne odkrycia. Za pulpitem dyrygenckim stanie wybitny pianista, kompozytor i aranżer – Krzysztof Herdzin. Toruńskiej Orkiestrze Symfonicznej towarzyszyć będą utalentowani muzycy: Piotr Matuszczyk przy fortepianie, kontrabasista Maciej Szczyciński oraz perkusista Waldemar Franczyk. Musical Melodies wykracza poza ramy zwykłego koncertu. To esencja musicalu w jego najczystszej postaci – harmonia głosu, symfoniczne brzmienie i niepowtarzalne emocje, które poruszą serca. Dokładny program koncertu pozostaje niespodzianką, zgodnie z koncepcją artystyczną wydarzenia. Zapewniamy, że będzie to podróż przez najsłynniejsze melodie z musicali, również tych granych na Broadwayu. 

Magia Hollywood

Szczegóły

Miejsce: Sala Koncertowa CKK Jordanki / Bilety: 100 zł (KUP BILET)

 

Wystąpią:

  • Katarzyna Dondalska
  • Toruńska Orkiestra Symfoniczna
  • Dainius Pavilionis (Litwa) - dyrygent
  • Magdalena Miśka-Jackowska - prowadzenie

W programie:

  • H. Mancini - Tribute to Mancini
  • H. Mancini - Waltzes (Moon River, The Sweetheart Tree)
  • H. Mancini- Le Jazz hot!
  • Go West
  • H. Mancini  - Crazy World  
  • Tematy z filmu James Bond
  • H. Mancini - You & Me
  • H. Mancini - It had better be tonight
  • J. Williams - Tribute to John Williams
  • H. Mancini - Moment to moment
  • Muzyka z filmu Mission impossible
  • H. Haupfeld - As time goes by
  • H. Mancini - Man's favorite sport
  • G. Pauli - Senza Fine
  • Muzyka z filmu Piraci z Karaibów
  • F. Loewe - Przetańczyć calą noc z musicalu My fair lady 

 

Czy można zamknąć magię kina wyłącznie w dźwiękach? Przekonacie się o tym podczas przedostatniego koncertu w ramach 30. Międzynarodowego Festiwalu Nova Muzyka i Architektura. Program wydarzenia jest pełny kinowych hitów rodem z Hollywood.  
Głównym bohaterem wieczoru będzie mistrz filmowej elegancji – Henry Mancini. Usłyszymy jego kultowe, nagrodzone Oscarem Moon River ze Śniadania u Tiffany’ego, czy energetyczne Le Jazz hot! z musicalu Victor/Victoria

Co poza tym? Czeka nas sentymentalna podróż do międzywojennej Casablanki przy dźwiękach nieśmiertelnego As Time Goes By, dreszczyk emocji przy kultowych tematach z filmów o Jamesie Bondzie oraz serii Mission: Impossible, a także brawurowa, piracka przygoda na pełnym morzu wraz z bohaterami Piratów z Karaibów. Wieczór dopełni uroczysty muzyczny hołd dla innego giganta kina – Johna Williamsa.

Gwiazdą, która tchnie życie w te filmowe opowieści, będzie wybitna śpiewaczka Katarzyna Dondalska. Jej głos – sopran koloraturowy – to najwyższy głos kobiecy w muzyce klasycznej, charakteryzujący się niesamowitą lekkością i wdziękiem. Artystka sięga rejestrów niedostępnych dla większości wokalistek na świecie. Jej wykonanie słynnego przeboju Przetańczyć całą noc z musicalu My Fair Lady czy pełnych temperamentu, jazzujących utworów Manciniego z pewnością porwie toruńską publiczność.

O niezapomniane, potężne i pełne głębi brzmienie zadba Toruńska Orkiestra Symfoniczna. Za pulpitem dyrygenckim stanie maestro Dainius Pavilionis. Przewodniczką po Hollywood zostanie ceniona dziennikarka i ekspertka od muzyki filmowej – Magdalena Miśka-Jackowska. Dzięki jej barwnym opowieściom i zakulisowym ciekawostkom koncert zmieni się w pasjonującą i pełną humoru podróż przez historię X Muzy. 

Dajcie się zaprosić na tę noc pełną wspomnień, wzruszeń i genialnych melodii, które zna i kocha cały świat. Zapewniamy szczyptę – a nawet więcej niż szczyptę! - magii Hollywood. 

MAHLER / KILAR

Szczegóły

Miejsce: Sala Koncertowa CKK Jordanki / Bilety: 60/45 zł (KUP BILET)

Finał 30. Międzynarodowego Festiwalu Nova Muzyka i Architektura

Wystąpią:

  • Toruńska Orkiestra Symfoniczna
  • Dainius Pavilionis (Litwa) – dyrygent
     
  • Urszula Guźlecka - prowadzenie

W programie: 

  • G. Mahler – V Symfonia cis-moll / (toruńska premiera)
  • W. Kilar – Suita z muzyki do filmu Dracula

 

 

Na finał 30. Międzynarodowego Festiwalu Nova Muzyka i Architektura przygotowaliśmy coś specjalnego. Po raz pierwszy w historii Toruńska Orkiestra Symfoniczna wykona V Symfonię cis-moll Gustava Mahlera – dzieło majestatyczne i wymagające rozbudowanego składu orkiestry. Żeby uzyskać olbrzymią dynamikę, potężne kontrasty i skrajne emocje – od żałoby i wściekłości po triumf - kompozytor potrzebował masywnej sekcji smyczków i instrumentów dętych. Na scenie CKK Jordanki wystąpi ponad stu muzyków – oprócz zespołu artystycznego Toruńskiej Orkiestry Symfonicznej na scenie zaprezentuje się Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Pomorskiej pod batutą Dainiusa Pavilionisa. 

V Symfonia cis-moll Gustava Mahlera uznawana jest za początek „środkowego”, nostalgicznego okresu w twórczości kompozytora. Na utwór składa się pięć części, z których czwarta, Adagietto, została wykorzystana w filmie Śmierć w Wenecji Luchino Viscontiego. To nie koniec kinematograficznych podbojów utworu, bo V Symfonia stała się inspiracją oraz motywem przewodnim dla filmu Tár z Cate Blanchett w roli tytułowej. 

W programie również Suita Wojciecha Kilara z filmu Dracula. Kompozytor tak wspominał początki współpracy z Coppolą: „Francis Ford Coppola, dzięki Ojcu chrzestnemu i pierwszej części Czasu apokalipsy był zawsze moim ulubionym reżyserem. Pewnego dnia, o godzinie 3.00 nad ranem zadzwonił do mnie z propozycją napisania muzyki do Draculi. Oczywiście zgodziłem się, a to z dwóch powodów. Po pierwsze kino kojarzyło mi się zawsze właśnie z Coppolą, bo lubię i cenię właśnie kino, które to pojęcie oznacza w języku ludzi filmu. Obraz, ruch, akcję, wielkie namiętności etc., etc. Jeśli potrzebuję metafizyki, to nie idę do kina, tylko wystarczy mi sięgnąć do mojej półki z książkami, po Pascala, św. Tomasza z Akwinu, albo po prostu Pismo Święte. A po drugie, nie da się ukryć, że, cytując Ojca chrzestnego, była to propozycja nie do odrzucenia.” 

Koncert poprowadzi wieloletnia prezenterka telewizyjna, autorka setek reportaży i programów, Urszula Guźlecka.